INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Program do faktur z JPK na system macOS

6 kwietnia 2018

Czy dziś nadal przedsiębiorcy cenią produkty Apple? Niezaprzeczalnie logo jabłuszka jest marką produktów premium, nie ze względu na cenę, ale na jakość wykonania. Producent dołożył wszelkich starań, by każdy MacBook nie trzeszczał tanimi plastikami podczas pracy, a literki na klawiaturze pozostały nieustannie czytelne. Co więcej sam system pozwala się polubić już od pierwszego uruchomienia. Natychmiast po wyjęciu z pudełka wystarczy założyć konto i rozpocząć używanie. Natomiast instalacja pozostałych aplikacji to nic innego jak przeciągniecie ikony do folderu Aplikacje. Niewątpliwie największym atutem jest konto Apple ID wspólne dla wszystkich usług firmy, o których zaletach można napisać osobny artykuł. Przyjemność z pracy na produktach Apple jest potwierdzona. Jak natomiast sprawa się ma do obowiązków wobec organów skarbowych?

Co to jest JPK_VAT?

JPK_VAT, czyli skrót od wyrażenia Jednolity Plik Kontrolny VAT. Jest to elektroniczne zestawienie operacji gospodarczych dotyczący podatku VAT za dany okres w określonym formacie XML. Zostało wprowadzone przez Ministerstwo Finansów, aby zmodernizować i usprawnić system kontroli skarbowych. Jednolity format pozwala na szybki przegląd, analizę i porównanie danych pochodzących jednocześnie od obydwu stron transakcji. Zautomatyzowana weryfikacja zebranych danych podatkowych umożliwia natychmiastową reakcję na nieprawidłowości oraz na szybsze przeprowadzanie czynności kontrolnych i sprawdzających. Wpł←wa także na skuteczniejsze przeciwdziałanie wyłudzania VAT czy unikania opodatkowania.
Wszyscy czynni podatnicy VAT, którzy składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K mają obowiązek comiesięcznego generowania i wysyłania JPK_VAT. Plik najczęściej generuje się w programie księgowym na podstawie prowadzonych ewidencji sprzedaży oraz nabyć towarów i usług, wykazujących kwoty podatku naliczonego i należnego oraz kwoty ich korekt, a także danych określających przedmiot i podstawę opodatkowania. Krótko mówiąc, JPK_VAT to elektroniczne zestawienie danych o sprzedaży i zakupach, pokrywające się z ewidencją VAT.
JPK_VAT można przekazać jedynie w formie elektronicznej w formacie XML, wybierając wygodny dla użytkownika sposób autoryzacji. Jako potwierdzenie poprawnego dostarczenia JPK, należy pobrać UPO, czyli Urzędowe Potwierdzenie Odbioru.

JPK na macOS

Aby wygenerować plik JPK_VAT wystarczy odpowiednie oprogramowanie. Większość aplikacji ma aktualizowaną funkcjonalność i jest na bieżąco dostosowywana do wprowadzanych przepisów i nowelizowanych ustaw. Więc utworzenie przedmiotowego pliku polega jedynie na kilku prostych kliknięciach.

Jednak użytkownicy produktów Apple nie mają aż tak ułatwionego zadania, jeżeli swoją księgowość prowadzą samodzielnie. Mimo, że Ministerstwo Finansów przygotowało aplikację e-mikrofirma, w której można bezproblemowo sporządzić i wysłać pliki JPK_VAT, to działa ona jedynie na systemie operacyjnym Windows. Do tej pory nie powstała jeszcze aplikacja na macOS i Linux i w najbliższej przyszłości nie są planowane żadne prace z nimi związane. Rząd nie zadbał w tej kwestii o użytkowników sprzętu Apple, a obowiązek nałożył na wszystkich podatników podatku od towarów i usług. Jedynym działaniem jakie zostało podjęte, jest udostępnienie e-bramki, w której można wysłać wcześniej przygotowany plik JPK.

Sytuacja wygląda znacznie lepiej wśród aplikacji komercyjnych, wśród których można znaleźć program do faktur z JPK - FakturaLight, który w wersji z magazynem pozwala wygenerować pełny i zgodny z przepisami plik JPK_VAT na systemie macOS. Po wygenerowaniu należy posłużyć się serwisem internetowym udostępnionym przez MF, aby wysłać przygotowane zestawienie.

Pozostałe możliwości FL

Jednym z elementów wymiany handlowej jest wystawianie faktur, które powinno zajmować kilka sekund i nie oddziaływać negatywnie na wystawcę dokumentu.

Program FakturaLight zapewnia przedsiębiorstwom niezawodne i praktyczne wsparcie w tej dziedzinie. Poza podstawową funkcją wystawiania faktur, które dzięki pomysłowym zabiegom sprowadza się do kilku ruchów, wprowadzono dodatkowe opcje efektywnie łącząc kilka programów w jednym.

 • Zarządzanie magazynem

  Elektroniczna rejestracja przyjęć i wydań towarów pozwala w łatwy sposób zarządzać zapasami, rozmieszczonymi nawet w kilku magazynach. Natomiast rzeczywiste stany poszczególnych magazynów pomagają zapewnić dostępność towarów a w razie potrzeby odpowiednio zaplanować zaopatrzenie, co efektywnie wpływa na przygotowywanie zamówień dla kontrahentów i sprzedaż produktów.

 • Ewidencja kosztów

  Wprowadzenie faktur za zakupionetowary automatycznie generuje dokumenty pozwalające zaktualizować stany tych produktów w odpowiednio wybranym magazynie. Dodano także możliwość ewidencji pozostałych kosztów własnych związanych z działalnością, w tym również faktur paliwowych z odliczeniem połowy VAT-u. Co więcej każdy dokumentma obsługę wielowalutowości.

 • Zarządzanie bazami

  Prowadzanie kartotek kontrahentów i produktów ułatwia pracę z programem, a opcja pobierania danych z GUS czy sprawdzanie statusu podatkowego podnosi poziom komfortu użytkowania. Co więcej lista dokumentów magazynowych oraz faktur z podziałem na poszczególne ich rodzaje optymalizuje wykonywane operacje. Dzięki czemu można łatwo namierzyć przeterminowane zobowiązania i rozliczyć uregulowane zaległości kontrahentów.

 • Generowanie zestawień i raportów

  Tworzenie raportów dostarcza informacje niezbędne do podejmowania działań. W programie możliwe jest utworzenie ewidencji sprzedaży oraz zakupu. Co więcej zmodernizowano funkcjonalność w sposób pozwalający generować pliki kontrolne JPK VAT oraz FA. A także wprowadzono wydruk zestawienia listy faktur z ustawionego filtra.

Trafiona inwestycja zwiększa szansę na skuteczny rozwój biznesu. Przedsiębiorcy, którzy ulokowali swój kapitał w produkty od firmy Apple mogą spać spokojnie i nadal wykorzystywać swój sprzęt do pracy, gdyż z odpowiednim oprogramowaniem nie muszą się już obawiać o problemy z organami administracji publicznej.

 

Materiał zewnętrzny

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)