INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Jak inwestować w złoto? Poradnik.

26 stycznia 2022

Inwestowanie w złoto to atrakcyjniejszy sposób lokowania kapitału ze względu na rosnącą inflację. Nasz przewodnik krok po kroku, jak inwestować w złoto i dokonać pierwszej inwestycji.

Czym jest złoto inwestycyjne?

Możemy wyróżnić trzy rodzaje nabywców złota: branża jubilerska (w której według danych World Gold Council znajduje się 48% złota), przemysł oraz inwestorzy. Wszystkie sztabki złota o próbie 995 lub wyższej, jak również złote monety wybite po 1800 roku o próbie 900 lub wyższej są uznawane za złoto inwestycyjne. Wszystkie monety muszą być prawnym środkiem płatniczym w kraju, w którym zostały wyprodukowane. Ich wartość nie może przekraczać rynkowej ceny złota zawartego w monecie o więcej niż 80%. Te dokładne wymagania spełniają monety bulionowe. Monety bulionowe to sztaby i monety o wysokiej zawartości procentowej kruszcu, o nieograniczonym nakładzie, których wartość wewnętrzna jest określana na podstawie zawartości czystego kruszcu. Z wyjątkiem niektórych monet bulionowych, nie mają one wartości kolekcjonerskiej. Złoto, które jest reprezentowane przez papiery wartościowe, może być również uznane za złoto inwestycyjne.

Złoto inwestycyjne jest zwolnione z podatku VAT, więc często traktuje się je bardziej jak walutę niż towar. Więcej na temat złota inwestycyjnego oraz samego inwestowania przeczytasz na stronie https://wcenie.eu/

Inwestycja w złotą biżuterię nie jest dobrym pomysłem. Na cenę tego produktu składa się nie tylko złoty kruszec, ale także koszty produkcji i marże poszczególnych pośredników. Dlatego biżuteria jest już warta mniej niż to, co za nią zapłaciliśmy.

Zakup złota inwestycyjnego - Gdzie kupić złoto i ile jest warte?

W ostatnich latach inwestowanie w złoto cieszy się coraz większą popularnością. Kurs dolara 2020 w stosunku do tego metalu szlachetnego osiągnął najwyższy poziom od siedmiu dekad. W przeszłości inwestowanie w złoto było dostępne tylko dla osób dysponujących odpowiednim kapitałem. Obecnie rynek ten jest bardziej zróżnicowany i dostępny dla inwestorów z mniejszym budżetem.

Możesz inwestować albo w fizyczne złoto, albo w papiery wartościowe, które je reprezentują. Fizyczne złoto jest najlepszą opcją, jeśli chcesz zabezpieczyć się przed takimi wydarzeniami jak hiperinflacja czy dewaluacja pieniądza.

Gdzie można kupić złoto inwestycyjne? Należy korzystać z usług godnych zaufania firm, które zajmują się sprzedażą fizycznego złota. ADACTUS Sp. z o.o. prowadzi serwis GoldBroker.pl. Posiada ponad 15-letnie doświadczenie w inwestowaniu w metale szlachetne. Dlaczego jest to ważne? Oszustwa mogą zdarzyć się wszędzie tam, gdzie w grę wchodzą pieniądze. Unikaj kupowania złota w sklepach konsygnacyjnych, lombardach czy na portalach aukcyjnych. Szukaj renomowanych, uznanych na świecie producentów. Valcambi, Heraeus i Degussa to jedne z najbardziej znanych marek. Sztabki te można łatwo sprzedać w dowolnym miejscu na świecie.

Co jest podstawą ceny złota?

Cena złota zależy od dwóch czynników: ceny złota na światowych giełdach (w Polsce kalkulacja ceny opiera się głównie na giełdzie londyńskiej) oraz kursu dolara amerykańskiego.

Czy warto inwestować w złoto? To zależy od wielu czynników. W podjęciu takiej decyzji warto skorzystać z pomocy doradców inwestycyjnych. Inflacja, niepokoje polityczne i niestabilność systemu finansowego mogą prowadzić do wzrostu wartości złota. Gdy istnieje obawa o bezpieczeństwo i wartość zgromadzonego kapitału, ludzie inwestują w złoto. Kiedy dolar amerykański spada, złoto często zyskuje. Złoto to świetny sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Posiada wysoki stopień niezależności od innych aktywów, a jego wartość często wzrasta, gdy ceny akcji spadają. Dobrą opcją dla złota są inwestycje długoterminowe.

