INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Wynajem aut – o czym warto pamiętać?

4 marca 2017

Wynajęcie samochodu to bardzo dobre rozwiązanie w wielu sytuacjach. Nagła potrzeba skorzystania z danego pojazdu może spotkać każdego z nas, zatem sięgając po takie usługi można oszczędzić sobie wiele kłopotu. Jest to również nieoceniona rzecz dla kogoś, kto przyjeżdża do obcego miasta – w celach turystycznych lub służbowych – i chce mieć na miejscu zapewniony wygodny środek transportu. Wynajem aut to obecnie bardzo popularna usługa, zatem nawet w niewielkich miastach można znaleźć związane z tym oferty. Decydując się na to trzeba jednak pamiętać o kilku kwestiach, aby móc skorzystać z tego na faktycznie atrakcyjnych warunkach.

Najważniejsze rzeczy

Wynajmowany samochód powinien być w pełni dopasowany do potrzeb kierowcy. Jeśli ktoś wyjeżdża na przykład na rodzinne wakacje, to może potrzebować dodatkowo fotelika dziecięcego. W większości wypożyczalni istnieje możliwość doposażenia samochodu w taki sposób, ale wiąże się to z dodatkowymi opłatami.

Polecamy: Wynajem samochodów - oferta elmaninox.pl >>

Na szczęście nie są one wysokie. Rzeczy takie jak fotelik dziecięcy, nawigacja GPS czy WiFi we wnętrzu samochodu kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za dobę. Oczywiście, w przypadku wypożyczenia samochodu na dłuższy czas można w ten sposób zebrać kilkaset złotych dodatkowych kosztów. Wybór takiego wyposażenia w polskich wypożyczalniach stale się powiększa i zaczyna obejmować nawet takie rzeczy, jak konsole do gier. Jeśli komuś zależy na szczególnej wygodzie w podróży, to powinien liczyć się z dodatkowymi wydatkami. Warto pamiętać o tym, że dodatkowo płaci się także za wyjazd wypożyczonym samochodem za granicę.

jak wynająć samochód?

Ukryte koszty – na co zwracać uwagę?

Wypożyczając samochód trzeba upewnić się, czy w końcowym rozliczeniu nie pojawią się żadne ukryte koszty. Może to bowiem oznaczać że kwota, którą ostatecznie trzeba zapłacić będzie wyższa od tej, którą początkowo się planowało. Wiele wypożyczalni podaje na przykład cenę bez doliczonych 23% podatku VAT. Trzeba zwrócić na to uwagę, bowiem przy płaceniu za wynajem klienta może spotkać przykra niespodzianka w postaci kilkuset dodatkowych złotych do zapłacenia. Podobnie jest z tak zwanymi opłatami przygotowawczymi, które pokrywają czynności takie jak mycie i tankowanie samochodu – mówiąc ogólnie, przygotowanie go do wynajęcia. W niektórych wypożyczalniach są one jawnie doliczone do cen, ale inne nie ostrzegają przed tym klientów. Informacja o tym jest jedynie podana w regulaminie, którego z reguły nie czyta się zbyt dokładnie. Należy też zapoznać się z ustalonym przez wypożyczalnię limitem kilometrów. Jest to standard, ale wielu klientów o tym zapomina i pokonuje wynajętym samochodem znacznie większą odległość niż ustalony limit – każdy dodatkowy kilometr może wiązać się ze sporymi opłatami.

Dokładnie czytaj regulamin!

Warunki współpracy mogą znacznie się od siebie różnić w zależności od konkretnej wypożyczalni. Przed podpisaniem umowy o wynajem samochodu należy bardzo dokładnie przeczytać jej treść i zapoznać się z regulaminem wypożyczalni, z którą podejmuje się współpracę. To właśnie w tych dokumentach może czaić się wiele pułapek, które generują potem spore koszty.

Szczególnie ważne są zasady dotyczące ubezpieczenia samochodu. Teoretycznie każda wypożyczalnia ubezpiecza swoje samochody we własnym zakresie, ale klient, który spowoduje szkodę wynajętym samochodem może zostać obciążony niemałymi kosztami jej naprawy. Zazwyczaj lepiej zdecydować się jeszcze na dodatkowe, własne ubezpieczenie, które nie powinno kosztować więcej niż 40 zł na dobę. Trzeba również dokładnie zapoznać się z zasadami, na jakich klient jest obciążany ewentualnymi kosztami naprawy pojazdu.

Artykuł powstał we współpracy z redakcją portalu 4filary.pl

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)