INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Gdzie pieniądze pożyczają Polacy?

1 marca 2017

Badania wskazują, że co trzeci Polak jest zadłużony. Najczęściej pieniądze pożyczają mieszkańcy mniejszych miast oraz kobiety. Do kogo najczęściej zwracamy się po szybką pożyczkę?

Przysłowie mówi – dobry zwyczaj, nie pożyczaj. Jednak chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że nierzadko bez pożyczania byłoby naprawdę trudno. Pożyczamy zarówno na codzienne wydatki, na przykład związane z opłaceniem rachunków czy zrobieniem zakupów, jak i również zadłużamy się na kilkadziesiąt lat w celu zakupu własnego mieszkania.

Zgodnie z badaniami zrealizowanymi na zlecenie Blue Media, większość Polaków decyduje się na pożyczanie pieniędzy na bieżące potrzeby. W 2016 roku było to aż 63 procent pożyczkobiorców. Pożyczone pieniądze najczęściej trafiają na taki cel jak zakup samochodu czy też sprzętu RTV.

Badania dla Blue Media wskazały też, że wolimy pożyczać pieniądze z banku niż od bliskich nam osób. Prawie dwie trzecie Polaków skorzystało w celu pożyczki z usług bankowych – na taki wybór wskazało 60 procent respondentów. Od rodziny pożycza 35 procent ankietowanych, od znajomych około 14 procent. Na dalszych pozycjach znalazły się firmy pożyczkowe (12 procent), współpracownicy (7 procent). Tylko 1 procent ankietowanych wskazało, że korzysta z internetowych firm pożyczkowych.

Dlaczego wolimy korzystać z usług bankowych zamiast zwracać się po pożyczkę do rodziny? Przyczyn naprawdę jest wiele. W banku możemy pożyczyć niejednokrotnie wyższą sumę, nie musimy też tłumaczyć się, na co potrzebne są nam pieniądze. Poza tym wielu z nas nie ma możliwości pożyczenia potrzebnej kwoty od bliskich. Zawarcie umowy o pożyczkę w banku, chociaż droższe, ponieważ trzeba wtedy liczyć się z oprocentowaniem, a także ryzykiem, gdy nie będziemy płacić regularnie, jest jednak preferowane przez większość z nas.

Oczywiście, jak wskazaliśmy na wstępie, najlepiej unikać pożyczek w ogóle, ponieważ wtedy nie musimy wiązać się żadnymi umowami i pamiętać o tym, by każdego miesiąca spłacić ratę w wymaganej wysokości. Czasami jednak, gdy nie ma innego wyjścia, to jedyne rozwiązanie.

Materiał partnera zewnętrznego

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)