INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Jak zorganizować czas seniorowi

9 marca 2021

Praca z seniorem to nie tylko dbanie o jego gospodarstwo domowe i higienę, ale także wsparcie emocjonalne. Jeśli chcesz, by starsza osoba była jak najdłużej aktywna i miała z Tobą dobry kontakt, zadbaj o zorganizowanie jej czasu.

 

Nawet minimalna aktywność

Opieka osób starszych to także zapewnienie możliwie najlepszej jakości życia seniorom. Nic tak dobrze nie wpływa na zdrowie i kondycję psychiczną, jak aktywność fizyczna. Jako opiekunka osób starszych powinnaś zadbać o to, by Twoi podopieczni nie leżeli w łóżkach całymi dniami, jeśli oczywiście to możliwe. Nawet najmniejsza aktywność potrafi zdziałać cuda, dlatego nie należy z niej rezygnować. Oczywiście stopień aktywności należy dopasować do możliwości i wymagań podopiecznego. Nie każda starsza osoba jest w stanie poruszać się w takim samym zakresie. Dobrze także skonsultować to z lekarzem. Na pewno dobrym sposobem na dostarczenie codziennej aktywności są spacery czy nordic walking. Opiekunki w Niemczech często wychodzą na spacery ze swoimi podopiecznymi i same mogą czerpać z tego wiele korzyści - nie tylko w postaci dotlenienia organizmu, ale także zawarcia nowych znajomości czy zacieśnienia więzi z seniorem. Opiekunka w Niemczech powinna wiedzieć jakie korzyści przynosi codzienny ruch, by móc do niego przekonać seniora. Jego zalety to np. poprawa odporności, dotlenienie organizmu, lepsze samopoczucie czy ułatwienie zasypiania, które jest szczególnie istotne w przypadku starszych osób mających problemy ze snem.

Wspólne spędzanie czasu

Opieka Niemcy powinna angażować się w zajęcia, które znajduje swojemu podopiecznemu. To sposób na lepsze relacje z seniorem, ale także chwila aktywnego odpoczynku, który wpłynie pozytywnie na obie strony. Jeśli Twój podopieczny jest na tyle sprawny, poproś go o pomoc w gotowaniu. W końcu to babcie przyrządzają najlepsze obiady. Nie musi on sam wszystkiego gotować, wystarczy że pokroi warzywa czy pomoże w lepieniu pierogów. Dzięki temu senior poczuje się potrzebny i doceniony, a opiekunka do osoby starszej zostanie trochę odciążona. Kiedy Twój podopieczny spędza dużo czasu przed telewizorem, postaraj się go namówić na czytanie. Oczywiście nie każda starsza osoba jest na tyle sprawna, by robić to samodzielnie. Wówczas opieka seniora może mu w tym pomóc i czytać na głos. Bardzo rozwojowym, a przy tym relaksującym zajęciem są różnego rodzaju prace manualne. Zaproś seniora do wspólnego robienia świątecznych ozdób, kwiatów, czy haftowania. Efekty waszej pracy na pewno dadzą wam dużo satysfakcji. Opiekunka osób starszych Niemcy to często jedyna osoba w życiu seniora. Jednak starsi ludzie nie powinni zamykać się na świat. Dlatego jeśli Twój podopieczny ma rodzinę lub znajomych, namów go na spotkania z nimi. Przed przyjściem gości możecie wspólnie przygotować ciasto, co na pewno ucieszy seniora. Jeśli nie ma on żadnych znajomych, możesz sama pomóc mu w nawiązaniu nowych relacji. Świetną okazją do tego są spacery po parku, na których możecie poznać inne opiekunki wraz z ich podopiecznymi. Spotkania towarzyskie świetnie wpłyną na samopoczucie starszej osoby, na pewno dodadzą jej energii do życia. To duża korzyść także dla Ciebie. W końcu o wiele lepiej pracować w miejscu, w którym ludzie są szczęśliwi i uśmiechnięci.

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)