INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Dlaczego warto zarejestrować znak towarowy?

30 maja 2019

Jesteś właścicielem firmy i zastanawiasz się nad ochroną swojej marki? Rejestracja znaku towarowego to najlepsze rozwiązanie. Zarejestrowany znak towarowy to właściwie same zalety. Niesie za sobą większe zaufanie konsumentów i większą wartość przedsiębiorstwa, a przy okazji wstrzymuje nieuczciwą konkurencję.

Znak towarowy - co to jest?

Czym tak dokładnie jest znak towarowy? Najprościej mówiąc, jest to oznaczenie graficzne umieszczane na produktach danej firmy, które pozwala klientom na identyfikację produktu. Nazwa i logo firmy to najczęstsze znaki towarowe. Mogą mieć one jednak różną formę, m.in. słowną (wyraz, slogan reklamowy), graficzną (logo, symbol), słowno-graficzną, przestrzenną (kształt produktu), dźwiękową (melodia).

Rejestracja znaku towarowego - zalety

Każdy przedsiębiorca wie, ile środków finansowych jest potrzebnych na zbudowanie marki i wypromowanie jej wśród klientów. Budowanie pozycji na rynku to często wiele lat ciężkiej pracy. Rejestracja znaku towarowego jest sposobem na to, aby uniknąć sytuacji, w której będzie musiał zmienić nazwę firmy. Są to pewne koszty, warto jednak je ponieść. Znak towarowy to pewnego rodzaju ubezpieczenie, które daje niezaprzeczalne zalety. Dzięki rejestracji otrzymasz wyłączne prawo do posługiwania się swoim znakiem towarowym, jednocześnie zwiększysz renomę swojej firmy. Zarejestrowany znak towarowy to doskonałe narzędzie pomocne w walce z nieuczciwą konkurencją. Dodatkowo, na znaku towarowym można zarabiać.

Proces rejestracji znaku towarowego

Jak wygląda proces uzyskania rejestracji znaku towarowego? Pierwszy etap to złożenie wniosku do Urzędu Patentowego. Dokumenty powinny zawierać formularz oraz określenie znaku czyli przedstawienie w formie graficznej, wraz z opisaniem. Należy dołączyć też wykaz towarów, których dotyczy dany znak towarowy. Po otrzymaniu dokumentów Urząd Patentowy zajmie się analizą wniosku. Urząd podejmuje decyzję czy oznaczenie narusza prawa majątkowe lub osobiste osób trzecich, czy może wprowadzać konsumentów w błąd lub czy jest sprzeczne z porządkiem publicznym. Pozytywnej decyzji o udzieleniu prawa ochronnego nie uzyskają też zgłoszenia w złej wierze oraz takie zawierające symbole narodowe Polski lub innego kraju. Cała procedura może trwać około sześciu miesięcy.

Koszty rejestracji znaku towarowego

Z jakimi kosztami wiąże się rejestracja znaku towarowego? Cena zależy od kilku czynników. Pod uwagę bierze się zakres terytorialny ochrony znaku, ilość wybranych klas, a także formę znaku. Opłatę należy uregulować za zgłoszenie wniosku do Urzędu Patentowego - jest to 450 złotych lub 400 złotych w przypadku rejestracji przez internet. Dodatkowa klasa towaru to koszt 120 złotych. Oprócz tego należy doliczyć koszty ochrony - 400 złotych za 10-cio letni okres ochronny oraz publikację informacji o prawie ochronnym, kolejne 90 złotych. Koszty rejestracji znaku towarowego wzrastają, w przypadku rejestracji także na terenie Unii Europejskiej czy innych krajów świata.

Decydując się na rejestrację znaku towarowego warto zdecydować się na pomoc rzecznika patentowego. Kancelaria patentowa przygotowuje pełną dokumentację dla Twojego wniosku, tak aby nie zawierała żadnych błędów. To pomoże w bezproblemowym uzyskaniu ochrony znaku towarowego. Doświadczenie rzecznika patentowego przyda się zwłaszcza w sytuacji, gdy planujesz zastrzec znak towarowy za granicą. Skorzystanie z usług kancelarii patentowej to też gwarancja, że Twój wniosek nie zostanie odrzucony, a Ty nie stracisz czasu i pieniędzy.

 

Artykuł sponsorowany

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)