INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Jakie zagrożenia niesie ze sobą zgubienie dowodu?

28 lutego 2017

Zgubienie dowodu to obecnie jedna z najpoważniejszych spraw, jaka może się nam przydarzyć. Osoba, która będzie miała w posiadaniu nasz dowód może wyrządzić nam wiele krzywd.

Przede wszystkim, gdy tylko dojdzie do zgubienia dowodu, od razu zgłoś to na policję. Im szybciej to zrobisz, tym lepiej dla Ciebie. Zwlekając ze zgłoszeniem sprawy na policję, zwiększasz ryzyko, że ktoś w sposób bezprawny posłuży się Twoim dowodem osobistym.

Konsekwencje nie zgłoszenia zgubienia dowodu na policję

Jeżeli nie zdecydujesz się na szybkie zgłoszenie zgubienia dowodu osobistego na policję, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoje dane mogą zostać w sposób bezprawny wykorzystane przez osoby trzecie do celów zarobkowych. Mogą na przykład zaciągnąć kredyt w takich organizacjach, jak getbucks.com.

Jak złodziej może wykorzystać Twój dowód?

Sytuacje, w których Twój dowód osobisty może zostać wykorzystany przez osoby trzecie są następujące:

  • zaciągania kredytów celowych w bankach,
  • podpisywania umów o chwilówki – pożyczki pozabankowe,
  • podpisywania umów z leasingodawcami,
  • rejestracji w serwisach hazardowych – dotyczy to przede wszystkim serwisów, w których nie ma określonego, bardzo dobrze przestrzeganego regulaminu,
  • podpisywania umów handlowych,
  • zamówień produktów i usług,
  • zawierania umów cywilnoprawnych,
  • składania poręczeń bankowych.

Każdego roku, policja prowadzi aż 10 tysięcy postępowań wobec osób, które przywłaszczyły sobie dowód osobisty, który do niech nie należy lub po prostu się nim posługują, ponieważ go znalazły. Trzeba jednak pamiętać, że takie postępowanie jest jak najbardziej niezgodne z prawem. Osoba, która posługuje się nie własnym dowodem osobistym powinna liczyć się z poważnymi konsekwencjami prawnymi. Można za to nawet trafić do więzienia, jeżeli wyłudzenia będą bardzo poważne. A czasami zobowiązania zaciągane na dowód osobisty są naprawdę duże. Trzeba więc bardzo uważać i szybko zgłaszać tego typu sprawy na policję, aby nas taka sytuacja nie spotkała. W końcu niczym przyjemnym jest tłumaczenie się, że to nie my zaciągnęliśmy pożyczkę lub kupiliśmy produkt.

Materiał partnera zewnętrznego

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)