INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Odwołanie od decyzji ZUS – co trzeba wiedzieć? Jak znaleźć odpowiedniego prawnika?

3 września 2024

Nie zawsze decyzja wydana przez ZUS jest korzystna dla ubezpieczonego. ZUS odmawia Ci prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy lub żąda zwrotu nienależnie pobranego świadczenia? To sytuacje, gdy możesz przygotować i złożyć odwołanie od decyzji ZUS. Jakie obowiązują terminy? Od kogo otrzymasz merytoryczne wsparcie w sporze z ZUS?

Gdzie złożyć odwołanie od decyzji ZUS?

Odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest możliwe na dwa sposoby – ustnie do protokołu lub pisemnie. Pierwsze rozwiązanie jest mniej popularne, gdyż wiąże się z koniecznością osobistego udania się do oddziału ZUS. Jeżeli jednak zdecydujesz się na ten krok, pamiętaj o potwierdzeniu przyjęcia odwołania – taki dokument powinien być opatrzony m.in. podpisem pracownika, który przygotował protokół.

Jest też inna droga – odwołanie od decyzji ZUS można złożyć na piśmie. Chociaż adresatem tego pisma jest sąd (rejonowy lub okręgowy – w zależności od sprawy), to również należy je złożyć w oddziale ZUS, który wydał decyzję. Odwołania nie trzeba składać samodzielnie – można je przesłać pocztą. Zdarza się, że dobrze przygotowane odwołanie skutecznie przekonuje ZUS do zmiany decyzji – instytucja uznaje argumenty przedstawione przez ubezpieczonego.

W jakim terminie należy złożyć odwołanie od decyzji ZUS?

Zastanawiasz się, ile masz czasu na złożenie odwołania od niekorzystnej i niesprawiedliwej dla Ciebie decyzji ZUS? Okazuje się, że całkiem sporo, gdyż miesiąc – zgodnie z art. 4779 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego. Jak liczyć ten termin? To zależy od tego, jak dostarczona została korespondencja. Standardem jest, że ZUS korzysta z listów poleconych. Jednak te mogą być nadawane ze zwrotnym poświadczeniem odbioru lub bez niego. W przypadku przesyłki:

  • poleconej ze zwrotnym poświadczeniem odbioru korespondencji – termin miesiąca należy liczyć od daty wskazanej na potwierdzeniu odbioru;
  • poleconej bez zwrotnego potwierdzenia odbioru – ZUS musi uwzględnić, że korespondencja mogła zostać awizowana.

Chociaż czasu na złożenie odwołania od decyzji ZUS jest sporo, to nie należy zwlekać – trzeba nie tylko wskazać błędy, jakie popełniła instytucja, ale również przygotować merytoryczne i dobrze uargumentowane pismo. To nie odbywa się z dnia na dzień.

Jak napisać odwołanie od decyzji ZUS?

Jak wskazuje radca prawny Wrocław, prawidłowo przygotowane odwołanie od decyzji ZUS musi zawierać szereg informacji. Po pierwsze, należy wskazać nadawcę (dane ubezpieczonego, który odwołuje się od decyzji) i prawidłowo określić adresata – czyli sąd, który będzie rozpatrywał sprawę. Do którego sądu – rejonowego czy okręgowego – powinno zostać zaadresowane odwołanie? Odpowiedź znajduje się w art. 4778 Kodeksu postępowania cywilnego.

Sprawy rozpatrywane przez sądy rejonowe dotyczą następujących kwestii:

  • zasiłki: chorobowy, wyrównawczy, opiekuńczy, macierzyński i pogrzebowy;
  • świadczenie rehabilitacyjne;
  • odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy w gospodarstwie rolnym, wypadku w drodze do pracy lub z pracy, wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, wypadku lub choroby zawodowej pozostającej w związku z czynną służbą wojskową albo służbą m.in. w Policji, ABW czy SWW;
  • ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.

Po drugie, w odwołaniu do ZUS należy wskazać, dlaczego stanowisko tej instytucji jest błędne. To kluczowa część pisma kierowanego do ZUS – należy przedstawić fakty oraz uargumentować swoją perspektywę. To również odpowiednie miejsce na wskazanie danych świadków czy dokumentów, które pomogą przekonać instytucję do prezentowanego stanowiska. Integralną częścią odwołania powinny być załączniki – kopie dokumentów, o których mowa w uzasadnieniu stanowiska.

Po trzecie, odwołanie od decyzji musi zostać własnoręcznie podpisane. Ta kwestia – podobnie jak stosowanie formalnego języka i zachowanie logiczności wywodu – może wydawać Ci się banalna. Jednak koncentrując się na przedstawieniu swojego punktu widzenia, możesz zapomnieć o formalnych aspektach odwołania.

Dlaczego w sporze z ZUS warto skorzystać z pomocy prawnika?

Sprawy związane z uzyskaniem zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego czy prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy budzą duże emocje. Te z kolei nie są dobrym doradcą. W sporze z ZUS-em liczą się argumenty – należy zaprezentować wszystkie fakty, które pomogą wykazać, że instytucja ta podjęła błędną i krzywdzącą dla ubezpieczonego decyzję. I właśnie dlatego warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia.

Prawnik specjalizujący się w sprawach, w których stroną sporu jest ZUS, będzie wiedział, jak prawidłowo napisać odwołanie od decyzji otrzymanej przez ubezpieczonego. Specjalista z zakresu prawa ubezpieczeń społecznych zadba o to, aby argumentacja była spójna, a do pisma zostały dołączone wszystkie dokumenty uzasadniające przedstawione stanowisko. Dodatkowo prawnik może podpowiedzieć, co zrobić, jeżeli zostanie przekroczony ustawowy termin odwołania od decyzji ZUS.

Artykuł partnera

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)