INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Czym jest granulat złota? Gdzie można go wykorzystać?

22 lipca 2022

Granulat złota to po prostu czyste złoto. Powstaje w wyniku procesu rafinacji, czyli oczyszczania kruszcu w celu nadania mu jak najczystszej postaci. Tym sposobem złoto jest wysokiej próby i mogą być z niego wykonywane inne przedmioty np. biżuterię lub monety. W efekcie produkty końcowe także są bardzo dobrej jakości, co wyraźnie widać po ich cenie. Czym jest granulat złota? Gdzie można go wykorzystywać i kupić? Wszystko zostało wyjaśnione poniżej. Warto zapoznać się z tymi informacjami!

Czym jest granulat złota?

Jak wspomniano we wstępie, granulat złoto to złoto techniczne. Tej terminologii najczęściej używają specjaliści, którzy na co dzień zajmują się wyrabianiem produktów z kruszcu. Z reguły granulat przyjmuje postać kulek o różnych lub takich samych kształtach. Każda z nich wyróżnia się na tle innych wagą oraz wielkością i są to jedyne cechy pozwalające je od siebie odróżnić. Kruszec nie ma bowiem żadnego zapachu. W przypadku złota bardzo duże znaczenie ma jego czystość, ponieważ dzięki niej można określić próbą, a ostatecznie również cenę produktu, który z niego powstanie. Można ją ocenić przez wzgląd na gęstość, połysk i kolor. Im mniej granulat złota będzie zanieczyszczony innymi metalami, tym bardziej cenny. Co ciekawe, kruszec powstaje w wyniku stopienia innych metali szlachetnych. Dlatego też granulat ma nieregularny kształt. Z jego dobrodziejstw najczęściej korzystają fachowcy, tylko w nielicznych przypadkach trafia on w ręce osób fizycznych. Posiadanie granulatu złota wiąże się z uiszczeniem podatku VAT, co nie jest konieczne przy złocie inwestycyjnym. Z drugiej strony marża przy kupnie jest stosunkowo niska, ponieważ granulat traktowany jest jedynie jako półprodukt, który w późniejszym czasie zostanie wykorzystany do wytworzenia pełnowartościowych produktów. Natomiast w branży rzemieślniczej kruszec uznawany jest za surowiec.

Granulat złota

Gdzie można wykorzystać granulat złota?

Jak można się pewnie domyślić, granulat złota najczęściej wykorzystywany jest do wyrabiania biżuterii. W tym procesie najczęściej stosowaną techniką jest granulacja, znana od przeszło 5000 lat w starożytnej krainie znajdującej się w południowej część Mezopotamii. Podobne Sumerowie już wtedy wytwarzali biżuterię właśnie z granulatu złota. Obecnie dzięki dostępności do bardziej zaawansowanych narzędzi i lepszych surowców granulacja jest znacznie prostsza. Na wybraną powierzchnię nakładane są granulki lub kulki ze złota. Czasem zamiast niego wybierane jest srebro lub inne metale szlachetne. W pierwszej kolejności formowane są kulki, które następnie są przyczepiane do nawierzchni. Z reguły jest ona wykonana z tego samego surowca co kulki. Granulat złota może zostać zamocowany na trzy różne sposoby. Pierwszym z nich jest po prostu stapianie. Najpierw złoto jest topione do stanu płynnego, a potem wlewane jest do specjalnej formy. Drugi sposób to lutowanie twarde, czyli wykorzystujące spoiwa lutownicze o temperaturze topnienia wyższej niż 450 stopni. Natomiast ostatnia metoda to lutowanie koloidalne, czyli miękkie przy temperaturze topnienia niższej niż 500 stopni. Tak przygotowane kawałki lutu umieszczane są między granulatem złota a nawierzchnią, na którą ma zostać przyczepiony. W następnym kroku lut jest podgrzewany do określonej temperatury topnienia i powstaje spoiwo. Granulat złota wykorzystywany jest nie tylko do produkcji biżuterii, ale też monet i sztabek. Jednak należy wiedzieć, że taki proces jest długotrwały i bardzo czasochłonny.

Gdzie kupić sprawdzony granulat złota?

Obecnie na rynku można znaleźć całkiem sporo ofert dotyczących granulatu złota. Z tym że trzeba być bardzo ostrożnym, ponieważ niektórzy sprzedawcy próbują żerować na niewiedzy i naiwności kupujących. Granulat złota w mennica-krakowska.pl to sprawdzony produkt wysokiej jakości. Jego próba to 999,9, czyli prawie 100% czystego złota. Zresztą nie bez znaczenia jest to, że firma działa w branży już ponad 20 lat, a w tym czasie zaufała jej rzesza klientów. Przedsiębiorstwo zatrudnia wyłącznie wyspecjalizowaną kadrę, która dba o to, aby świadczone usługi były na jak najwyższym poziomie. Co ważne, posiada również zezwolenie wydane przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego. Firma spełnia wszelkie wymogi prawne oraz te dotyczące ochrony danych osobowych. W ofercie mennicy można nie tylko znaleźć granulat złota, ale też produkty z tego i innych kruszców. Oferta dedykowana jest zarówno osobom prywatnym, jak i przedsiębiorcom, a także podmiotów zajmujących się obrotem złota.

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)