Czy u kuriera można płacić kartą?
W dobie internetowych zakupów płatności bezgotówkowe stają się coraz bardziej popularne. Tego rodzaju metody uiszczania zapłaty za zakupy powszechnie wykorzystywane są już niemal w każdej branży. Do niedawna jednak nie były one szeroko dostępną formą płatności za przesyłkę pobraniową. Kiedy kurier przyjmie bezgotówkową zapłatę za przesyłkę? Jakie znaczenie dla biznesu ma dostępna dla klientów możliwość płatności kartą płatniczą u kuriera?
Płatność kartą u kuriera – czy jest możliwa?
Choć u wielu osób przesyłka pobraniowa może budzić skojarzenia z płatnością gotówkową, takie wyobrażenie nie oddaje pełnego obrazu sytuacji. W ostatnich latach rynek usług kurierskich uległ licznym zmianom. Rozwój e-commerce oraz okoliczności pandemii sprawiły, że postępy we wdrażaniu bezpiecznych, bezdotykowych płatności bezgotówkowych znacznie przybrały na znaczeniu. Płatność kartą coraz częściej zaczęła pojawiać się także w ofercie dostępnych metod zapłaty za przesyłkę pobraniową (COD).
Obecnie możliwość płatności kartą za usługę pobrania oferują m.in. DHL Parcel, DPD Polska czy FedEx – kurierzy tych firm mają przy sobie terminale płatnicze. O sposobie zapłaty decyduje odbiorca przesyłki. Jeśli klient wybierze płatność bezgotówkową przy odbiorze paczki, zwykle należy liczyć się z koniecznością uiszczenia niewielkiej prowizji, która doliczana jest do opłaty za usługę pobrania i zwrotu należności (COD).
Jak ważna jest możliwość płatności kartą u kuriera podczas odbioru zamówienia?
Trend wprowadzania nowych form płatności za przesyłkę pobraniową stał się szczególnie zauważalny w 2020 roku. W dobie pandemii firmy kurierskie wyraźnie dostrzegły taką potrzebę i płatności bezgotówkowe za pobranie stopniowo zaczęły pojawiać się w ofertach kolejnych przewoźników. Wdrożenie możliwości zapłaty kartą przy odbiorze osobistym u kuriera zostało ciepło przyjęte zarówno przez sprzedawców, jak i ich klientów.
Choć opcja ta początkowo nie cieszyła się wysoką popularnością, stopniowo nabiera na znaczeniu. Taki trend zauważyć można w wynikach badań rynku e-commerce corocznie przeprowadzanych przez Gemius. Zjawisko to nie było odnotowywane w raportach z serii „E-commerce w Polsce” aż do roku 2020. Wtedy to płatność kartą przy odbiorze osobistym u kuriera pojawiła się jako jedna form płatności dostępnych podczas zakupów przez internet, a przynajmniej jednokrotne skorzystanie z niej zadeklarowało 20% ankietowanych. W 2021 było to już 24% badanych osób.
Płatność kartą u kuriera – dlaczego warto udostępnić ją klientom?
Oto kilka cech płatności kartą, które zdecydowanie przemawiają na korzyść zapewnienia swoim klientom możliwości skorzystania z bezgotówkowej płatności za pobraniem:
Większa dowolność
Możliwość wyboru formy zapłaty będzie zaletą niezależnie od preferencji kupującego. Klienci, którzy na co dzień raczej nie używają gotówki, w szczególności docenią płatność kartą za pobranie. Jeśli klient zwykle nie posiada przy sobie ilości gotówki wystarczającej do pokrycia kosztów zamówienia, nie będzie musiał martwić się tym w dniu odbioru. Kupujący nie ryzykuje przegapienia momentu przyjazdu kuriera, jeśli nie będzie musiał udawać się do bankomatu i za pobranie zapłaci kartą.
Możliwość płacenia różnymi rodzajami kart i narzędzi
Firmy kurierskie oferujące płatności bezgotówkowe za przesyłkę pobraniową zwykle nie ograniczają tej możliwości do tylko jednego typu kart. Dla przykładu, kupujący wybierający dostawę DHL Parcel ma możliwość zapłaty bezdotykowej przy użyciu m.in. kart Visa, MasterCard czy Maestro na plastikowym nośniku, ale także i kart zapisanych na urządzeniach umożliwiających płatności zbliżeniowe (smart watche lub opaski fitness). Więcej informacji na temat bezgotówkowej płatności pobraniowej oferowanej przez DHL Parcel znajdziesz na stronie https://www.dhl.com/pl-pl/home/nasze-dywizje/parcel/dla-biznesu/uslugi/pobranie-platne-karta.html
Szybkość i wygoda
Płatność gotówką wymaga zebrania banknotów i monet w odpowiedniej kwocie. W dodatku kurier będzie musiał przeliczyć pieniądze podczas doręczenia przesyłki, co zajmuje dużo czasu i może być szczególnie problematyczne przy wysokich kwotach zamówienia. Zapłata kartą jest znacznie wygodniejsza od płacenia gotówką – wystarczy tylko zbliżyć lub włożyć nośnik do terminala i gotowe!
Artykuł partnera
Zostaw komentarz