Jak montować balustrady i barierki na tarasach?
Aby taras pięknie się prezentował, warto zamontować na nim balustradę. Barierka to nie tylko element dekoracyjny, ale również zapewniający bezpieczeństwo. Nie zawsze jednak jej montaż przebiega prawidłowo. Jak to zrobić, aby wystrzec się najczęściej popełnianych błędów?
Jak zamontować balustradę?
Do wyboru mamy trzy techniki montażu balustrady na tarasie:
- od góry – wówczas przykręcamy słupki od górnej powierzchni tarasu. Chociaż nie jest to zalecane rozwiązanie z uwagi na możliwość wystąpienia przecieków i zniszczenia izolacji przeciwwilgociowej, wielu inwestorów wybiera właśnie ten sposób montażu – głównie przez wzgląd na walory architektoniczne. Jest to typowe rozwiązanie przy odtwarzaniu starych balustrad.
Aby uniknąć ewentualnych negatywnych skutków montażu balustrady od góry, konieczne jest należyte wykonanie izolacji w otworach pod słupki. Również i same słupki należy opatrzyć izolacją.
- z boku – barierki montuje się na powierzchni czołowej płyty konstrukcyjnej tarasu. W tym wypadku należy zwrócić szczególną uwagę na grubość płyty tarasowej. Jeżeli będzie ona zbyt cienka, boczne mocowanie balustrady może być przyczyną rozwarstwienia betonu, którego konsekwencją jest odpadanie fragmentów konstrukcji.
Sposób ten polega na zamontowaniu wewnątrz płyty tarasowej specjalnej szyny. Wypełniona jest ona styropianem oraz łącznikiem izolującym płytę od zewnętrznej ściany budynku. Do szyny zaś mocuje się barierki.
- od dołu – balustrada montowana jest na spodniej powierzchni płyty tarasowej. To najkorzystniejsza opcja, jednak nie zawsze jest wybierana, zwłaszcza w remontowanych budynkach. Wymaga bowiem wykonania wzmocnień, które zagwarantują stabilność barierek.
Jej zaletą jest przede wszystkim niewielki stopień ingerencji w strukturę tarasu. Opcja ta nie narusza bowiem warstwy izolacji przeciwwilgociowej.
Z jakich elementów składa się balustrada?
Każda balustrada, niezależnie od tego, z jakich materiałów jest wykonana, składa się z trzech podstawowych elementów:
- słupków – mogą być zrobione z cegły, kamienia lub stali. Muszą się odznaczać solidnym wykonaniem i trwałością. Nie bez znaczenia jest również ich montaż, obejmujący odpowiednie zakotwiczenie słupków do stalowych kotew lub słupków wypuszczonych z elementów konstrukcyjnych tarasu,
- poręczy – nie tylko stanowią dodatkowe zabezpieczenie, ale także pozwalają na komfortowe użytkowanie tarasu. Mogą być wykonane z drewna, stali powlekanej lub malowanej proszkowo, a także z tworzyw sztucznych.
- wypełnienia – w przypadku tych elementów mamy wiele możliwości do wyboru. Możemy zdecydować się na przęsła na ramie stalowej lub ramie drewnianej, panele szklane, wypełnienie pełne z kamienia czy też wykonane z kutych elementów żeliwnych. Wszystko zależy od naszych preferencji oraz stylu domu.
Przy montażu balustrady niezwykle przydatnym narzędziem może okazać się wiertarko-wkrętarka. Za jej pomocą połączymy ze sobą poszczególne elementy balustrady, sprawiając, że będzie ona solidnie wykonana. Zagwarantuje to bezpieczeństwo oraz komfort korzystania z tarasu.
Jaka wiertarko-wkrętarka sprawdzi się w tym wypadku najlepiej? Urządzenie powinno być zasilane akumulatorowo, dzięki czemu nie będziemy musieli uważać na kabel. Pamiętajmy jednak o uprzednim naładowaniu baterii. Co więcej, musi mieć odpowiednią moc.
Warto także zadbać o to, aby była wyposażona w udar, zwłaszcza jeśli zamierzamy wiercić w twardych materiałach, takich jak beton. Nie bez znaczenia jest również masa wiertarko-wkrętarki. Aby prace przebiegły sprawnie, musimy być w stanie ją podnieść.
Materiał zewnętrzny
Zostaw komentarz