INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Cała prawda o nauce języka z native speakers

4 października 2017

Nauka języka obcego z nativem uważana jest obecnie za jedną z najskuteczniejszych metod kształcenia lingwistycznego. Jakie są atuty nauki z native speakerem, czego najbardziej obawiają się uczący i na co uważać wybierając takiego nauczyciela?

Osoby uczące się w Polsce języka angielskiego najszybciej opanowują gramatykę, pisanie czy czytanie ze zrozumieniem. Największy jednak problem stanowi zazwyczaj swobodna konwersacja. A przecież porozumiewanie się w języku obcym jest dla większości osób najważniejsze. Jak szybko nauczyć się angielskiego? Dlaczego nauka z native speakerem jest tak skuteczna?

Nauka u źródeł

Native speaker to nauczyciel uczący swojego ojczystego języka, najczęściej nie potrafiący porozumiewać się w języku polskim. – Największym atutem nauki z nativem jest możliwość poznawania „żywego” języka wprost ze źródła – od osoby wychowanej w języku i kulturze danego kraju. Native myśli w swoim języku, zna słowa potoczne, zwroty, powiedzenia. Ma odpowiedni akcent, najlepszy do naśladowania i używania, może korygować nasze błędy, zarówno gramatyczne, jak i w wymowie. Posiada wiele ciekawych informacji na temat życia, ciekawostek, zwyczajów panujących w jego kraju czy obowiązujących przepisów. Jest w stanie podać odpowiednie przykłady, życiową sytuację ze „swojego podwórka” czy wyjaśnić kulturę rodzinnego kraju – wyjaśnia Ewa Chojnowska z Cambridge School of English, szkoły językowej oferującej naukę języków obcych z wykwalifikowanymi native speakers. Taki sposób nauki daje możliwość nieustannego kontaktu z językiem, którego pragniemy się nauczyć – każde spotkanie z nativem to kontakt z językiem obcym bez przerwy, bez możliwości wtrącania polskich słów, na żywo i spontanicznie. Dodatkowo, brak możliwości używania polskich słów, powoduje konieczność przestawienia się na myślenie w innym języku. Z native speakerem nie uczy się też niepopularnych zwrotów i form, których nikt nie używa. 

I biznesowo i potocznie

Znajomość idiomów czy związków frazeologicznych może być bardzo pomocna podczas zagranicznych podróży, wyjazdów czy spotkań służbowych. Profesjonalne szkolenia biznesowe z native speakers, zwłaszcza angielski dla zaawansowanych, są w ostatnim czasie częściej poszukiwane. – Native speaker nie uczy jedynie samej znajomości języka, lecz jego spontanicznego użycia. Im więc więcej rozmów z taką osobą, tym szybciej zwroty popularne w danym kraju i kulturze, staną się naturalną częścią myśli osoby uczącej się – mówi Katarzyna Szpotakowska z L² – Language Consulting, szkoły której specjalnością są szkolenia językowe dla firm. Nauka z nativem jest więc bardzo cenna zarówno dla osób bardziej zaawansowanych, chcących komunikować się na wysokim poziomie, używając odpowiedniego słownictwa i akcentu, jak i dla osób chcących używać mowy potocznej w rozmowach z zagranicznymi znajomymi, ludźmi na ulicy, w sklepie czy środkach miejskiej komunikacji.

Opory uczących się

Może się wydawać, że skoro native nie porozumiewa się w języku polskim, aby podjąć z nim naukę i móc się porozumiewać, trzeba już dysponować zaawansowaną znajomością języka obcego. Jednak nie jest to prawdą, gdyż wystarczy komunikować się na poziomie podstawowym. Pomimo początkowych trudności i nauki wymagającej większego wysiłku, bardzo szybko przekonamy się, że dużo rozumiemy z samego kontekstu, a w dłuższej perspektywie efekty będą zaskakujące.

Prawie jak native

Z cudzoziemcem można porozmawiać na każdy temat, ale dobry native musi mieć odpowiednie przygotowanie pedagogiczne. – Oprócz wykształcenia native musi realizować program kursu, mieć odpowiednie podejście, być komunikatywny i kreatywny. Wymagana jest także umiejętność organizacji zajęć, prezentacji treści, dobra znajomość gramatyki, reguł i pisowni danego języka. Dlatego tak dużą rolę nasza szkoła języków obcych przywiązuje do selekcji kandydatów na native speakers, którą przechodzi u nas średnio co dziesiąty native – informuje Ewa Chojnowska z Cambridge School of English, szkoły językowej z native speakers.

Nauka obcego języka z native speakerem przynosi najszybsze efekty. Wybierając kursy w renomowanej szkole języków obcych, możemy mieć pewność, że nauczyciel ma dobre przygotowanie w tym zakresie oraz gwarancję najlepszych rezultatów.

Materiał zewnętrzny

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)