INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Zupełnie nowe standardy w nowoczesnych firmach – pokoje socjalne i strefy relaksu coraz lepiej wyposażone

28 maja 2018

W wielu nowoczesnych branżach można zaobserwować trend urządzania przestrzeni dla pracowników w sposób niezwykle atrakcyjny. W biurach, pokojach socjalnych i strefach relaksu standardem stały się już wygodne sofy i fotele, a w wielu firmach znajdują się tam także sprzęty multimedialne, a nawet gamingowe.

Strefa relaksu w firmie – miejsce odpoczynku i zacieśniania więzi ze współpracownikami

W wielu nowoczesnych firmach stawia się duży nacisk na potrzebę integracji i dobrego samopoczucia pracowników. Wypoczęty, zrelaksowany i zadowolony pracownik doskonale pełni swoje obowiązki i jest świetną wizytówką firmy. W wielu przedsiębiorstwach sytuowane są nie tylko małe pokoiki socjalne, w których można w spokoju zjeść drugie śniadanie, ale też komfortowe strefy wypoczynkowe, w których nie brak atrakcji dla pracowników.

Coraz częstszym widokiem w takich miejscach są wygodne pufy lub kanapy, stoliki, regały z książkami, a nawet telewizor z konsolą i całym zestawem gier. Tego typu rozwiązania spotykają się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony pracowników, gdyż w wolnym czasie, przed pracą lub po niej, mogą odprężyć się przy ciekawej grze, rywalizować w rozgrywce ze współpracownikami i dać upust swoim emocjom. W wielu branżach podobne rozwiązania są nowym standardem, do którego warto dążyć, by być nowoczesną firmą.

Jak urządzić strefę relaksu dla pracowników?

Jeśli zdecydowaliśmy się na przygotowanie dobrze wyposażonej strefy relaksu, to warto urządzić ją w odpowiedni sposób, by wyglądała interesująco i prestiżowo oraz była komfortowa i funkcjonalna. Oto, co powinno znaleźć się w takim pomieszczeniu:

  • Meble wypoczynkowe – doskonale sprawdzają się wszelkiego typu sofy, narożniki oraz meble modułowe, które można przestawiać i modyfikować. Dobrym rozwiązaniem do wielu firm są również duże kolorowe pufy w kształcie worków, na których można siedzieć, leżeć, czytać i grać na konsoli.
  • Telewizor – powinien to być sprzęt podłączony do internetu oraz konsoli. Może odbierać również stacje telewizyjne, ale niekoniecznie. Telewizor powinien służyć raczej oglądaniu ciekawych filmów z firmowej biblioteki oraz do grania w gry. Warto sięgnąć przynajmniej po telewizor 32 cale, ale może być też większy model – wszystko zależy od metrażu pomieszczenia oraz od tego, jak daleko od telewizora znajdują się miejsca siedzące.
  • Konsola, gry i akcesoria – by strefa relaksu i integracji pełniła swoją rolę w jak najlepszy sposób, powinna się w niej znaleźć konsola z akcesoriami oraz kolekcja popularnych gier (zarówno dla pojedynczego gracza, jak i do rywalizacji pomiędzy pracownikami). Granie w gry (w szczególności w zabawne platformówki) może działać relaksacyjnie. To rozrywka, która pomaga odreagować stres i nabrać dystansu do ewentualnych problemów. Pracownicy, którzy przez chwilę pograją w dobrze dobraną grę, będą jeszcze lepiej wypełniali swoje obowiązki.
  • Nagłośnienie – w pomieszczeniu dla pracowników powinny znaleźć się różne rozwiązania nagłaśniające. Mogą to być słuchawki, które pozwolą słuchać relaksującą muzykę, jak również głośniki, które sprawią, że rozgrywka na konsoli będzie w pełni ciekawa i satysfakcjonująca. Alternatywą dla plątaniny kabli i zestawu głośników jest kompaktowy, designerski i wygodny soundbar. To nowoczesne rozwiązanie, które daje efekt zbliżony do przestrzennego dźwięku, jaki można uzyskać przy pomocy zestawu do kina domowego. Soundbar jest jednak o wiele łatwiejszy w instalacji, zajmuje mało miejsca i nie szpeci pomieszczenia widocznymi przewodami.
  • Regał z książkami (nie tylko branżowymi) – w miejscu relaksu można nie tylko zagrać w grę lub obejrzeć kreskówki, ale też poczytać chwilę jakąś ciekawą książkę. W strefie tej warto więc postawić mały regał z publikacjami. Część z nich może nawiązywać do kwestii branżowych, ale większość powinna być zupełnie niepowiązana z pracą. To mogą być nowości wydawnicze lub klasyka, ale powinny to być książki, po które pracownicy chętnie sięgną.
  • Płyty muzyczne, sprzęt do ich odtwarzania oraz dobre słuchawki – słuchanie muzyki to czynność o relaksacyjnym charakterze – co do tego nie ma wątpliwości. Warto umożliwić pracownikom spokojne i swobodne słuchanie ciekawych utworów. W tym celu warto wyposażyć strefę relaksu w odtwarzacz CD i słuchawki. Każdy będzie mógł przynieść własną muzykę, ale warto też zakupić kilka płyt, które będą ogólnodostępne przez cały czas.

Strefy relaksu dla pracowników jeszcze do niedawna były domeną wielkich i bogatych korporacji. Dziś pomału stają się standardem w startupach i nowoczesnych przedsiębiorstwach z branży IT, marketingu, social media i wielu innych. To pozytywna zmiana w biznesie i podejściu do kreowaniu przyjaznej, a jednocześnie w pełni profesjonalnej przestrzeni do pracy. Praca bowiem nie musi być synonimem sztywnej niewygody i obowiązku. Do firmy, która dba o pracownika, przychodzi się z przyjemnością i pracuje się chętniej na zdecydowanie wysokich obrotach, a przecież to właśnie praca pojedynczych jednostek wpływa na sukces całego przedsiębiorstwa.

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)