INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Fundusz Mieszkań na Wynajem i jego możliwości

1 czerwca 2016

Mieszkanie na wynajem

Fundusz Mieszkań na Wynajem to inicjatywa, która została zainaugurowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego 1 stycznia 2015 roku. Rok jej działalności dał plon w postaci 2400 mieszkań, z czego aż 380 to lokale, które odsprzedano już wynajmującym. Inicjatorem Funduszu Mieszkań na Wynajem jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Sama propozycja jest skierowana przede wszystkim do tych osób, które nie mają zdolności kredytowej na tyle dużej, aby pozwolić sobie na zakup mieszkania. Jej adresatami są jednak również te osoby, które obawiają się długoterminowego zobowiązania, jakie wiąże się z koniecznością spłaty kredytu. Oferta Funduszu bywa tez postrzegana jako rozwiązanie atrakcyjne z punktu widzenia osób wynajmujących do tej pory mieszkanie i niezadowolonych z zasad umowy.

Nietrudno dostrzec, że grupa odbiorców oferty przygotowanej przez BGK jest naprawdę duża. Najemcą może być nie tylko osoba pracująca, ale również student, emeryt oraz rodzina z dzieckiem, kluczowe znaczenie ma bowiem pozytywne zakończenie weryfikacji finansowej oraz spełnienie tych wymogów, które wiążą się z wynajmem okazjonalnym. Fundusz to zatem między innymi odpowiedź na sytuację studentów, mogą oni bowiem korzystać z weryfikacji finansowej poprzez rodziców. Pytania napływające z rynku przyczyniły się do tego, że z czasem oferta BGK została skierowana również do firm i to zarówno w celu zagwarantowania wynajmu mieszkań dla pracowników, jak i prowadzenia tak zwanej nieuciążliwej działalności gospodarczej.

Fundusz ruszył 1 stycznia 2015 roku, a więc stosunkowo niedawno, pierwszy rok swojej działalności zamknął jednak liczbą 2400 mieszkań. Cieszyć może również to, że blisko 400 już zostało udostępnionych do wynajmu. 124 takie mieszkania znajdują się w Poznaniu, 122 w Piasecznie, a 134 w Gdańsku. Już w pierwszym kwartale nowego roku oczekiwane jest oddanie 45 kolejnych mieszkań w Krakowie, ponad 100 innych zostanie przy tym przekazanych najemcom z Wrocławia, 229 – z Warszawy, a do 146 wprowadzą się osoby z Katowic, które zdecydowały się na skorzystanie z możliwości programu. W przypadku inwestycji w Warszawie i Wrocławiu szacuje się, że będą one dostępne w pierwszym kwartale roku 2017, już w drugim kwartale tego roku zakończy się zaś budowa mieszkań w Katowicach. Już dziś można też mówić nie tylko o kolejnych inwestycjach w Poznaniu, Katowicach i Krakowie, ale również na warszawskiej Pradze Południe, Mokotowie i Żoliborzu.

Analiza dalszych planów Funduszu wskazuje na oddanie do 2018 roku 5,5 tysiąca mieszkań zlokalizowanych w największych aglomeracjach miejskich. Tu warto wspomnieć przede wszystkim o aglomeracji pomorskiej, warszawskiej i trójmiejskiej, choć duży nacisk kładzie się również na aglomerację krakowską, łódzką, śląską, poznańską oraz wrocławską. Co ciekawe, właśnie ten kierunek inwestycji jest realizowany od samego początku działalności funduszu. Szacuje się, że połowa z prognozowanych 2400 mieszkań będzie oddana do wynajmu już do końca 2017 roku. Zarówno dobre wyniki Funduszu Mieszkań na Wynajem, jak i duże zainteresowanie, jakie wzbudza jego działalność pozwalają zresztą na wyciągnięcie wniosku mówiącego o tym, że mamy do czynienia z rozwiązaniem, na które istnieje duże zapotrzebowanie.

Samo zgłoszenie zainteresowania najmem nie jest czynnością skomplikowaną, a jego dokonanie jest możliwe za pośrednictwem strony internetowej www.jakusiebie.pl. Zawsze warto skontaktować się z Centrum Obsługi Klienta pod numerem telefonu 801 800 388 oraz 22 468 84 60. Jeśli zgłoszenie zostało dokonane za pośrednictwem formularza z Internetu, konieczne jest oczekiwanie na telefoniczne połączenie z konsultantem. Ten nie tylko zweryfikuje poprawność zgłoszenia, ale również zapozna nas ze szczegółową ofertę.

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)