INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Sposoby doboru akcji do portfela inwestycyjnego

18 maja 2021

​W świecie rynków finansowych istnieje wiele sposobów na tworzenie portfela inwestycyjnego. Wszystko zależy od inwencji i wiedzy kupującego akcje. Można trzymać akcje w nieskończoność, jak robi to Warren Buffet albo sprzedawać na górce, jak większość spekulantów. W obu przypadkach można odnieść sukces, jednak należy pamiętać o kilku zasadach.

Inwestycje w krótkim i średnim terminie 

Rynki zmieniają się każdego dnia i trudno jest przewidzieć, jak zachowają się w przyszłości. Toteż wiele osób woli inkasować zyski od razu, zanim sytuacja ulegnie zmianie. Inwestorzy jednosesyjni lub grający w średnim terminie korzystają z analizy technicznej i znajomości psychologii inwestowania. W ten sposób są w stanie określić prawdopodobieństwo wystąpienia określonych scenariuszy. Zdarzenia na giełdzie powtarzają się w określonych cyklach, dlatego doświadczony gracz z czasem zauważa pojawienie się podobnych formacji na wykresach giełdowych.  

Budowanie wartościowych aktywów 

Konserwatywni inwestorzy starają się znaleźć najbardziej niedowartościowane spółki o dużej wartości. To niejednokrotnie doskonale zarządzane firmy, które mogą mieć gorsze wyceny niż ich fundamentalna wartość. To inwestycyjne perełki, które generują stabilne przychody i wypłacają regularne dywidendy. To dodatkowa motywacja dla inwestora opierającego swoją strategię na analizie fundamentalnej. Często opiera się ona na długoletnim trzymaniu akcji w portfelu, które zostały dokładnie prześwietlone i sprawdzone. 

Gdzie można znaleźć najlepsze akcje? 

Zarówno konserwatywny inwestor i aktywny spekulant powinni wybrać doświadczonego brokera. Akcje polskich spółek są dostępne u większości maklerów, ale nie każdy z nich udostępnia możliwość kupowania udziałów zagranicznych podmiotów. Przed założeniem konta warto sprawdzić ofertę danej instytucji finansowej. Jeśli chcesz mieć doskonałego brokera na długie lata, to przejdź do strony Saxo – będziesz zadowolony. Firma oferuje dostęp do najbardziej zaawansowanych narzędzi analitycznych i skondensowane raporty giełdowe. 

Jaka jest najbardziej optymalna strategia? 

Na wybór strategii, niezależnie od stylu inwestowania, wpływa jeden podstawowy czynnik – czas. Osoba, która dopiero rozpoczyna przygodę z rynkiem finansowym ma dużo czasu na eksperymentowanie i może ponieść wysokie ryzyko. Odniesione straty można odrobić w okresie całego życia. Z kolei inwestor który lata młodości ma za sobą, powinien przede wszystkim dbać o zachowanie kapitału. Jeśli straci zbyt dużo pieniędzy, to może nigdy ich nie odzyskać.

Artykuł partnera

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)