Sztabki złota

Jakie monety i sztabki wybrać do inwestowania?

Złoto inwestycyjne musi zawierać co najmniej 95% czystego złota w sztabkach i 90% w monetach. Ważne jest, aby posiadać certyfikat potwierdzający autentyczność. Dzięki temu weryfikacja jest łatwiejsza i szybsza. Warto wybierać produkty od firm, które są członkami LBMA (London Bullion Market Association). Stowarzyszenie to zrzesza międzynarodowe banki, producentów biżuterii oraz producentów monet i sztabek kruszcu.

Na rynku istnieje wiele różnych gramatur sztabek złota. Są one wyrażane w uncjach trojańskich (oz), co jest jednym z czynników decydujących o wartości sztabki. Oto najpopularniejsze wagi w gramach:

  • 1 oz = 31,1035 g,
  • 1/2 oz = 15,5518 g,
  • 1/10 oz = 3,1104 g,
  • 1/20 oz = 1,5552 g.

Cena za gram złota jest zależna od wagi monety lub sztabki, którą kupujesz. Bardziej opłaca się kupować sztabki i monety, które ważą więcej niż 1 uncję trojańską.

Podobne zasady obowiązują w przypadku monet bulionowych. Monety te nie są monetami kolekcjonerskimi, więc zawsze będziesz musiał zapłacić za kruszec. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule "Historia monet bulionowych".

Co jest lepsze: monety czy sztabki? Która opcja jest lepsza? To jest osobiste pytanie. Sztabka jest tańsza w produkcji niż moneta, więc zawsze będzie tańsza niż moneta o dokładnie tej samej wadze. Niektórzy dealerzy złota zapłacą więcej za dobrze zachowaną sztabkę złota niż za dobrze zachowaną monetę. Weryfikacja autentyczności monet może być łatwiejsza niż w przypadku sztabek. Dodatkowo, każda moneta ma swój własny, niepowtarzalny wygląd. Sztabkę będzie w stanie dostarczyć wiarygodny dealer. Monety bulionowe i sztabki złota możesz z łatwością odsprzedać na całym świecie.

Gdzie mogę przechowywać fizyczne złoto?

Fizyczne złoto ma tę wadę, że łatwo je ukraść, dlatego ważne jest, by zachować środki ostrożności. Oto kilka najbardziej popularnych i sprawdzonych sposobów, by się zabezpieczyć:

Sejf na złoto - Dzięki temu możesz chronić swoje złoto w domu. Najlepiej jest wybrać produkt z certyfikatem. Zakres ubezpieczenia sejfu będzie zależał od klasy bezpieczeństwa.
Skrytka bankowa lub depozytowa - jest to wynajęcie sejfu, który należał do banku lub firmy zajmującej się takimi usługami. Znajduje się on w ich siedzibie. Budynki te zazwyczaj posiadają dodatkowe zabezpieczenia, takie jak alarmy, monitoring i ochronę, co zwiększa ich bezpieczeństwo.
Skarbiec dealera - Niektórzy dealerzy oferują możliwość przechowywania Twojego złota w swoim skarbcu.

Jak sprzedać złoto inwestycyjne?

Zarówno monety kruszcowe, jak i sztabki możesz łatwo sprzedać. Istnieją dwa główne typy kupujących:

  • osoby prywatne
  • wyspecjalizowane firmy - dealerzy metali szlachetnych i jubilerzy, kantory, mennice oraz wybrane sklepy numizmatyczne.

Z drugiej grupy skupów warto wyłączyć jubilerów i kantory. Są to miejsca, które pobierają duże marże i nie są rentowne. Dobrym wyborem są firmy, które specjalizują się w handlu złotem. Niejednokrotnie sprzedaż może odbywać się online lub w fizycznej placówce. Strony internetowe często udostępniają cennik, dzięki czemu znasz przybliżoną kwotę za dany kruszec. Wygodną usługą jest również wycena na podstawie zdjęć.

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)