INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Doradztwo podatkowe - dlaczego warto z niego korzystać?

26 marca 2018

Coraz większa liczba właścicieli przedsiębiorstw docenia usługi zewnętrznych firm doradczych. Wsparcie wyspecjalizowanych podmiotów niesie za sobą wiele korzyści takich jak doradztwo biznesowe i inwestycyjne, reprezentowanie interesów spółki czy pełna obsługa kadrowo-płacowa. Istnieje również grupa firm, które zajmują się doradztwem podatkowym. Czy warto korzystać z ich usług?

Doradztwo podatkowe i jego liczne zalety

Główną zaletą korzystania z pomocy doradcy podatkowego jest szeroki wachlarz usług, które zadowolą zarówno właścicieli małych, jak i większych przedsiębiorstw. Wsparcie przyda się już na etapie planowania i rejestrowania działalności gospodarczej. Ekspert zajmie się prowadzeniem rachunkowości podatkowej i jej kontroli oraz dokona oceny ryzyk podatkowych. W przypadku dużych firm pomoże w optymalizacji podatkowej i przeanalizuje, które rozwiązania zapewnią przedsiębiorstwu płynność finansową.

Doradztwo podatkowe pomoże także zoptymalizować ponoszone koszty. Według obowiązującej ustawy eksperci podatkowi zobligowani są do ochrony interesów swojego klienta i zachowania tajemnicy zawodowej, także po zakończeniu współpracy. Często zmieniające się prawo podatkowe może hamować rozwój firmy, między innymi poprzez strach związany z tym, czy wszystkie działania przedsiębiorcy są zgodne z prawem. Fachowa pomoc pozytywnie wpłynie na wzrost konkurencyjności biznesu.

Profesjonalny doradca podatkowy jako reprezentant firmy

Korzystanie z usług doradztwa podatkowego zapewnia przedsiębiorstwu swoistą wygodę. Udzielając jako podatnik pełnomocnictwa ekspertom podatkowym można liczyć na to, że będą oni reprezentować firmę przed organami podatkowymi, kontroli skarbowej, a także w sprawach ubezpieczeń społecznych i opłat lokalnych. W przypadku pojawienia się sporu, doradca będzie reprezentował podmiot także przed organami odwoławczymi.

Czy doradca podatkowy jest godny zaufania?

Optymalizacja podatkowa i prowadzenie rachunkowości podatkowej to czynności, które wymagają od doradcy szerokiej wiedzy o przedsiębiorstwie. Ewentualne wycieki informacji mogłyby okazać się niekorzystne dla jej interesów. Ustawa gwarantuje jednak właścicielom pełne bezpieczeństwo. Doradca podatkowy objęty jest tajemnicą zawodową, również po ustaniu współpracy i podlega ubezpieczeniu OC. Wszystkie dokumenty, które doradca podpisuje jako pełnomocnik są uzupełnione o identyfikujące go dane, co gwarantuje brak ucieczki od odpowiedzialności. Wymaga się od niego ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji, a kompetencje muszą być potwierdzone zdanym egzaminem państwowym.

Każdy wykwalifikowany doradca podatkowy musi łączyć w sobie kompetencje doradcy biznesowego i prawnika. Jego praca polega na ciągłym doradzaniu, szukaniu najlepszych rozwiązań i dbaniu o interesy klienta. Osoba reprezentująca przedsiębiorstwo przed fiskusem i innymi organami zdecydowanie ułatwi proces prowadzenia działalności i pomoże zaoszczędzić sporo pieniędzy.
 

Materiał zewnętrzny

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)