INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Jakie są świadczenia rodzinne w Holandii?

16 grudnia 2021

​Holandia to jeden z ulubionych kierunków Polaków, jeśli chodzi o pracę. Większość rodzin decyduje się na wyjazd z dziećmi lub z myślą o osiedleniu się w Holandii i założeniu rodziny. Warto zatem sprawdzić, jakie świadczenia rodzinne należą się także Polakom pracującym w tym kraju. Warto zaznaczyć, że w Holandii panują sprzyjające warunki do wychowywania dzieci. Dlatego osoby, które planują pracę w tym kraju, mogą śmiało zabrać ze sobą potomstwo.

Dodatek na dziecko dla Polaków pracujących w Holandii

Praca w Holandii ma wiele plusów. To mały, kameralny kraj z bogatą infrastrukturą, pięknymi zabytkami i wieloma ciekawymi miejscami do zwiedzenia. Rodzic pracujący w Holandii może liczyć na ciekawe dodatki socjalne dla swoich dzieci. 

Kinderbijslag to holenderski zasiłek rodzinny wypłacany co kwartał na każde dziecko aż do 18. roku życia. Przysługuje zarówno na dzieci własne, jak i adoptowane, pasierbów będących na utrzymaniu. Aby starać się o zasiłek rodzinny na dziecko trzeba wykazać, że miejsce pracy lub zamieszkania rodzica znajduje się na terenie Holandii. Należy opłacać holenderskie składki na ubezpieczenie społeczne.

Ostatnim warunkiem jest zamieszkanie wraz z dzieckiem, np. zameldowanie pod wspólnym adresem. Jeśli jeden z rodziców pracuje w Holandii i opłaca tam składki ubezpieczeniowe, wówczas może otrzymać dodatek dla dziecka mieszkającego z drugim rodzicem pod innym adresem. W takim przypadku rodzic starający się o wypłatę zasiłku rodzinnego musi udokumentować przelew na konto drugiego rodzica, z którym mieszka dziecko. 

Wysokość zasiłku rodzinnego 

Zasiłek rodzinny na dziecko można uzyskać raz na kwartał. Jednak istnieją konkretne widełki w zależności od wieku dziecka. Do 5. roku życia dziecko otrzyma co kwartał 224,87 Euro. Od 6 do 11 roku życia kwota ta jest nieco wyższa i wynosi 273,05 Euro.

Największe stawki przysługują już młodzieży w wieku 12-17 lat, aż do 18. urodzin. Wówczas kwota wynosi 321,24 Euro. Należy pamiętać, że zasiłek przysługuje dzieciom uczącym się. Po ukończeniu 16 lat urzędnicy sprawdzają, czy dziecko nadal uczęszcza do szkoły.

Dodatkowo podwójne świadczenie jest wypłacane rodzicom, którzy udokumentują wyższe wydatki na utrzymanie dziecka. Dzieje się tak w przypadku dzieci z chorobami przewlekłymi, z niepełnosprawnością lub gdy dzieci uczą się poza miejscem zamieszkania rodziców, np. w szkole z internatem. Jeszcze jedna ważna informacja dotyczy sumowania się zasiłków z dwóch krajów. Jeśli w innym kraju rodzic pobiera zasiłek, wówczas w Holandii może liczyć na wyrównanie.

Artykuł partnera

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)