Jakie są systemy płatności za budowane mieszkanie?
Zakup nieruchomości to najczęściej bardzo duży wydatek i zobowiązanie na całe życie. Istnieją jednak różne formy płatności, o których warto wiedzieć, zanim przystąpi się do procesu zakupu mieszkania. Wybór uzależniony jest od źródeł finansowania, a także faktu, czy nieruchomość jest w budowie lub gotowa. Pojawia się pytanie, która z możliwości będzie najlepsza.
Zakup mieszkania za gotówkę
Na rynku nieruchomości powstaje coraz więcej ciekawych inwestycji, jak na przykład Zielone Komorowice. Zakup takich nieruchomości za gotówkę jest najłatwiejszą i najszybszą opcją. Takie rozwiązanie zakłada, że inwestor ma środki finansowe na zakup mieszkania i w każdej chwili może je opłacić. To z kolei otwiera drogę do negocjacji i pozwala znacząco obniżyć pierwotną kwotę nieruchomości.
Firmy deweloperskie chętnie podejmują pertraktacje i przyznają atrakcyjne rabaty takim nabywcom, ponieważ sprzedaż lokalu gotówkowo to dla nich zwykle najlepsza opcja. Ta zasada sprawdzi się również w przypadku rynku wtórnego, gdzie wizja okrągłej sumy przelanej bezpośrednio na konto sprzedającego, może go wystarczająco przekonać do zejścia z ceny. O zaletach nieruchomości za własne środki mówić nietrudno. Brak dodatkowych kosztów, jak odsetki i prowizja dla banku czy dużo mniej papierologii - to tylko niektóre z nich.
Zakup mieszkania na kredyt hipoteczny
Oczywiście, nie każdy jest w stanie zapłacić za mieszkanie gotówką. Dla wielu osób wydatek kilkuset tysięcy złotych wiąże się ze skorzystaniem z kredytu hipotecznego. Takie rozwiązanie niesie ze sobą pewne trudności. Należy bowiem pamiętać, że banki biorą pod uwagę różne kwestie w trakcie rozpatrywania wniosku o wyliczenie zdolności kredytowej, co oznacza, że nie każdy i nie w każdym banku będzie miał możliwość otrzymania kredytu.
Co więcej, bank ma wiele do powiedzenia w kwestii konkretnej nieruchomości oraz harmonogramu opłat - warto to ustalić, zanim podpisze się umowę z deweloperem czy sprzedającym na rynku wtórnym. Popularnym rozwiązaniem jest zawarcie pisemnego umowy przedwstępnej lub umowy rezerwacyjnej. Takie opcje sprawdzą się, gdy inwestor jest dopiero na etapie załatwiania wszelkich formalności z bankiem i jeszcze nie ma pewności, czy otrzyma zdolność hipoteczną.
Zapłata za mieszkanie w transzach
W sytuacji, gdy nabywana nieruchomość jest jeszcze w budowie, a inwestor kupuje przysłowiową „dziurę w ziemi”, zobowiązanie finansowe jest rozłożone na kilka rat. Możliwość uiszczenia opłaty w kilku transzach dają rachunki powiernicze. To właśnie na nie trafiają środki klientów, a dopiero z nich na konto dewelopera, w zależności od postępu prac. W tym przypadku bank musi potwierdzić osiągnięcie kolejnego etapu inwestycji.
Takie rozwiązanie spotykane jest w przypadku większości inwestycji, ponieważ jest ono najkorzystniejsze dla deweloperów. Nie muszą oni mieć zapewnionego w 100 procentach finansowania całego projektu z góry i mogą korzystać z pieniędzy inwestorów już na etapie budowy.
Artykuł partnera
Zostaw komentarz