INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Opiekunka osób starszych w Niemczech - jak wybrać dobrą ofertę pracy?

20 sierpnia 2021

Rynek pracy obfituje w różnorodne oferty na stanowisko opiekunki osób starszych w Niemczech. Jak znaleźć atrakcyjną ofertę zgodną z naszymi oczekiwaniami? Czym się kierować przy wyborze? Sprawdź, co charakteryzuje dobrą ofertę pracy dla opiekunki w Niemczech oraz na co zwracać uwagę przy poszukiwaniu zleceń.

Atrakcyjna oferta pracy dla opiekunki osób starszych w Niemczech – na co zwrócić uwagę?

W Internecie natrafimy na sporo różnych ogłoszeń na stanowisko opiekunki seniorów w Niemczech. Znajdziemy wśród nich oferty wychodzące zarówno od firm opiekuńczych, jak i bezpośrednio od pracodawców. Trzeba mieć jednak świadomość, że nie każde ogłoszenie jest tak samo atrakcyjne w rzeczywistości, jak zleceniodawca przedstawia to w opisie zamieszczonym w internecie. Aby zmniejszyć ryzyko natrafienia na nieuczciwego pracodawcę, należy bardzo wnikliwie analizować publikowane ogłoszenia.

Sprawdź oferty pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech: https://carework.pl/oferty-pracy

Możemy wyróżnić kilka aspektów ofert, na które trzeba zwracać szczególną uwagę podczas poszukiwania pracy w niemieckiej opiece. Są to m.in.:

  • lokalizacja – w ofercie powinny znaleźć się dokładne informacje o miejscowości, w której opiekunka ma pracować. Dobrze, by ogłoszenie zawierało także wzmiankę o sąsiadujących miejscowościach, odległości od sklepów, poczty, aptek itd.
  • czas trwania zlecenia – bardzo istotna wzmianka, jeśli szukamy pracy tylko w określonym okresie. Przykładowo, niektórzy opiekunowie preferują zlecenia krótsze (max. kilkutygodniowe), a inni chętniej wybierają zlecenia dłuższe, na kilka miesięcy,
  • zarobki – w zasadzie jest to najważniejszy aspekt dla osób poszukujących pracy za granicą, dlatego umieszczenie kwoty wynagrodzenia w formie miesięcznej lub tygodniowej jest tak istotne. Niestety zdarza się, że pracodawca nie zamieszcza takich informacji w treści ogłoszenia lub przedstawia je niezbyt czytelnie – tak, że wydają się znacznie atrakcyjniejsze, niż są w rzeczywistości. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do wysokości wynagrodzenia za zlecenie, na które aplikujesz, koniecznie odpowiednio wcześnie poproś pracodawcę, aby jednoznacznie przedstawił ci obowiązujące warunki finansowe. Unikniesz w ten sposób potencjalnych, nieprzyjemnych sytuacji.

Warto także podkreślić, że wysokość zarobków będzie oczywiście różnić się w zależności od obowiązków opiekunki na danym zleceniu, a także dodatkowych wymagań stawianych przez pracodawcę (np. może być konieczna zaawansowana znajomość niemieckiego, czy też posiadanie prawa jazdy),

  • opis obowiązków i podopiecznego – rzetelne opisanie obowiązków opiekunki oraz stanu zdrowia i charakteru podopiecznego, nad którym mamy sprawować opiekę, zwiększa szanse na zgłoszenie się odpowiednich kandydatów.

Oferta pracy dla opiekunki powinna zawierać uczciwy opis stanu zdrowia seniora - jeśli cierpi na konkretne schorzenia, które utrudniają mu codzienne funkcjonowanie (np. samodzielne poruszanie się, wstawianie, wykonywanie czynności pielęgnacyjnych i higienicznych), zleceniodawca powinien o tym wspomnieć. To właśnie od tego powinien być uzależniony zakres obowiązków opiekunki, a co za tym idzie także jej wynagrodzenie. Im bardziej wymagająca praca (np. uwzględniająca dźwiganie), tym więcej powinna zarabiać opiekunka. Dodatkowo, dobrze by w ogłoszeniu znalazły się także informacje o hobby oraz ulubionych sposobach spędzania czasu wolnego seniora. Na tej podstawie kandydaci mogą szybko zweryfikować, czy jest to zlecenie dla nich – czy odpowiada ich umiejętnościom oraz doświadczeniu.

