INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Faktoring z regresem. Kiedy się opłaca?

20 lutego 2018

Faktoring z regresem to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów faktoringu, który umożliwia całkowite finansowanie należności z tytułu sprzedaży towarów lub usług wraz z całkowitym przejęciem ryzyka związanego z ewentualną niewypłacalnością kontrahenta, nazywanego potocznie dłużnikiem.

Faktoring to coraz częściej wykorzystywana forma finansowania przedsiębiorstwa, dzięki której firmy mogą cieszyć się stabilnością oraz dobrą płynnością finansową. Za sprawą faktoringu, należności z tytułu sprzedaży towarów lub usług zostają opłacane przez faktorów, którzy umożliwiają dostęp do gotówki nawet po 24 godzinach od złożenia kopii faktury. Do grona usług faktoringowych, cieszących się sporym zainteresowaniem polskich firm, należy faktoring z regresem, co oferuje Bibby Financial Services.

Faktoring z regresem - na czym polega?

Faktoring z regresem, zwany również faktoringiem niepełnym, to usługa umożliwiająca wykup wierzytelności przez firmę faktoringową bez przejęcia ryzyka związanego z ewentualną niewypłacalnością kontrahenta, zwanego potocznie dłużnikiem. Zasady faktoringu z regresem sprawiają, że faktorant (przedsiębiorstwo korzystające z usług firmy faktoringowej) jest zmuszony spłacić całą należność dłużnika wobec faktora (firmy faktoringowej).

Po spłacie wierzytelności, firma może samodzielnie dochodzić do swoich roszczeń względem dłużnika, uprzednio jednak musi spłacić jego dług firmie faktoringowej. Jest to przeciwieństwo innego rodzaju usługi faktoringowej - faktoringu bez regresu, nazywanego również faktoringiem właściwym lub pełnym, który polega na przeniesieniu ryzyka właśnie na firmę faktoringową.

Kiedy faktoring z regresem się opłaca?

Faktoring z regresem ma podstawową zaletę - usługi tego rodzaju są zdecydowanie tańsze od faktoringu pełnego, dlatego jest to rozwiązanie polecane szczególnie podmiotom, które w sprzedaży usług lub produktów operują niewielkimi marżami, dzięki czemu prowizje z tytułu usług faktoringowych nie wpływają negatywnie na ostateczny zysk przedsiębiorstwa. Faktoring z regresem to dobre rozwiązanie dla firm, które współpracują z zaufanymi partnerami.

 

Materiał zewnętrzny

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)