INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Zastanawiasz się jak przygotować się do pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech?

3 czerwca 2022

Branża opiekuńcza rozwija się dynamicznie i na rynku jest obecnie wiele ofert pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech. Z jednej strony jest to szansa na legalne zatrudnienie, satysfakcjonujące zarobki i wiele nowych możliwości rozwoju. Z drugiej zaś z takim wyjazdem mogą wiązać się pewne obawy. 

Dlatego dobre przygotowanie się jest bardzo ważne – pozwoli poczuć się pewniej przed podjęciem nowej pracy, a także da świadomość, że zadbaliśmy o wszystko, co niezbędne. Warto więc poświęcić na to nieco czasu. Przeczytaj nasz poradnik, a dowiesz się, jak odpowiednio przygotować się do pracy jako opiekunka.

Zabezpieczenie mieszkania

Jeśli do tej pory mieszkaliśmy samodzielnie lub głównie to my dbaliśmy o sprawy związane z domem, trzeba będzie poprosić kogoś zaufanego o pomoc. Nie chodzi tu wyłącznie o podlewanie kwiatków czy przewietrzenie pomieszczeń raz na jakiś czas, ale także o regularne odbieranie korespondencji i płacenie rachunków, czynszu itp. Jeśli korzystasz z ofert typu „opiekunka Niemcy od zaraz” w krótkim czasie może być trudno znaleźć osobę, która zaopiekuje się sprawami związanymi z domem w czasie Twojej nieobecności. Warto wtedy ustawić zlecenia stałe za opłaty za dom, wodę, gaz, prąd, Internet itp. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej sprawdź: https://avoria.com.pl/

Nauka języka

Jednym z głównych wyzwań w pracy opiekunki za granicą jest komunikacja w obcym języku. Jeśli zamierzasz pracować w Niemczech, a nie mówisz po niemiecku lub znasz zaledwie kilka podstawowych zwrotów, czas przed wyjazdem wykorzystaj przede wszystkim na naukę języka. 

Mimo że praca bez biegłej znajomości niemieckiego jest możliwa, to z pewnością będzie o wiele mniej stresująca, gdy potrafimy się porozumieć i znamy słownictwo związane z branżą opiekuńczą. Znajomość języka daje przede wszystkim komfort i nie dotyczy to wyłącznie obowiązków zawodowych, jakie będziemy wykonywać, ale także codziennego życia za granicą.

Co ze sobą wziąć?

Pakowanie przed wyjazdem to jedna z mniej lubianych czynności. Jednak w przypadku wyjazdu na kilkutygodniowy lub kilkumiesięczny kontrakt nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę.

Praca jako opiekunka osób starszych wiąże się z różnego rodzaju obowiązkami. Zwykle jest to towarzyszenie seniorowi w codziennych czynnościach, pielęgnacja, czasem podawanie leków, pomoc w rehabilitacji, zawożenie do lekarza czy – o ile stan i zdrowie seniora pozwalają – wspólne wyjścia do parku, restauracji, muzeum.

Co zatem spakować? Podstawą jest kilka kompletów wygodnych, niekrępujących ruchów ubrań, w których czujemy się swobodnie. Najlepiej zabrać minimum 6-7 zestawów, ponieważ w niektórych rodzinach pranie robione jest raz w tygodniu. Oprócz tego dobrze jest wziąć kilka zestawów ubrań codziennych i jeden-dwa na specjalne okazje, np. wyjścia do restauracji czy rodzinne uroczystości. Do tego oczywiście piżama, kapcie, bielizna oraz okrycie wierzchnie, zależnie od pory roku.

Co poza tym? Kosmetyczka. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na miejscu, warto spakować większe opakowania ulubionych kosmetyków. Dobrze jest wziąć ze sobą podstawową apteczkę z lekami przeciwbólowymi, witaminami, lekami na przeziębienie czy ból gardła, plastrami i opatrunkami. Jeśli przyjmujesz jakieś leki na stałe, weź ich ze sobą większy zapas. Przydatny może też okazać się słownik polsko-niemiecki (lub aplikacja w telefonie), niewielka ilość gotówki w złotówkach i w euro oraz to, co sprawia nam przyjemność w czasie wolnym: książki (czytnik e-booków), krzyżówki, laptop lub tablet.

Do torby podręcznej spakuj dokumenty (dowód osobisty, paszport, dokumenty związane z zatrudnieniem oraz – jeśli posiadasz – prawo jazdy), prowiant na drogę i telefon wraz z ładowarką.

Spotkanie z osobą starszą i poznanie okolicy

Ostatnim, ale bardzo ważnym krokiem jest przygotowanie się psychiczne do pracy z seniorem. Warto zaznajomić się z nowymi obowiązkami i oczekiwaniami rodziny podopiecznego. Aby zrobić na nich dobre pierwsze wrażenie, możesz przekazać im drobny upominek, np. polskie przysmaki czy słodycze. Dobrym sposobem na oswojenie się z nowym miejscem zamieszkania, będzie jego wirtualne zwiedzenie i sprawdzenie, co ciekawego możemy zwiedzić i robić w okolicy w czasie wolnym.

Artykuł partnera

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)