INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Jak wybrać tablet graficzny?

10 kwietnia 2018

Rysowanie, projektowanie, edytowanie fotografii – wszystko to może być wykonywane przy użyciu myszki i odpowiednich programów. Dużo lepszym wyjściem okaże się jednak wykorzystanie tabletu graficznego.

Dzięki niemu wszystkie nasze działania staną się bardziej precyzyjne, sama praca będzie natomiast po prostu wygodniejsza. Oczywiście wszystko to stanie się możliwe dopiero wówczas, gdy zakupimy odpowiedni model urządzenia. Jak to bowiem w przypadku tego typu sprzętów bywa, na rynku znaleźć można tablety lepsze i gorsze. W niniejszym tekście podpowiemy, na co należy zwrócić uwagę, aby wybrać produkt spełniający nasz wymagania i potrzeby.

Na jakiej zasadzie działają tablety graficzne?

Na pierwszy rzut oka są to bardzo proste urządzenia o płaskiej budowie, wyznaczonej przestrzeni roboczej i z dołączonym rysikiem, dzięki któremu możemy tworzyć. Tablet graficzny należy podłączyć do komputera lub innego urządzenia przez kabel USB lub przy wykorzystaniu połączenia bezprzewodowego (w zależności od modelu).

Dzięki temu jesteśmy w stanie projektować grafikę cyfrową. Powierzchnia tabletu pełni rolę pulpitu, a rysik wskaźnika myszki. W ten sposób możemy tworzyć prace i projekty w wielu specjalistycznych programach (np. w Adobe Photoshop) albo sterować pracą programu w taki sposób, jakbyśmy korzystali z komputerowej myszki.

Największą zaletą tabletów graficznych jest to, ze wyróżniają się one wysoką czułością, a także wykrywaniem siły nacisku rysika. Dzięki temu jesteśmy w stanie tworzyć bardzo zaawansowane grafiki w sposób wygodny i komfortowy. Taka praca pozwala nam również na wykonywania wielu działań precyzyjnych.

Dla kogo tablety graficzne?

Omawiane urządzenia okażą się doskonałym wyborem dla wszystkich osób, które tworzą grafiki komputerowe lub zajmują się obróbką zdjęć.

Wykorzystanie rysika i wygodnej przestrzeni roboczej sprawia, że wszystkie czynności okażą się znacznie wygodniejsze i szybsze w wykonaniu. Tablet graficzny w wielu przypadkach znacząco rozszerza nasze możliwości projektowe.

Jakie tablety graficzne są dostępne na rynku?

Gdy już zdecydowaliśmy się na zakup omawianego urządzenia, powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że na rynku występuje on pod różnymi postaciami. Modele standardowe funkcjonują na zasadach, które zostały opisane powyżej, dostępne jednak także tablety bardziej zaawansowane, zwane często ekranami piórkowymi.

Bardzo często są one wyposażone we własny system i różne programy, dzięki czemu pełni rolę osobnego urządzenia zamiast zwyczajnego „przedłużenia” monitora. Dzięki temu mamy możliwość dowolnego edytowania naszych prac, a także skorzystania ze wspomnianych programów, pozwalających chociażby na tworzenie komiksów czy animacji. Tego typu sprzętu kierowane są przede wszystkim do profesjonalistów, a także osób, które cały czas chcą doskonalić swoje umiejętności.

Najważniejsze parametry techniczne

Niezależnie od tego, na jaki tablet chcemy się zdecydować, przed dokonaniem zakupu powinniśmy przyjrzeć się jego parametrom, które decydują o jego możliwościach, a także naszym komforcie pracy.

  • Powierzchnia robocza. Sprawa najważniejsza, ponieważ w sytuacji, gdy użyjemy niewielkiego tabletu do dużego monitora, projektowanie okaże się bardzo niewygodne. Trudno będzie nam określić różnicę miedzy ruchami wykonywanymi na tablecie a rzeczywistym działaniem na ekranie.

Przy zakupie sprawdźmy więc rozmiar urządzenia – w przypadku laptopów o przekątnej 15-cali, dobrym wyborem okaże się tablet A5 lub A4 (oznaczane jako M i L). Modele A3 (XL) sprawdzą się na monitorach 20-calowych i większych.

  • Rozdzielczość. Im jest ona wyższa, tym lepiej, ponieważ pozwala na lepsze odwzorowanie szczegółów.
  • Proporcje. One również muszą zostać dostosowane do ekranu – jeśli jego proporcje wynoszą 16:9, takie też musi obsługiwać tablet graficzny.
  • Dokładność. Wyrażana jest w milimetrach lub calach i oznacza dokładność działania urządzenia.
  • Pochylenie i wysokość odczytu. Pierwszy parametr dotyczy kąta nachylenia rysika względem przestrzeni roboczej, a drugi maksymalną wysokość rysika, z jakiej tablet jest w stanie odczytać jego ruch.

Decydując się na zakup tabletu graficznego, powinniśmy zwrócić uwagę również na systemy operacyjna, z jakimi jest kompatybilny, a także wszelkie funkcje dodatkowe, które znacznie ułatwiają jego wykorzystanie. Oczywiście nie możemy zapomnieć także o sposobie zasilania urządzenia oraz jego komunikacji z komputerem – wiele urządzeń obsługuje połączenie przewodowe i bezprzewodowe, dlatego dysponujemy spora swobodą pracy.

Ile kosztują tablety graficzne?

To oczywiście zależy od tego, na jaki tablet chcemy się zdecydować. Najtańsze i najmniejsze urządzenia kosztują nieco ponad 100 złotych, natomiast ceny tych bardziej zaawansowanych wahają się od 400 do nawet 10 tysięcy złotych.

Najważniejsze są oczywiście nasze potrzeby i to, co chcemy robić przy użyciu tabletu graficznego. W każdym przypadku warto zwrócić dokładną uwagę na najważniejsze parametry techniczne urządzeń, dzięki czemu będziemy w stanie dokonać prawidłowego wyboru.

 

Materiał zewnętrzny

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)