INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Samodzielne zdobywanie środków z UE – dobry pomysł?

28 października 2016

Zdobycie odpowiedniego dofinansowania z Unii Europejskiej może być rewelacyjnym pomysłem dla każdego przedsiębiorcy, który tylko chce zapewnić swojej firmie faktycznie sprawny rozwój. Takie środki są obecnie przekazywane przedsiębiorcom na wiele różnych sposobów – aby je uzyskać, zazwyczaj trzeba wziąć udział w konkursie zorganizowanym specjalnie w tym celu. Takie dofinansowanie jest niesamowicie istotne dla sprawnego funkcjonowania całej naszej gospodarki, szczególnie w tak trudnych czasach.

W ostatnich latach światowymi gospodarkami targnął poważny kryzys finansowy, który znacznie zmniejszył inwestycje w krajach takich jak Polska i doprowadził do zmniejszenia się tempa rozwoju gospodarczego. Sprawiło to, że polscy przedsiębiorcy napotkali liczne przeszkody na drodze do swojego rozwoju i znaleźli się w dość trudnej sytuacji, zwłaszcza w porównaniu do swoich zachodnich partnerów. W takim świetle fundusze unijne jeszcze bardziej pomogły w utrzymaniu zrównoważonego rozwoju naszego kraju i w dużym stopniu uchroniły go przed poważnym kryzysem gospodarczym. Warto jednak pamiętać o tym, że zdobycie takich funduszy jest procesem znacznie trudniejszym i skomplikowanym, niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Wielu ludzi dość błędnie zakłada, że wystarczy tu po prostu złożyć wniosek w którym określimy, na co dokładnie potrzebne są nam takie środki aby urząd w krótkim czasie wypłacił nam pieniądze. W rzeczywistości wymaga to od nas odpowiedniego przygotowania się i przede wszystkim merytorycznego uzasadnienia, że takie pieniądze faktycznie są nam potrzebne. Takie fundusze są przyznawane w ramach różnego rodzaju programów operacyjnych, z których właściwie każdy związany jest z inną dziedziną i przewiduje finansowanie przedsiębiorców w odmiennych celach (dowiedz się, jak napisać wniosek: http://www.a1europe.pl/skuteczna-pomoc-w-zakresie-pisania-wnioskow-o-dotacje-unijne).

fundusze unijne

Pierwszym krokiem jest zatem znalezienie odpowiedniego dla siebie programu, który byłby związany z interesującymi nas zagadnieniami. Programy operacyjne mają zwykle charakter czysto konkursowy, o czym nie wolno nam zapominać. W praktyce oznacza to bowiem, że wygrywają tutaj najlepsze oferty, przy których przedsiębiorcy faktycznie się postarali – pieniędzy nie otrzymuje każdy, kto po prostu zgłosi taką chęć. Składając taki wniosek musimy zatem pamiętać nie tylko o odpowiednim przygotowaniu go od strony merytorycznej. Trzeba tu mieć pewność co do tego, że stworzona przez nas inwestycja jest faktycznie innowacyjna i wyróżnia się na tle całej konkurencji. Nie można także ograniczać się jedynie do ciekawego jej opisania i roztoczenia wizji tego, w jak wspaniały sposób będziemy w stanie wykorzystać przyznane nam środki. Bardzo ważne jest załączenie do wniosku całej dokumentacji która pozwoli nam udowodnić, że mamy konkretny plan co do zrealizowania planowanej przez siebie inwestycji. W wielu przypadkach okazuje się, że poprawne napisanie takiego wniosku jest właściwie niemożliwe dla kogoś, kto nie posiada w tej dziedzinie większego doświadczenia oraz umiejętności. Ponadto w ciągu ostatnich lat cały ten proces stał się jeszcze bardziej skomplikowany. Zwiększyły się przede wszystkim wymagania; do wniosków musimy zamieszczać coraz więcej dokładnych analiz i dokumentacji, bowiem ich analiza z roku na rok staje się dokładniejsza. Ponadto, stale rośnie liczba chętnych do korzystania z takiego dofinansowania, przez co musimy sobie tu radzić z naprawdę niemałą konkurencją. Z tego powodu w wielu przypadkach liczą się tutaj naprawdę niewielkie szczegóły.

Czasami okazuje się, że zmienienie jednej małej rzeczy w całym wniosku znacznie zwiększa nasze szanse na zdobycie takich środków; właśnie dlatego trzeba do tego podchodzić z najwyższą uwagą. Co więcej, samo złożenie odpowiedniego wniosku i zdobycie dofinansowania zwykle wcale nie oznacza końca formalności – przeciwnie, często jest to dopiero ich początek. Skoro przygotowaliśmy projekt i otrzymaliśmy na niego środki, to musimy również odpowiedniego go zrealizować. Przy realizowaniu danej inwestycji wszystkie wydatki i działania muszą być odpowiednio udokumentowane, tak, abyśmy mogli z nich później się z nich rozliczyć. Wszystkie te trudności z początku wydają się być dość przerażające, ale nigdy nie powinniśmy z ich powodu rezygnować z ubiegania się o takie środki. Jeśli sami nie czujemy się na siłach do poprawnego przygotowania wniosku, to zawsze możemy skorzystać tu z profesjonalnej pomocy – na rynku działa obecnie mnóstwo firm, które się tym zajmują.

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)