INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Musisz zapłacić podatki, a czekasz na fakturę? Sprawdź faktoring

21 lipca 2021

​Każdy przedsiębiorca spotkał się z sytuacją, w której kontrahent ociąga się ze spłatą należności za fakturę. Terminy płatności bywają co prawda odległe, ale dla wszystkich byłoby lepiej, gdyby klienci nie czekali na ostatni moment, tylko wysyłali przelew jak najszybciej. Długie terminy to zmora zwłaszcza mikro- i małych firm, które prowadzą interesy z niewielką grupą klientów – w ich sytuacji nawet jedna opóźniona spłata może zagrozić utrzymaniu płynności finansowej firmy (zwłaszcza, jeżeli opiewa na wysoką kwotę). Jak temu zaradzić?

Wypróbuj faktoring

Faktoring to wygodna usługa, która pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia zatorów płatniczych w Twoim przedsiębiorstwie, a przez to pomaga w zachowaniu płynności finansowej. 

Zasada działania jest bardzo prosta: przedsiębiorca sprzedaje firmie faktoringowej niewymagalne faktury, na których zapłatę czeka, ta zaś pobiera prowizję i wypłaca pieniądze klientowi niemal natychmiast. Zwykle klient otrzymuje natychmiastowy dostęp do około 80-90% kwoty zapisanej na fakturze. Resztę pieniędzy otrzyma w momencie, gdy faktor odzyska pieniądze od kontrahenta. Jest to jedno z zabezpieczeń mających uchronić faktora przed stratą pieniędzy, gdyby kontrahent okazał się nierzetelny (lub niewypłacalny). 

Dowiedz się więcej o faktoringu https://pragmago.pl/porada/faktoring/ i wybierz najlepszy rodzaj faktoringu dla siebie i swojej firmy. 

Jak skorzystać z finansowania faktur?

Jeżeli Twoja firma wystawiła fakturę, a teraz czekasz na jej zapłatę, możesz zgłosić fakturę do finansowania w PragmaGO. W tym celu wystarczy, że wypełnisz wniosek online, a następnie zaakceptujesz warunki umowy, wysyłając wiadomość SMS. Po krótkiej weryfikacji pieniądze trafią na konto Twojej firmy przelewem ekspresowym!

Finansowanie faktur to tylko jedna z kilku opcji – z faktoringu można skorzystać także na inne sposoby. W niektórych branżach (budowlanej, transportowej, medycznej) ustalanie długich terminów płatności jest zwyczajową praktyką, co na dłuższą metę może okazać się ograniczające. Z jednej strony jeżeli wiele firm działa w podobnych warunkach, całość powinna się “zazębiać”, z drugiej jednak sytuacje losowe (jak choćby awaria drogiej maszyny czy samochodu) mogą znacznie nadszarpnąć budżet firmy, a nie zawsze relacje z kontrahentami są na tyle silne, by móc bez skrępowania poprosić o szybszą spłatę należności. 

Jak działa faktoring online?

W takim przypadku warto sprawdzić faktoring online – ta usługa różni się od finansowania pojedynczych faktur tym, że zgłaszasz do PragmaGO nie faktury, a swoich klientów, czyli firmy, z którymi prowadzisz regularne interesy. W tym przypadku również wszystko możesz załatwić przez internet, a dodatkowo otrzymasz dostęp do Strefy Klienta, której intuicyjny interfejs pozwala na podgląd i edycję listy odbiorców w dowolnym momencie. Przelewy za faktury wystawiane klientom obecnym na liście otrzymasz natychmiast, bez czekania i wypełniania kolejnych wniosków.

Faktoring online to intuicyjna usługa, która nie nastręcza problemów jej użytkownikom, a pozwala szybko odzyskać płynność finansową i uniknąć zatorów płatniczych.

Dowiedz się także, jak księgować faktoring!

Artykuł partnera

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)