INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Skąd wziąć pieniądze, gdy nie dostaniemy kredytu

24 kwietnia 2017

Uzyskanie pozytywnej opinii pozwalającej na otrzymanie kredytu bankowego, często wiąże się ze spełnieniem trudnych wymagań. Pożyczka to znacznie prostszy sposób na otrzymanie potrzebnej kwoty przy jednoczesnym ograniczeniu wszelkich formalności do minimum.

Różnica między pożyczką a kredytem

Słowa kredyt i pożyczka często bywają stosowane zamiennie. Jest to jednak błędne założenie, które prawdopodobnie wynika z tego, że banki często w swojej ofercie mają zarówno pożyczki, jak i kredyty. Pożyczką określa się otrzymanie pieniędzy od osób (np. osób fizycznych) lub instytucji (w tym nie tylko banków, ale też takich jak pożyczka plus). Pożyczki uzyskiwane od podmiotów pozabankowych regulują przepisy zawarte w ustawie o Kredycie Konsumenckim, a pożyczki od osób udzielane są zgodnie z prawem cywilnym. Kolejnym czynnikiem, który zasadniczo odróżnia pożyczkę od kredytu jest przeznaczenie otrzymanych w ten sposób pieniędzy. Każdy kredytobiorca jest zobowiązany do przedstawienia celu, na jaki zostanie spożytkowana uzyskana kwota. Pożyczki, w tym również chwilówki, są z tego obowiązku całkowicie zwolnione. Pieniądze mogą zostać rozdysponowane w dowolny sposób.

Procedury uzyskania pożyczki

Pożyczka może, lecz nie musi, być sankcjonowana umową pisemną. Umowa ustna w tym przypadku jest też wiążąca. Ta ostatnia opcja może być stosowana wyłącznie w przypadku otrzymania pożyczki od osoby fizycznej, jednak zalecane jest spisywanie dokumentu, gdy dotyczy kwoty wyższej niż 500 zł. Firmy pożyczkowe sporządzają pisemne umowy, dzięki temu wszelkie kwestie sporne mogą być rozstrzygane na podstawie tego dokumentu. Formalności pożyczek gotówkowych często ograniczone są do minimum. Bywa, że nie jest potrzebne nawet oświadczenie dotyczące wysokości uzyskiwanego dochodu oraz nieistotny jest fakt figurowania w rejestrach dłużników. Jedyny dokument, jaki trzeba mieć, starając się o pieniądze, to dowód osobisty. Z tych powodów pożyczka w instytucji pozabankowej jest dużo prostszym i często jedynym rozwiązaniem, gdy wniosek o kredyt w banku został odrzucony.

Sposób, w jaki można uzyskać pożyczkę

Pieniądze można pożyczyć w firmach specjalizujących się w tego typu działalności. Bardzo popularne ostatnio stały się pożyczki przez internet. Jest to bardzo wygodna opcja, ponieważ można wziąć pożyczkę bez konieczności wychodzenia z domu. Pożyczka on-line to bardzo szybki sposób na otrzymanie potrzebnej kwoty. Formalności są tak ograniczone, że cały proceder często finalizowany jest w kilkanaście minut. Pożyczkę można również wziąć telefonicznie oraz tradycyjnie w placówce danej firmy.

Niezależnie od podmiotu, z którym zawieramy umowę o pożyczenie pieniędzy bardzo ważne jest, by dokładnie przeanalizować ofertę i przeczytać zasady udzielenia oraz zwrotu. W razie wątpliwości zawsze należy również zapytać o ewentualne dodatkowe koszty lub warunki i terminy spłaty zadłużenia.

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)