INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Niedrogi i przyszłościowy - jaki laptop wybrać?

15 lutego 2017

Wiele osób kupując laptopa ma nadzieję, że będą go używać przez wiele lat. Niestety już na etapie kupna niektórzy popełniają błąd i wybierają modele z przestarzałymi podzespołami. Jeśli w perspektywie mamy ewentualną modernizację i użytkowanie przez kilka lat, warto inwestować w modele z najnowszymi rozwiązaniami.

Wystarczy kupić laptop z przestarzałym procesorem, aby ewentualna rozbudowa o nową pamięć RAM bądź dysk, była zupełnie nieopłacalna. Wtedy nawet teoretycznie wysoki model procesora nie przemawia za zakupem. Co innego, jeśli zdecydujemy się na model z nieco niższej półki, ale z najnowszej serii. Wtedy mamy pewność, że jest to sprzęt obsługujący najnowsze standardy, a z drugiej strony mamy pewność, że inwestycja w podzespoły będzie sensowna i owocna.

Co prawda dysponując ograniczonym budżetem będziemy musieli pogodzić się z pewnymi kompromisami, ale z każdej sytuacji można wyjść obronną ręką. Poznajmy zatem najciekawsze modele w cenie do 3000 złotych.

Jedną z propozycji jest model Dell Vostro 3568. Na uwagę zasługuje przede wszystkim bardzo wydajny procesor Intel Core i5 siódmej generacji (Kaby Lake) o oznaczeniu 7200U i taktowaniu rdzenia aż 3,1 GHz w trybie Turbo. To najnowsza rodzina procesorów, dlatego też inwestycja w ten model będzie bardzo przyszłościowa. Optymalna ilość pamięci RAM – 8 GB DDR4 – może być rozszerzona nawet do 32 GB, co jest kolejną zaletą tego urządzenia. Producent zastosował zintegrowany układ Intel HD Graphics 620. Obraz wyświetlany jest na matowej matrycy LED o przekątnej 15,6 cala i rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Nie jest to zbyt wiele, ale w każdej chwili, w razie potrzeby, możemy podłączyć zewnętrzny monitor o większej przekątnej i wyższej rozdzielczości.

Na dane użytkownika przeznaczono dysk HDD o pojemności 1000 GB. To bardzo duża przestrzeń na dane, ale o wiele większą wydajność zapewni dysk SSD. Obecność trzech portów USB – w tym dwóch w standardzie 3.0 – pozwala na podłączenie zewnętrznych magazynów danych. Całość prezentuje się elegancko i stylowo, zaś chropowata powłoka obudowy pozwala utrzymać urządzenie w należytej czystości. Cena tej konfiguracji – około 2900 złotych.

Ciekawej alternatywy nie musimy daleko szukać, gdyż jest to model Dell Inspiron 5567. W tym przypadku również producent postawił na matową matrycę LED o przekątnej 15,6 cala i rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Ponadto zastosowano ten sam procesor, czyli najnowszy Intel Core i5 siódmej generacji (Kaby Lake) o oznaczeniu 7200U i taktowaniu nawet 3,1 GHz w trybie Turbo. Oprócz tego na pokładzie znajdziemy 8 GB pamięci operacyjnej RAM DDR4 z możliwością rozbudowy do 32 GB.

Jest także układ graficzny AMD Radeon R7 M445 z 2 GB pamięci GDDR5 oraz zintegrowana karta Intel HD Graphics 620. Ciekawostką są z pewnością aż dwa dyski twarde. Na system, programy i aplikacje przeznaczono tradycyjny dysk SSD o pojemności 240 GB, natomiast na multimedia i pozostałe dane dodatkowy dysk HDD o pojemności 500 GB w obudowie zewnętrznej. W tym modelu znajdziemy jeden port USB 2.0 oraz dwa porty USB 3.0. Stylistyka również może się podobać – połączenie czerni i odcieniu grafitu o różnych fakturach nadaje urządzeniu stylu i elegancji.

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)