INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Kto porównuje, ten płaci mniej

21 kwietnia 2017

Konstrukcja polis na życie nie jest z góry określona przepisami, jak ma to miejsce w przypadku polis OC dla właścicieli pojazdów mechanicznych. W efekcie decydujące są negocjacje ubezpieczyciela z klientem, więc warto najpierw porównywać różne oferty ubezpieczeń na życie, aby wybrać najkorzystniejszą.

Nie trzeba zarabiać co najmniej powyżej średniej krajowej, żeby móc sobie pozwolić na zakup ubezpieczenia na życie. Najtańsze pozwala zabezpieczyć pod względem finansowym swoich najbliższych, na wypadek śmierci oraz na uzyskanie świadczeń, w przypadku inwalidztwa, trwałego uszczerbku na zdrowiu czy utraty zdolności do wykonywania pracy zawodowej.

Polisa nie jest dobrem luksusowym

Istnieją polisy zabezpieczające tylko życie osoby ubezpieczonej, czyli gwarantujące świadczenie w wysokości sumy gwarancyjnej w przypadku śmierci ubezpieczonego dla osób uposażonych, ale i kompleksowe ubezpieczenia na życie i dożycie, albo ubezpieczenia posagowe dla dzieci na lepszy start w przyszłość. Wybór odpowiedniej dla danej osoby czy rodziny oferty ubezpieczeniowej nie jest łatwy, zwłaszcza że każda firma ubezpieczeniowa może stosować dla swoich ubezpieczeń na życie odrębne kryteria cenowe.

Koszty polis na życie kształtować się mogą w granicach od kilkunastu do nawet kilkuset złotych miesięcznie. Przy najwyższych kosztach otrzymujemy wysoką sumę ubezpieczenia, która zabezpieczy godny byt dla naszych najbliższych w przypadku śmierci ubezpieczonego. Wyższe składki są przypisane także do klientów „ryzykownych”, na przykład dla seniorów czy osób chorych, chcących uzyskać polisę na życie z wysokim świadczeniem w razie śmierci. Ubezpieczyciel musi bowiem zniwelować ryzyko ubezpieczeniowe poprzez podniesienie wysokości składki na ubezpieczenie.

Porównanie ubezpieczenia na życie

Ubezpieczenie na życie można wykupić nawet za kwotę 1 zł dziennie, choć trudno w takim przypadku spodziewać się, że suma gwarancyjna będzie wysoka, a zakres ochrony ubezpieczeniowej - szeroki. Najlepszą metodą na wykupienie odpowiednio dopasowanego do potrzeb i możliwości finansowych klienta ubezpieczenia na życie, jest porównywanie ze sobą różnych ofert.

Jeśli zobaczymy, jaka polisa na życie na www.ubezpieczeniazyciowe.pl jest oferowana przez poszczególne firmy ubezpieczeniowe i skonfrontujemy je ze sobą, będziemy mogli wybrać najlepszą z nich. Przy ustalaniu ceny ubezpieczenia na życie ubezpieczyciele biorą pod uwagę takie zmienne jak:

  • okres ubezpieczenia,
  • sumę gwarancyjną (sumę ubezpieczenia),
  • zakres ochrony ubezpieczeniowej,
  • wiek klienta,
  • zawód, hobby i uprawiane sporty przez klienta,
  • stan zdrowia klienta.

W niektórych przypadkach konieczne jest przedstawienie przed podpisaniem umowy ubezpieczenia na życie, aktualnych wyników badań lekarskich.

Na co zwracać uwagę w ubezpieczeniu na życie?

Błędem jest porównywanie ubezpieczeń na życie wyłącznie pod kątem wysokości miesięcznej, czy kwartalnej składki opłacanej przez klienta. Jest ona istotna, ale nie najważniejsza.

Niska składka może przekładać się na niską sumę ubezpieczenia i wiele wyłączeń odpowiedzialności odszkodowawczej ubezpieczyciela. Dlatego przy porównywaniu kilku, wybranych ofert polis na życie trzeba brać pod uwagę sumę, na jaką się ubezpieczamy, zakres ochrony ubezpieczeniowej, typy świadczeń wypłacanych z polisy oraz to, kiedy ubezpieczyciel będzie mógł odmówić wypłaty odszkodowania. Porównanie przyniesie nam nie tylko optymalną cenowo ofertę, ale i propozycję dopasowaną do naszych oczekiwań.

Materiał partnera zewnętrznego

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)