Optymalizacja podatkowa - co jeszcze musisz wiedzieć?
Optymalizacja podatkowa jest bardzo istotnym pojęciem, ale również takim, które wzbudza wiele kontrowersji. Wiele osób ma wątpliwości, czy nie jest to krok w stronę przekroczenia prawnej bariery, związanej z unikaniem opodatkowania. Niesłusznie. Warto uświadomić sobie jedno - optymalizacja podatkowa jest w pełni legalna. Podatnicy mają przecież prawo do podejmowania korzystnych dla swoich firm decyzji. Jeśli jednak istnieją jeszcze jakieś wątpliwości, to ten artykuł postara się je rozwiać. Czym dokładnie jest optymalizacja podatkowa i co ma na celu? Czym różni się unikanie od uchylenia od opodatkowania?
Pojęcie i działania optymalizacji podatkowej
Na pojęcie optymalizacji podatkowej składa się szereg czynników. Są to zgodne z prawem czynności, których celem jest minimalizacja obciążeń podatkowych, np. jeśli chodzi o podatek dochodowy czy nawet uniknięcie płacenia podatków - o ile możliwość ta jest dopuszczona przez przepisy prawne. Samo pojęcie nie posiada swojej definicji określonej w przepisach prawa podatkowego, jednak każdy doradca podatkowy jest z nim doskonale zaznajomiony. Optymalizacja podatkowa polega przede wszystkim na planowaniu oraz wdrożeniu działań w sferze podatkowej. Działania te muszą być optymalne i korzystne dla danego przedsiębiorstwa, a ich istotą musi być respektowanie obowiązującego prawa.
Legalna optymalizacja podatkowa w swoich zakresie obejmuje takie działania jak:
- planowanie podatkowe - zależy ono w dużej mierze od osobistych oczekiwań danego podatnika. Najczęściej są to czynności zmierzające do minimalizacji podatków, eliminacji ryzyka oraz stabilizacji czy nawet zwiększenia obciążeń podatkowych, np. w celach kredytowych,
- oszczędzanie podatkowe - naturalne zachowania z punktu widzenia prawa podatkowego (metoda kasowa VAT), które docelowo obniżyć mają podatek,
- unikanie opodatkowania - przy wykorzystaniu legalnych możliwości, a więc: korzystania z ulg i zwolnień, transakcji restrukturyzacyjnych, odliczeń, form prawnych prowadzenia działalności czy wykorzystania luk prawnych, co do których jednak niezbędna jest znajomość prawa.
Cele i wątpliwości co do optymalizacji podatkowej
Celem optymalizacji podatkowej jest przede wszystkim redukcja zobowiązań podatkowych, czyli podjęcie działań skutkujących zmniejszeniem wysokości obciążeń fiskalnych do najkorzystniejszego dla podatnika poziomu. Doradca podatkowy może wyjaśnić pojęcia i wątpliwości związane z efektywną optymalizacją, która obejmuje swoim zakresem wszystkie obszary działań firmy.
Zgodnie z nowelizacją Ordynacji podatkowej, unikanie opodatkowania jest czynnością zmierzającą do korzyści podatkowej, a ta w danych czynnościach może być sprzeczna z celem i przedmiotem ustawy podatkowej. Natomiast sposób działania podatnika może zostać uznany za sztuczny. Uchylenie od opodatkowania, np. w przypadku podatku dochodowego, może być utożsamiane z oszustwem podatkowym, którego celem jest wprowadzenie państwa w błąd. Aby tego uniknąć, najlepiej zatem skorzystać z usług profesjonalnego doradztwa podatkowego.
Materiał zewnętrzny
Zostaw komentarz