INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Inwestujesz w nieruchomości? Sprawdź, jak zrobić to najlepiej

26 kwietnia 2016

Nieruchomości

Polska jest krajem o bardzo zróżnicowanym krajobrazie. Na północy, oprócz równin możemy podziwiać piękne wybrzeża morskie. Południe zaś zdominowane jest przez potężne, pełne uroku góry. Obydwa te regiony cieszą się bardzo dużą popularnością i są bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Sprawia to jednocześnie, że z roku na rok coraz bardziej interesują się nimi inwestorzy, którzy decydują się na ulokowanie tutaj swoich pieniędzy. Jeśli ktoś sam chciałby zainwestować nieco pieniędzy w nieruchomości, to właśnie te dwie części naszego kraju mogą dla niego być najlepszą propozycją. Oczywiście, nie w każdym regionie znajdziemy równie dobre warunki do inwestowania, trzeba zatem dokładnie przyjrzeć się tej kwestii. Ponadto zarówno północ, jak i południe posiadają swoją własną charakterystykę, przez co inwestowanie w tych okolicach może nieco się od siebie różnić.

W czasie inwestowania w nieruchomości zawsze należy pamiętać o tym, że najważniejsza jest tu tylko jedna rzecz: dobra lokalizacja. To właśnie od niej w największym stopniu zależy to, czy dana inwestycja jest faktycznie opłacalna i czy będzie przynosiła nam odpowiednie zyski. Tą zasadą kierują się praktycznie wszyscy inwestorzy, skupiający się w swojej działalności na nieruchomościach. Czy jednak jest ona taka "święta" i "nienaruszalna" w każdym przypadku?

Okazuje się, że bardzo wiele zależy od konkretnej okolicy oraz okoliczności. Bardzo ważne jest również to, w jakim w ogóle celu chcemy kupić daną nieruchomość. Jeśli chodzi nam o jej późniejsze wynajmowanie, to faktycznie podstawową rzeczą o jakiej musimy pamiętać jest lokalizacja, bowiem jedynie nieruchomość w dobrym miejscu będziemy mogli potem wynająć za rzeczywiście wysoką cenę. Dotyczy to przede wszystkim apartamentów w miejscowościach turystycznych. W sezonie, kiedy w daną okolicę przybywa mnóstwo ludzi nie będziemy mieli raczej większych problemów z wynajęciem takiego miejsca. Popyt utrzymuje się jednak przez cały rok, choć poza sezonem faktycznie będziemy musieli zgodzić się na nieco niższe ceny. Tak czy inaczej, mieszkanie czy inna nieruchomość przeznaczona na wynajem faktycznie znacznie zyskuje, kiedy posiada dobrą lokalizację – w takim przypadku powinniśmy patrzeć głównie na tę kwestię. Ponadto, nieruchomości znajdujące się nieco na uboczu nie cieszą się tak dużym wzięciem poza sezonem. W okresie letnim wynajmiemy bez większych problemów nawet mieszkanie położone dość daleko głównych atrakcji, ale w innych miesiącach w ciągu roku możemy mieć z tym spory problem. Dobra lokalizacja daje zatem gwarancję zysków przez cały rok, nie tylko w okresie turystycznym.

Możemy wymienić kilka polskich miast, w których takich inwestycja – choć siłą rzeczy wymaga sporych nakładów finansowych – właściwie w każdym przypadku będzie bardzo opłacalna. Jeśli chodzi o regiony nadmorskie, to Trójmiasto, Kołobrzeg, Międzyzdroje, Władysławowo czy Jurata są tutaj najlepszymi przykładami. Oczywiście, trzeba przy tym uważać na wiele rzeczy. Warto patrzeć przykładowo na to, czy dojazd do danego miasta jest prosty; na szczęście w sieci dostępne są statystyki dotyczące liczby turystów odwiedzających wybrane miejsca. Nietrudno wymienić również najpopularniejsze miasta w górach. Zakopane, Karpacz, Wisła, Szczyrk czy Krynica to tylko przykłady. Największym wzięciem cieszą się z jednej strony uzdrowiska, a z drugiej te miasta, które położone są odpowiednio blisko głównych atrakcji i szlaków górskich.

Zupełnie inaczej wygląda tutaj inwestowanie w grunty. W przypadku działek nie musimy już tak bardzo patrzeć na lokalizację, a jeśli już – to postępować odwrotnie niż przy mieszkaniach. Kupowanie drogiej działki położonej w sercu chętnie odwiedzanego miasta nie jest tu wbrew pozorom dobrym pomysłem, bowiem nie mamy pewności co do tego, czy cena takiej działki wzrośnie w najbliższym czasie. Znacznie bardziej opłaca się patrzeć tu na same walory danej działki oraz na roztaczające się z niej widoki niż na to, czy znajduje się ona odpowiednio blisko centrum miasta czy znanego kurortu.

Jeśli chodzi o regiony nadmorskie, to oczywiście najlepszym pomysłem jest kupowanie działek bezpośrednio przylegających do morza, posiadających własny odcinek wybrzeża. Ich ceny siłą rzeczy muszą być nieco wyższe niż innych, ale równocześnie wartość takich działek stale rośnie, zatem po jakimś czasie z powodzeniem będziemy mogli odsprzedać ją z naprawdę dużym zyskiem. W przypadku południowych regionów Polski warto decydować się głównie na działki, z których roztacza się widok na góry. Tutaj ceny mogą być już nieco niższe, zwłaszcza w okolicach mniej zaludnionych, jak chociażby w słynnych już Bieszczadach. Wbrew pozorom, czasami działka położona z daleka od wielkich miast, która nie leży wcale w sercu Zakopanego czy Wisły a kompletnie na uboczu może być najlepszą inwestycją. Inwestowanie w nieruchomości zawsze wiąże się z niemałym ryzykiem i przede wszystkim wielkimi wydatkami. Jest to jednak doskonały sposób na pomnażanie swojego kapitału – trzeba jedynie robić to z głową i pamiętać o kilku ważnych zasadach, jakie tu obowiązują.

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)