Gdzie szukać pomysłu na pierwszą pracę?
Skończyłeś edukację i planujesz rozwój swojej kariery zawodowej? Podpowiadamy, gdzie.
Social media – nie tylko strata czasu?
Starsze pokolenia uważają kanały mediów społecznościowych tylko za miejsce rozrywki, w którym często spędzasz za dużo czasu. Tymczasem większość firm – przynajmniej tych większych – posiada swoje fanpage na Facebooku i profile na innych kanałach. Nie tylko dbają tam o dobry wizerunek marki, ale często także publikują ogłoszenia o poszukiwanym pracowniku lub stażyście. Jeśli więc wiesz, gdzie chciałbyś pracować – koniecznie polub fanpage'a tej firmy!
Na Facebooku jest też sporo grup z ogłoszeniami o pracę, do których warto dołączyć i regularnie je przeglądać. Znajdziesz nie tylko grupy ze swojej okolicy (miasta, regionu) ale też związane z konkretnymi zawodami (praca w gastronomii, IT itd.), a nawet np. grupę z ogłoszeniami o pracę dla wegan! Niektórzy idą w drugą stronę i dołączają do grup, gdzie ogłasza się sam poszukujący. Choć raczej małe prawdopodobieństwo, że w ten sposób znajdziesz pracę, inni użytkownicy mogą ci doradzić gdzie warto aplikować lub podeślą link do konkretnego ogłoszenia, które sami widzieli.
Buszujący w Internecie – portale pracy na pomoc młodym
Internet dla poszukującego pracy to nie tylko Facebook i Instagram, ale – przede wszystkim – strony internetowe. Największe serwisy z ogłoszeniami o pracę pozwolą ci szybko wyszukać pracę w interesującym Cię zawodzie i miejscowości i tutaj z pomocą, np. dla mieszkańców Suchej Beskidzkiej przychodzi z pomocą portal www.praca-sucha.pl. Jeśli jest taka możliwość, koniecznie załóż konto i zasubskrybuj powiadomienia o nowych ogłoszeniach. Pamiętaj, że często im prędzej wyślesz CV, tym lepiej – potencjalny pracodawca, jeśli jest małą firmą, zwykle pierwsze ogłoszenia przegląda najdokładniej i zastanawia się nad nimi najbardziej. W przypadku dużych firm i korporacji selekcja odbywa się zwykle po wskazanym terminie, ale wysyłanie CV w ostatnim dniu nie jest najlepszym możliwym wyborem.
Nie zapomnij też o bardziej tradycyjnym, ale wciąż skutecznym przeglądaniu stron potencjalnych pracodawców. Wiele dużych firm i korporacji ma na stronie zakładkę typu „Kariera” czy „Praca” i zamieszcza tam informacje o wolnych stanowiskach pracy. Koniecznie je przejrzyj, może się okazać, że firmie tak bardzo zależy na pracowniku interesującym się właśnie pracą u niej, że ogłoszenie zamieściła tylko tam.
„To taka córka leśnika” czyli znajomości
Jednych z nas znajomości brzydzą, inni nie widzą w nich nic złego. Prawda jest jednak taka, że jeśli pracodawca może wybrać specjalistę z polecenia – czy to znajomego, czy pracownika – zwykle chętnie z tego korzysta. Nie mówimy tu oczywiście o patologii załatwiania pracy na stanowisku dyrektora zarządzającego córeczce tatusia bez wiedzy i doświadczenia. Jeśli jednak akurat jako absolwent informatyki szukasz pracy, a w firmie znajomego zwolniło się stanowisko młodszego front-end developera – nic nie stoi na przeszkodzie, by cię polecił.
Jeśli więc nasi znajomi już pracują, możemy ich poprosić, by dali nam znać o stanowisku w ich firmie i do kogo możemy się zwrócić z CV. Pamiętaj, że jeśli osobiście przyniesiesz CV do korporacji, najprawdopodobniej zaginie ono w papierach na biurku sekretarki. W małej firmie może to zostać odebrane na plus, bo wykazuje twoje zainteresowanie firmą – w końcu wysiliłeś się, by złożyć CV osobiście.
Brać studencka pomoże w potrzebie
Przy większości uczelni działają sekcje karier lub inne oddziały, które pomagają znaleźć pracę lub chociaż publikują ogłoszenia pracodawców poszukujących absolwentów konkretnych kierunków do pracy. Niektóre uczelnie świadczą usługi pomocy w zaplanowaniu przyszłej kariery zawodowej – postaraj się wykorzystać taką opcję, jeśli tylko jest dostępna.
Jako absolwent studiów zainteresuj się też Akademickimi Inkubatorami Przedsiębiorczości, które opiekują się startupami.
Podobnie jest ze szkołami kształcącymi przyszłych pracowników konkretnych zawodów – te najlepsze mogą być miejscem, gdzie znajdziemy informację o naszym przyszłym pracodawcy.
Oczekiwania vs rzeczywistość - żartobliwie o pierwszej pracy: https://www.youtube.com/watch?v=4KJwUv_UPUs
Pamiętaj też, by w trakcie studiów czy nauki w szkole policealnej starać się o staże i praktyki, które wzbogacą twoje CV o cenne doświadczenie. Niestety jeśli zaczynasz karierę zawodową dopiero po studiach być może będziesz musiał zacząć od stażu i dopiero zdobyć doświadczenie, by móc potem liczyć na pracę.
Staż i praktyki – wykorzystywanie czy szansa na rozwój?
Wiele osób, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową zastanawia się, czy staże i praktyki są dobrym rozwiązaniem. Choć istnieją zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy takiego rozwiązania, my odpowiemy: to zależy. Mogą być zarówno świetnym przygotowaniem do wejścia na rynek pracy i dać nam niezbędne doświadczenie, jak i być przysłowiowym parzeniem kawy, które nie wniesie nic poza wpisem do CV.
Nie odrzucajmy od razu tego typu ofert, zwłaszcza, jeżeli nie mamy doświadczenia zdobytego podczas studiów. Naszym głównym kryterium nie powinna też być w takich przypadkach stawka: miesięczne bezpłatne praktyki mogą nam dać więcej niż średni półroczny staż. Przypominamy także, że w polskim ustawodawstwie rozróżniamy praktyki, które mogą być bezpłatne, jak i staż, który według prawa musi być płatny.
Na rozmowie o praktyki lub staż bardzo dokładnie wypytajmy o nasze obowiązki, a jeśli się na nie zdecydujemy, sami wykażmy się inicjatywą. Pytajmy o nowe obowiązki, prośmy, by wdrażano nas w działania i pomagajmy przełożonym.Potraktujmy je jako pierwszy szczebel drabiny naszej kariery – im więcej się dowiemy, tym większą wiedzą będziemy mogli pochwalić się na następnej rozmowie o pracę.
Materiał zewnętrzny
Zostaw komentarz