INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Księgowość i faktury w firmie - co wybrać?

14 stycznia 2019

W każdej zarejestrowanej firmie konieczne jest prowadzenie księgowości. Choćby sam fakt wystawiania faktur zmusza nas do bieżących rozliczeń podatkowych czy płacenia składek na ubezpieczenia. A to tylko część działań w ramach ogólnie pojętej księgowości. Czy lepiej będzie wybrać program do wystawiania faktur - czy raczej skorzystać z usług doświadczonej księgowej? Kiedy wybrać firmę zewnętrzną, a kiedy lepiej zainwestować w nowego pracownika?

Na te wszystkie pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo wiele zależy od tego, jakie są nasze oczekiwania. Sprawdźmy zatem, kiedy warto zdecydować się na konkretne rozwiązania, a także jakie są ich zalety i wady.

Zatrudnienie księgowej

To rozwiązanie wybierane jest przede wszystkim przez firmy, które są większe i mają co miesiąc rozległe zobowiązania finansowe do rozliczenia. Dzięki zatrudnieniu księgowej zyskujesz pewność, że wszystkie dokumenty rozliczeniowe prowadzone są w sposób profesjonalny. To ona zajmuje się wystawianiem faktur i paragonów, rozliczaniem ich, ale również kwestiami regulacji wypłat czy opłacania zobowiązań względem państwa.

Minusem jest na pewno konieczność przeprowadzenia rekrutacji z nadzieją, że trafimy na profesjonalnego pracownika. Zatrudnienie dodatkowej osoby w firmie wymaga też stworzenia stanowiska pracy z niezbędnymi narzędziami oraz wypłacania stałej pensji. Daje jednak gwarancję posiadania księgowej na wyłączność, również z porozumieniem o tajemnicy przedsiębiorstwa.

Biuro rachunkowe

Alternatywnym rozwiązaniem jest biuro rachunkowe. Zazwyczaj będzie nas ono kosztowało znacznie mniej aniżeli dodatkowy pracownik i możemy rozliczać się wyłącznie za faktycznie wykonaną pracę i jej efekt. Minusem jest to, że jesteśmy jedną z wielu firm obsługiwanych przez te same osoby. Często biuro dobrze sprawdza się do prowadzenia miesięcznych, kwartalnych czy rocznych rozliczeń, ale i tak przydaje się nam dodatkowy program do wystawiania faktur. W ten sposób na bieżąco generujemy przychody z niezbędnymi dokumentami, a te przedstawiamy jedynie w biurze w danym okresie rozliczeniowym.

Program i księgowość online

Jedną z częściej wykorzystywanych alternatyw są rozmaite księgowości online oraz programy, dzięki którym można swobodnie wystawiać wszystkie niezbędne dokumenty. Rozbudowany program do wystawiania faktur daje szansę na uzyskanie dokumentów sprzedażowych dostosowanych np. do posiadanych magazynów produktów. W ten sposób cały proces jest jeszcze bardziej uproszczony. Zazwyczaj koszt księgowości online nie jest wysoki, a z program do fakturowania płaci się łącznie albo osobno.

Jeśli jednak mamy niewiele dokumentów jednego typu do rozliczenia i prowadzimy mało skomplikowaną działalność jednoosobową, dobrym rozwiązaniem będzie korzystanie z programu do wystawiania faktur i jednocześnie samodzielne prowadzenie księgowości. To korzystne wyjście zwłaszcza w sytuacji, gdy zależy nam na ograniczeniu kosztów. Wiedzę o wszystkich przepisach znajdziemy w sieci!

Partnerem artykułu jest firma Faktury – oferująca program do wystawiania faktur - Faktury.pl.

 

Artykuł sponsorowany

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)