INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

8 wskazówek – co należy zrobić, przed wyjazdem za granicę?

25 października 2019

Liczba Polaków, którzy szukają lepszego standardu życia w innych krajach, rośnie z dnia na dzień. Za takim wyjazdem kryją różne powody i z pewnością jest to trudna decyzja. Warto przed wyjazdem przemyśleć pewne kwestie i dokładnie zaplanować wyjazd. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych sytuacji, być może łatwiej znajdziesz pracę i nic Cię nie zaskoczy. W poniższym artykule przedstawiamy wartościowe wskazówki, co zrobić aby skuteczniej znaleźć pracę za granicą.

1. Jak znaleźć pracę za granicą? Sprawdzone agencje pracy i ogłoszenia w Internecie

Wyjazd za granicę „w ciemno” nie należy do najbezpieczniejszych. Jeżeli nikt z bliskich lub rodziny nie czeka na Ciebie w miejscu docelowym, porzuć ten pomysł. Ogłoszeń w Internecie jest bardzo dużo. Wystarczy przejrzeć Europa.Jobs – oferty pracy, gdzie znajdziesz mnóstwo ogłoszeń o pracę. Wystarczy na nie odpowiedzieć, a pracodawca za pośrednictwem portalu odpowie na Twoje CV. Aby jeszcze bardziej zwiększyć swoje szanse, możesz skorzystać z pomocy zaufanej agencji pośrednictwa pracy. Nie tylko będą na bieżąco informowali Cię o dostępnych ogłoszeniach, ale również pomogą załatwić wszelkie formalności.

2. Zadbaj o odpowiednie dokumenty przed wyjazdem za granicę

Szukając pracy na terenie Unii Europejskiej nie musisz mieć żadnych pozwoleń do podjęcia pracy. Jednak w niektórych krajach, na przykład w Wielkiej Brytanii, wymagane są dokumenty:

  • ważny dokument tożsamości,
  • National Insurance Number (numer ubezpieczenia),
  • potwierdzenie miejsca zamieszkania (rachunki czy umowa najmu),

Szczególnie ważne jest również posiadanie adresu e-mail na odpowiedniej domenie, np. Gmail. Na takiego maila będą przychodziły informacje dotyczące pracy oraz informacje o zarobkach i pobranym podatku. Jeżeli jeszcze nie masz założonego tam konta, koniecznie zadbaj o to przed wyjazdem.

Przygotowując CV (oczywiście w języku angielskim) wpisz numer telefonu danego kraju, a nie polski numer. Jeżeli wysyłasz CV będąc jeszcze w Polsce, lepiej nie wpisuj numeru telefonu i zdaj się na swój adres e-mail. Przed przygotowaniem CV zapoznaj się z wymogami danego kraju, ponieważ w różnych miejscach za granicą panują inne standardy. Dla przykładu, w Wielkiej Brytanii niezbyt przychylnie patrzy się na dokumenty aplikacyjne ze zdjęciem. Zwraca się za to szczególną uwagę na rekomendacje. Jeżeli chcesz zawrzeć informacje o znajomości język angielskiego, należy posługiwać się skalą Rady Europy (A1, A2, B1, B2 itd.) Przestrzegając powyższych zasad masz większą szansę na powodzenie w znalezieniu pracy.

3. Zwróć szczególną uwagę na umowę, zanim ją podpiszesz

Umowa zawierana za granicą będzie spisana w języku danego kraju, jak również na zasadach podlegających tamtejszemu prawu pracy. Zanim ją podpiszesz, poczytaj o tym ile wynoszą ustawowe dni pracy, dni urlopu czy benefity. Przygotuj się na konieczność przetłumaczenia umowy i sprawdź, czy są w niej zawarte wszystkie informacje. Warto również upewnić się, że jest ona zgodna z prawem pracy danego kraju.

4. Jak rozliczyć podatek za granicą? Warto to sprawdzić przed wyjazdem

Zanim wyjedziesz za granicę, warto zapoznać się z tematyką podatków w danym kraju. Trzeba przeczytać dokładnie kwestię podwójnego opodatkowania. Osoby, które zdecydują się na stałe zostać w obcym kraju, mogą płacić i rozliczać podatek jedynie za granicą, zgodnie z panującymi tam zasadami. Jeżeli wyjeżdżasz czasowo lub większość czasu w roku spędzasz na terenie Polski, wówczas obowiązuje Cię podwójne opodatkowanie. Podlegasz systemowi ubezpieczeń w Polsce, jednak podatki płacisz za granicą.

5. Praca za granicą – zasady

Jeżeli chcesz odpowiednio przygotować się na wyjazd za granicę musisz zrozumieć, że w różnych krajach panują różne zasady pracy. Niektóre z nich są oczywiście uniwersalne, ale czasami możemy nieświadomie urazić współpracowników lub wykazać się niekompetencją. Warto zwrócić uwagę na to, że np. w Wielkiej Brytanii bardzo ceniony jest udział w dyskusji i wyrażanie własnego zdania i swoich pomysłów. W Niemczech z kolei, docenia się kiedy pracownik śmiało prosi o podwyżkę lub rozmawia o swoich zarobkach. 

6. W międzynarodowym środowisku pracy warto znać zwyczaje i obyczaje

Koniecznie przejrzyj różne fora w poszukiwaniu informacji „co wypada i nie wypada” w danym kraju.  Na przykład we Włoszech, pracownicy i szefowie bardzo skracają dystans między sobą i naturalnym jest opowiadanie o rodzinnych problemach czy dzieciach. W Niemczech czy w Wielkiej Brytanii raczej rzadko spotyka się taką otwartość. Jeżeli szukasz pracy za granicą, warto porozmawiać o obyczajach panujących w danym kraju. Najlepiej z osobą, która już jakiś czas przebywa w tym kręgu kulturowym.

7. Ośrodki polonijne – sposób na samotność za granicą

Samotny wyjazd za granicę może zdołować nawet najbardziej pozytywną osobę. Zwłaszcza jeżeli zostawisz rodzinę i najbliższych znajomych w Polsce. Da ludzi takich jak Ty działają ośrodki polonijne, które organizują imprezy z udziałem Polaków. Możesz w takim miejscu nawiązać nowe znajomości i porozmawiać z ludźmi, którzy są lub byli w podobnej sytuacji. Takie ośrodki organizują również wykłady i szkolenia ułatwiające pracę za granicą i rozliczanie podatków.

8. Przed wyjazdem za granicę warto uporządkować sprawy w kraju

Praca za granicą nie tylko otworzy przed Tobą nowe możliwości i perspektywy. To również szereg zobowiązań, których należy dokonać. Czasami zdarza się, że wyjeżdżając do obcego kraju zapominamy uporządkować sprawy w Polsce. Warto zadbać np. o osobę, która będzie Cię reprezentowała we wspólnocie mieszkaniowej, w urzędach czy w bankach. Taki zaufany pełnomocnik może niekiedy pomóc w załatwieniu jakiejś sprawy w Polsce, bez konieczności Twojego powrotu.

źródło zdjęcia: freepik

Artykuł sponsorowany

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)