Jeśli w ofercie nie ma takich informacji, należy dwa razy zastanowić się, zanim zaaplikujemy na dane zlecenie. Warto także dodać, że należy zachować ostrożność nie tylko przy lakonicznych ofertach, ale także tych, w których warunki pracy przedstawione są w wyjątkowo idealistyczny sposób. Niestety na rynku funkcjonują także nieuczciwi pracodawcy, którzy przyciągają opiekunów niezwykle atrakcyjnymi ofertami pracy. Obiecują im bardzo wysokie wynagrodzenie, często przy minimalnym nakładzie pracy. Zdarza się, że dopiero po przyjeździe na miejsce zlecenia opiekunka dowiaduje się, że została oszukana, bo to, co zostało opisane w ogłoszeniu, zupełnie nie pokrywa się z tym, co zastaje na miejscu.

  • wymagania – to nic innego jak opis kwalifikacji, umiejętności oraz kompetencji wymaganych od kandydata na konkretne zlecenie. W wymaganiach określonych przez pracodawcę z reguły pojawiają się wzmianki m.in. o dobrej kondycji fizycznej (przykładowo, jeśli senior wymaga pomocy we wstawaniu, poruszaniu się) i ważnym prawie jazdy. W większości ofert dla opiekunek natrafimy również na informację dotyczącą znajomości języka niemieckiego. Przy niektórych zleceniach wystarcza jego podstawowa znajomość, przy innych wymagana będzie bardziej zaawansowana. Oferty pracy dla opiekunek bez języka pojawiają się zdecydowanie rzadziej. Znajomość podstaw niemieckiego jest konieczna, aby opiekunka mogła nie tylko komunikować się z seniorem, ale także z jego rodziną, a w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia podopiecznego skontaktować się z lekarzem.
  • informacja o pracodawcy – krótka wzmianka o firmie publikującej zlecenie (jeśli decydujesz się na skorzystanie z usług pośrednika) ma na celu zachęcenie kandydatów do bliższego zapoznania się z przyszłym pracodawcą.

Praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech – tylko z firmą opiekuńczą?

Na stronach internetowych widnieje sporo ogłoszeń – niestety część z nich, tylko z pozoru wygląda bardzo atrakcyjnie. Niektóre opiekunki trafiają na nieuczciwego pracodawcę, który oferuje świetne warunki pracy, wysokie zarobki oraz wyjątkowo atrakcyjne zakwaterowanie. Na miejscu jednak okazuje się, że to, co było w ogłoszeniu, nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Jeśli jesteśmy zdecydowani na wyjazd do pracy za granicę, powinniśmy brać pod uwagę oferty od sprawdzonych i wiarygodnych pracodawców. Bardzo duży wybór ogłoszeń na stanowisko opiekunki osób starszych w Niemczech znajdziemy na portalach firm opiekuńczych.

Firmy, które z powodzeniem działają na rynku i cieszą się sporym zaufaniem pracowników, umieszczają tylko i wyłącznie sprawdzone oferty pracy. Zleceniodawcy są bowiem uprzednio weryfikowani, dzięki temu ogłoszenia są bezpieczne oraz w pełni legalne.

Decydując się na współpracę z renomowaną agencją, możesz liczyć na terminowe wynagrodzenie, pomoc w załatwianiu niezbędnych formalności, odprowadzanie składek, organizację transportu w obie strony, bezpłatne zakwaterowanie lub pomoc w jego znalezieniu. Firma opiekuńcza zapewnia nie tylko rzetelność i szeroki wybór ofert, ale i adekwatny do wymagań zarobek oraz pracę w warunkach zgodnych z treścią ogłoszenia.

Artykuł partnera

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)