INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Czy w małej firmie potrzebny jest HR?

13 sierpnia 2021

​Pracodawca wie, że o pracowników trzeba dbać. To już nie czasy dużego bezrobocia, w których o każdy wakat kandydaci zabiegali za wszelką cenę. Obecnie to praca szuka człowieka i dużo łatwiej niż kiedyś pracownicy z niej odchodzą. Często nie z powodów finansowych. HR w firmie to inwestycja w kapitał ludzki, a tym samym w biznes.

Polityka personalna a rozwój przedsiębiorstwa

Dokumentacja pracownicza, wynagrodzenia, przepisy prawne to tylko niektóre kwestie przynależące do działu HR. W małej firmie spraw kadrowych będzie mniej, jednak zawsze są. Rozwój firmy zależy od czynników zewnętrznych, na które niekoniecznie ma się wpływ, i wewnętrznych, a wśród nich wymienia się zarządzanie zasobami ludzkimi i przedsiębiorczość kadry.

Należy zatem zainwestować w sprawne funkcjonowanie tych obszarów. Można to zrobić, zatrudniając pracownika HR o odpowiednich kompetencjach lub skorzystać z usług, jakie oferuje agencja HR, która wszelkie sprawy związane z rekrutacją, sprawami kadrowymi czy administracyjnymi może wziąć na siebie.

Jak zorganizować skuteczny HR w małej firmie?

Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dział HR uważamy za zbędny wydatek, czy część organizacji, która działa na jej korzyść. HR to nie tylko rekrutacja i kadry, ale też ludzie, którzy znają specyfikę danego biznesu i potrafią opracowywać strategie podnoszące konkurencyjność firmy z jednoczesnym uwzględnieniem czynnika ludzkiego. Dobry pracownik HR to osoba o rozwiniętych kompetencjach miękkich, które są nieocenione w sytuacji trudnych konfrontacji i konfliktów.

Krótko mówiąc, to od tego działu firmy często zależy cała atmosfera w zespole, chęć do pracy, podnoszenia swoich kwalifikacji, inicjowania działań u pracowników. Jeżeli nie dysponujemy odpowiednią osobą czy działem, można zwrócić się po wsparcie HR do wyspecjalizowanych agencji. Przekonamy się wtedy, czy umiejętne zarządzanie kapitałem ludzkim usprawni funkcjonowanie firmy.

Kiedy dział HR jest zbędny w firmie?

Jeśli jako pracodawcy mamy duże doświadczenie w rekrutacji, to możemy rozważać, czy inwestycja w HR ma sens. Jeśli do tego papierkowa praca idzie nam sprawnie lub mamy w niej wsparcie ze strony innych pracowników i starcza nam czasu na wdrażanie oraz nadzór nad nowo zatrudnionymi osobami to już połowa sukcesu. Można powiedzieć, że jesteśmy pracodawcą bez ograniczeń i biznes nie ma przed nami tajemnic.

Jak często tak się dzieje? Trudno powiedzieć, jednak faktem jest, że do dużych rotacji pracowników dochodzi tam, gdzie nierzetelnie podchodzi się do spraw kadrowych. Dzieje się tak wtedy, gdy pracodawca skupia się głównie na zyskach, a nie na ludziach. Takie podejście szybko odbija się na wizerunku firmy, w której pracownicy nie chcą pracować, a to powoduje dalszą rotację i wymusza niepotrzebne koszty.

Dowiedz się więcej na https://hrk.pl

Artykuł partnera

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)