Tarcza antykryzysowa w pigułce. Co oznacza dla pracownika i pracodawcy?
Niestety z powodu epidemii koronawirusa gospodarka znacząco podupadła. Restrykcje nakładane przez Rząd spowodowały, że wiele polskich firm znajduje się na skraju bankructwa. Jednak jasno trzeba powiedzieć, że wszystkie restrykcje były niezbędne, aby zahamować epidemię, choć niestety skutki gospodarcze są z tego powodu znaczne. Sytuacji nie polepsza fakt, że w tak trudnym czasie nadal programy typu 500 plus działają, pomimo, że aktualnie pieniądze powinny przede wszystkim być przeznaczone na walkę z Covid-19. Na szczęście Rząd wprowadził także tarczę antykryzysową. Warto zatem poznać co oznacza ona dla pracownika czy pracodawcy. W razie wątpliwości warto skontaktować się z kancelarią od prawa pracy. Wielu radców prawnych czy adwokatów oferuje swoje usługi online.
Tarcza antykryzysowa – co warto wiedzieć?
Rząd przeznaczył około 212 mld złotych, które są przeznaczone na ochronę gospodarki, ale i zachowanie miejsc pracy. Niestety postój spowodowany koronawirusem uderzył w wiele firm zarówno tych małych, jak i średnich. Z tego też powodu szczególnie mali przedsiębiorcy mają problem z utrzymaniem miejsc pracy. Wielu z nich było zmuszonych także posłać swoich pracowników na bezpłatny urlop. Na szczęście wprowadzone działania mają znacząco polepszyć sytuacje w firmach, dzięki którym pracownicy zatrzymają swoją pracę, a firmy nie będą musiały ogłosić zamknięcia.
Z jakich ulg czy dodatków mogą skorzystać przedsiębiorcy?
W zależności od wielkości firmy przedsiębiorcom przysługują pewne ulgi czy zwolnienia. Prowadząc działalność jednoosobową można uzyskać zwolnienie ze składek ZUS na 3 miesiące. Kolejną możliwością jest otrzymanie świadczeń postojowych, których celem jest rekompensata utraty przychodów. Można także uzyskać dofinansowanie na prowadzenie działalności gospodarczej, a przy tym jest się zwolnionym z podatku dochodowego od świadczeń postojowych. W przypadku mikrofirm czyli takich, które zatrudniają do 9 pracowników możliwe jest także zwolnienie ze składek ZUS na okres 3 miesięcy, ale jest także możliwość płatności na rzecz ZUS czy rozłożenia ich na raty. Dotyczy to również zaległości. Dodatkowo można starać się o dofinansowanie do pensji pracowników, co obejmuje 3 miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia w przypadku postoju ekonomicznego czy obniżonego wymiaru godzinowego. Sytuacja wygląda nieco inaczej dla małych i średnich firm czy dużych firm. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z dopłaty do wynagrodzenia dla pracowników, ale mogą starać się także o nisko oprocentowane pożyczki. Także wymagane płatności na rzecz urzędu skarbowego czy ZUS mogą zostać odroczone, natomiast nie ma zwolnienia z ZUS.
Co należy się pracownikowi?
Niestety na skutek epidemii wielu pracowników straciło zatrudnienie. Na szczęście w wielu przypadkach mogą uzyskać pomoc Państwa, choć nie wszystkich owa pomoc obejmuje. Osoby pracujące na umowie o pracę mogą starać się o niepłacenie podatku dochodowego od świadczeń postojowych. Należy im się także rekompensata finansowa, która ma zrekompensować utratę środków. W razie spóźnień w złożeniu PIT za rok 2019 nie poniesie się też konsekwencji, a dodatkowo należy się zwolnienie z opłaty prolongacyjnej w decyzjach o odroczeniu lub płatności w ratach podatku i zaległości podatkowych. Osoby zatrudnione na umowie o pracę mogą także uzyskać pomoc. W tym przypadku należy im się dodatkowy zasiłek opiekuńczy, ale mogą także uzyskać przesunięcie płatności podatku czy skorzystać ze zwiększonego limitu zwolnienia w PIT – dotyczy to świadczeń rzeczowych lub pieniężnych z ZFŚS.
Jak składać wnioski?
Wiele wniosków można złożyć online i jest to naprawdę bardzo proste. Wystarczy tylko wejść na stronę gov.pl, by uzyskać wszystkie niezbędne informacje. Dodatkowo dowiecie się także jakie dokumenty czy wnioski należy złożyć. Ponadto w oddziałach ZUS czy też w urzędach skarbowych można złożyć dokumenty do specjalnych skrzynek, gdyż petenci nie są przyjmowani. Oczywiście radzimy wam dla własnego zdrowia, aby wszystkie możliwe formalności załatwiać przez Internet.
Choć tarcza antykryzysowa pozostawia wiele do życzenia, to jednak wiele osób, choć niestety nie wszyscy mogą otrzymać od Państwa pomoc. Dlatego koniecznie wejdźcie na stronę gov.pl, gdzie uzyskacie niezbędne informacje. Pomoc możesz znaleźć również w kancelarii od prawa pracy.
Materiał partnera zewnętrznego
Zostaw komentarz