INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Alimenty, czyli odpowiedzialność

19 kwietnia 2021

​Alimenty to pojęcie, które często nie kojarzy się zbyt dobrze osobom, które muszą się o nie starać. Pieniądze, które pozyskiwane są w ramach alimentów to zazwyczaj nieduży odsetek zarobków osoby, która zostaje nimi obarczona, jednak dla rodzica samodzielnie wychowującego dzieci może oznaczać bardzo wiele. Niestety zdarzają się sytuacje, gdy alimenciarz unika płacenia swoich należności i ucieka od alimentów. W tym miejscu padają różne powody, które często są jedynie swego rodzaju “zasłoną dymną”, by uchronić się od obowiązku płacenia świadczeń na dziecko. Jak się okazuje liczba osób, które uciekają przed alimentami z roku na rok powiększa się coraz bardziej, a potwierdzeniem tego mogą być badania, które przeprowadza BIG InforMonitor. Ich statystyki pokazują, że w roku 2018 liczba osób zalegających z płatnościami wynosi ponad 300 tysięcy, co stanowi wzrost o ponad 30 tysięcy w porównaniu z rokiem poprzednim. Liczba ta jest naprawdę wysoka, jednak to nic, jeśli zobaczymy na to jaką łącznie sumę winni są alimenciarze - blisko 12 milionów złotych! W nawiązaniu do tego rząd postanowił powiedzieć “NIE” unikaniu płacenia alimentów i zapowiada liczne zmiany w kolejnym roku. 

Ambitne plany

Już od początku roku każdy, kto zajmuje się organizowaniem prac na dobro publiczne został zobowiązany, by najpierw korzystać z usług osób, które zalegają z alimentami. Z kolei instytucje takie jak Urząd Pracy mają dołożyć wszelkich starań, by odnaleźć alimenciarzom źródło zarobku. Kolejną nowością jest to, że od 2019 roku komornik będzie posiadał możliwość zajęcia diety pracownika na poczet spłaty długu alimentacyjnego. Co więcej nowe przepisy nie będą dotyczyły tylko instytucji i samego dłużnika, ale również osoby, które zatrudniają w swoich firmach alimenciarzy. Zgodnie ze zmianami pracodawca ma obowiązek współpracować z komornikiem i nie utrudniać jego postępowania, w przeciwnym wypadku może zostać nałożona na niego kara finansowa sięgająca do 5 tysięcy złotych. Istotną zmianą jest również to, że dłużnik alimentacyjny od teraz będzie musiał zarejestrować się jako osoba bez pracy, bądź poszukująca zatrudnienia. Zmiany obejmą też dostęp do Funduszu Alimentacyjnego, a dokładnie wysokość dochodów, do których dostępne są świadczenia. Od czwartego kwartału 2019 roku limit wyniesie 800 złotych netto.

Kolejnym sposobem na uzyskanie spłaty zasądzonych alimentów jest nowy program, czyli Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). Celem programu jest pomoc obywatelom w odkładaniu pieniędzy na emeryturę, a całość zebranej w ten sposób kwoty nie będzie brana pod uwagę w przypadku egzekucji. Jedynym odstępstwem od tego jest spłata alimentów. Pieniądze zaoszczędzone w ten sposób przez alimenciarzy będą wykorzystywane do spłaty ich długów. Znaczenie ma też możliwość wyrażenia Ważne jest również, że ustawodawca przewidział okoliczność wyrażenia żalu, dzięki czemu dłużnik może złożyć wniosek o pobranie pieniędzy na alimenty z jego oszczędności zebranych dzięki PPK.

Artykuł sponsorowany

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)