INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Jak skutecznie prowadzić księgowość w małej firmie?

12 października 2017

Według opublikowanego w 2016 roku raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Polsce funkcjonuje ponad 1,8 miliona firma. Aż 96% z nich to mikro i małe przedsiębiorstwa, które odpowiadają za blisko 40% PKB naszego kraju. Z tych danych można wyciągnąć dwa wnioski. Przede wszystkim mikro i małe przedsiębiorstwa są bardzo ważne w kontekście całej gospodarki, a także, że ich liczba wskazuje na to, że bez względu na branżę, konkurencja jest bardzo duża. Każdy mały przedsiębiorca powinien zatem szukać sposób na podniesienie swojej atrakcyjności. Naturalne sposoby to obniżenie ceny oraz podniesienie jakości usług lub produktów, rozszerzenie oferty, ale żaden z właścicieli firmy nie powinien zapominać o metodach pośrednich, które sprawiają, że firma lepiej funkcjonuje i generuje mniejsze koszty. Jednym ze sposobów na optymalizację pracy i kosztów jest odpowiednia księgowość w firmie, w tym księgowość internetowa. W jaki sposób może wpłynąć na działanie przedsiębiorstwa?

Prowadzenie księgowości w firmie – modele tradycyjne

Dwa najbardziej tradycyjne modele księgowości to przede wszystkim skorzystanie z usług biura rachunkowego lub zatrudnienie księgowego na etat. W dobie powszechnego dostępu do Internetu oraz bardzo dynamicznie zmieniających się realiów prowadzenia biznesu oba rozwiązania wydają się dziś wręcz anachroniczne. Zwłaszcza jeśli dotyczą najdynamiczniej zmieniających się i bardzo elastycznych mikro i małych przedsiębiorstw. Zatrudnienie księgowego to duży koszt – jeśli chce mieć się prawdziwego fachowca z rozległą wiedzą i doświadczeniem, a nie tylko osobę, która doda faktury do system, trzeba liczyć się z wysokim wynagrodzeniem i proporcjonalnie wysokimi kosztami pracy. Ile małych firm może sobie na to pozwolić?

Tradycyjne biura rachunkowe są z kolei tańsze, ale wygoda korzystania z nich pozostawia wiele do życzenia. Wymagają one bowiem, aby zawozić do nich dokumenty, najczęściej tylko w godzinach pracy, co jest szczególnie uciążliwe dla małych przedsiębiorców, dla których każda godzina poświęcona na coś innego niż obsługa klientów i zamówień, jest po prostu realnym obniżeniem dochodów. Dodatkowo zawiezionych dokumentów nie ma fizycznie w firmie, więc gdy w razie konieczności trzeba je przejrzeć lub coś sprawdzić, należy ponownie jechać do biura rachunkowego.

Księgowość internetowa – nowoczesna i elastyczna

Księgowość internetowa obecna jest na Polskim rynku od kilku lat i cały czas zyskuje na popularności. Powodów tego jest wiele, zanim zostaną omówione, warto przedstawić czym tak właściwie jest księgowość online, nazwa bowiem nie oddaje w pełni zakresu usług, na jakie przedsiębiorca może liczyć. Oprócz prowadzenia normalnej księgowości w firmie można również liczyć na szereg usług dodatkowych i wsparcia fachowców. Sama księgowość prowadzona jest w dużej mierze samodzielnie, ale w dużym stopniu jest zautomatyzowana. Usługodawca udostępnia przedsiębiorcy specjalną platformę internetową, gdzie ten własnoręcznie wprowadza faktury i inne dokumenty, które następnie system archiwizuje, przelicza i generuje niezbędne dokumenty. Ma to szereg zalet. Najczęściej nie trzeba mieć zbyt rozległej wiedzy na temat podatków i księgowości w firmie, bo platforma jest intuicyjna i w bardzo przyjazny sposób wskazuje, co i gdzie trzeba wpisać. Dodatkowo można to zrobić o dowolnej porze dnia i nocy, więc właściciel firmy nie musi poświęcać na to czasu w ciągu dnia pracy. Również dokumenty są cały czas w firmie, więc nie ma obawy, że będą niedostępne, gdy okażą się potrzebne.

Księgowość online – więcej niż tylko prowadzenie księgowości w firmie

Wybierając usługę księgowości online do swojej firmy warto zwrócić też uwagę na ilość specjalistów, którzy zostają oddani do dyspozycji. Nie należy rozumieć tego, jako pracownika oddelegowanego tylko do zajmowania się sprawami danej firmy, a raczej doradcę, który może pomóc w potrzebie lub wytłumaczyć kwestie budzące wątpliwości. Jest to z jednej strony wygodniejsze od każdorazowego szukania eksperta, a z drugiej strony na pewno tańsze. Przykładem oferty księgowości online połączonej ze wsparciem ekspertów jest ta z linka - https://www.ingksiegowosc.pl/o-usludze.

Księgowość internetowa – przyszłość czy już teraźniejszość prowadzenia rachunkowości w firmie?

Nie ma obecnie danych dotyczących liczby przedsiębiorstw, które korzystają z księgowości internetowej. Jedyne wiarygodne informacje na ten temat pochodzą z raportu z 2011 roku przygotowanego Fundację Rozwoju Przedsiębiorczości. Już wtedy z takiej formy prowadzenia księgowości w firmie korzystało 400 tysięcy przedsiębiorstw. Dziś można przypuszczać, że ta liczba znacznie wzrosła. Nie powinno być to wielkim zaskoczeniem – jest wygodna, elastyczna i opłacalna. Z całą pewnością można uznać, że jej wybór może pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie całej firmy.

 

Materiał zewnętrzny

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)