INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Od czego zależy cena złota w skupie?

7 czerwca 2017

​​

Przez wiele lat złoto wykorzystywane było jako podstawowy środek płatniczy. Dopiero w XX wieku pieniądz papierowy przestał opierać się na wartości tego drogocennego kruszcu. W efekcie stało się ono po prostu kolejnym pożądanym surowcem, podobnie jak na przykład ropa naftowa czy inne metale. Na takich samach zasadach traktowane jest również na giełdzie, co przyczynia się do uzyskiwania jego rynkowej wartości. Cena złota w skupie zależy przede wszystkim od aktualnych wahań na rynku kruszców.

Złoto na giełdzie

Specyficzna sytuacja wartości złota na giełdzie związana jest głównie z nietypowością tego surowca. Jego podaż wynika z ciągłego wydobywania oraz odzyskiwania, przez co utrzymuje się mniej więcej na równym poziomie. Na rynkową cenę złota bezpośrednio wpływa jednak sytuacja na świecie, więc popyt inwestycyjny na ten żółty metal jest wyjątkowo duży. Nierzadko traktowany jest jako najlepsze zabezpieczenie na wypadek wystąpienia wyjątkowo trudnej sytuacji gospodarczej. Warte odnotowania zwyżki cen złota pojawiają się najczęściej przy okazji kryzysów finansowych i politycznych, które naruszają spokój na świecie oraz obniżają wartość waluty pieniężnej. Według szczegółowych analiz rynku złota, w ciągu ostatnich dziesięcioleci najgwałtowniejszym wzrostom cen towarzyszyły liczne gospodarcze zawirowania, takie jak np. wzrost bezrobocia czy podwyższenie inflacji. Natomiast spadki cen odnotowywane są w okresie spokoju oraz stabilizacji. Na ogół wartość złota powoli rośnie również w przypadku wystąpienia na rynku długotrwałego trendu spadkowego. Z tego powodu koszt jednej uncji jest w stanie utrzymać się na bardzo wysokim poziomie nawet przez wiele lat.

kurs złota

Aktualny kurs złota

Tradycyjna waluta różni się od złota przede wszystkim jedną, kluczową cechą. Można ją w każdej chwili wyprodukować, jeżeli tylko na rynku będzie takie zapotrzebowanie. Obecnie nawet wirtualne transakcje przynoszą taki sam skutek, jak zwykły, fizyczny dodruk pieniędzy. Ze złotem jest jednak odwrotnie. Kiedy ilość pieniądza na rynku wzrasta, jego wartość zaczyna spadać. Natomiast aby wpuścić na rynek większą ilość złota, konieczne jest zwiększenie jego wydobycia. Przyczynia się do wzrostu kosztów produkcyjnych, a tym samym wzrostu wartości samego surowca. Chociaż na każdy przyjmujący złoto skup trafiają różne przedmioty, uzyskiwana za nie cena odnosi się wyłącznie do wartości samego kruszcu po aktualnym kursie. Jego notowania z ostatnich 30 dni można sprawdzić chociażby na stronie skupu http://www.zlotagotowka.pl/. Aktualna cena złota w skupie zależy również w dużym stopniu od kursu polskiego złotego względem amerykańskiego dolara, ponieważ to właśnie w tej walucie surowiec notowany jest na giełdzie. Dla polskich inwestorów stosunek ten jest równie istotny, co kurs samego kruszcu w USD. Większość polskich obywateli kupuje i sprzedaje złoto po cenie w PLN. Dlatego nawet jeżeli wartość złota spadnie na rynku światowym, jego polska cena nadal może wzrosnąć. Działa to również odwrotnie, dlatego aktywne monitorowanie kursów dolara i złota pozwala na lepsze wykorzystywanie aktualnej sytuacji rynkowej. W ten sposób natrafić można na najkorzystniejszy moment, aby odwiedzić przyjmujący złoto skup.

Materiał zewnętrzny

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)