INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Jak zwalczać pchły i pasożyty u psa?

28 czerwca 2018

Nawet u zadbanego zwierzęcia, które przebywa głównie w domowym zaciszu, mogą pojawić się pchły oraz różne inne pasożyty. Czasami wystarczy chwila nieuwagi na spacerze lub zabawa z innymi psami. Trudno w stu procentach zabezpieczyć psa przed insektami i pasożytami, dlatego warto wiedzieć, jak radzić sobie, gdy ci nieproszeni goście jednak się pojawią.

Profilaktyka jest kluczowa

Zwierzę, które jest regularnie kąpane, czesane i oglądane pod kątem wykrycia pcheł, kleszczy i innych pasożytów, zdecydowanie rzadziej wymaga stosowania silnych środków zwalczających pasożyty. Zamiast leczyć, lepiej jest zapobiegać i ta reguła ma zastosowanie także w profilaktyce związanej z pchłami i pasożytami wewnętrznymi.

Jeśli w przeszłości zdarzało się dość często, że pies wracał ze spacerów z pchłami, warto rozważyć profilaktyczne stosowanie obroży przeciw pchłom podczas wychodzenia w te same rejony. Obroża tego typu skutecznie odstrasza oraz zwalcza zarówno pchły, jak i kleszcze, a substancje, które są w niej zawarte, nie są w żaden sposób szkodliwe dla psa.

Kolejnym działaniem profilaktycznym, jakie warto stosować są regularne kąpiele. Nie musimy każdorazowo myć psa szamponem zwalczającym pchły – ten specyfik należy stosować w miarę potrzeby. Na co dzień zdecydowanie wystarczy klasyczny szampon dla psa, który będzie dobrany do jego sierści. Nawet podczas zwyczajnej kąpieli z podstawowym detergentem, istnieje duża szansa na to, że wypłuczemy z psiej sierści pierwsze pchły, jeśli się pojawiły i nie będziemy musieli sięgać po mocniejsze środki.

Nie można zapominać także o tym, że pchły oraz kleszcze najłatwiej znaleźć podczas czesania, a szczególnie w przypadku psów o dłuższej sierści. Ekspert sklepu Pupilo.pl radzi, by czesać zwierzę regularnie w dobrze oświetlonym pomieszczeniu i zwracać uwagę na wyczesaną sierść oraz na skórę psa. Dzięki temu mamy szansę wykryć pasożyty na wczesnym etapie, gdy jeszcze nie są tak liczne.

Warto odrobaczać psa

Wśród posiadaczy psów i weterynarzy można zaobserwować dwa rodzaje podejścia do odrobaczania zwierzęcia. Pierwsze polega na regularnym podawaniu środków na odrobaczanie i można to uznać za działanie profilaktyczne. Drugie rozwiązanie to regularne badania krwi, moczu i kału zwierzęcia w celu wykrycia pasożytów i podawanie środków dopiero wówczas, gdy to konieczne. Oba rozwiązania mają swoje mocne i słabsze strony, ale odrobaczanie psa to czynność, która nas nie ominie. Zarobaczone zwierzę choruje, osłabia się jego organizm, pogarsza się stan zdrowia i kondycja. Warto przeprowadzać odrobaczanie profilaktyczne lub po zbadaniu psa co jakiś czas – częstotliwość zależy od konkretnego zwierzęcia, warunków bytowych i powinna być ustalona z lekarzem weterynarii.  

Gdy już pojawią się pchły i kleszcze

Czasami, pomimo starań i profilaktyki, może zdarzyć się inwazja pcheł. Zwierzę może również złapać kleszcza lub nawet kilka kleszczy, a wówczas trzeba wiedzieć, jak zadziałać, by pozbyć się problemu. Jeśli chodzi o zwalczanie pcheł, a szczególnie ich dość licznej populacji, to warto zacząć od kąpieli z szamponem na pchły. Warto nalać sporo wody do wanny, by zwierzę było zanurzone co najmniej w połowie (jeśli pies się nie boi kąpieli, to można nalać tyle wody, by zakryć cały tułów psa). Wiele pcheł nie zdąży uciec w górę i utopi się. Spora część pcheł będzie zeskakiwać z psa lub kierować się ku jego głowie, gdzie można je wyczesywać i wyłapywać. Po kąpieli warto osuszyć i wyczesać psa – to szansa na pozbycie się kolejnych pcheł. Możemy również zastosować krople na kark (byle nie przed kąpielą), które zwalczą pozostałe pchły.

Usuwanie kleszczy jest nieco łatwiejsze, o ile uda nam się je dostrzec na skórze psa. Najczęściej są widoczne, gdy są już najedzone, bo zwiększają wówczas swój rozmiar wielokrotnie. Kleszcza warto usuwać przy pomocy specjalnych pęset, które można znaleźć w sklepach zoologicznych i aptekach – takie zestawy do usuwania kleszczy mogą przydać się zarówno do usuwania ich ze skóry zwierzęcia, jak i wówczas gdy kleszcze zaatakują któregoś z domowników.

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)