INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Jak weryfikowana jest tożsamość klienta przy zaciąganiu pożyczki online?

20 marca 2017

Udzielanie pożyczek w trybie online to jeden z kanałów obsługi klientów, wykorzystywany przez firmy pożyczkowe. Dzięki temu mogą one obsługiwać klientów niemalże w sposób automatyczny, przy ponoszeniu niskich kosztów takiej operacji. Skąd jednak firma pożyczkowa wie, komu właściwie udziela pożyczki? Jak weryfikowana jest w takich przypadkach tożsamość potencjalnego pożyczkobiorcy?

Przelew weryfikacyjny

Najczęściej serwisy udzielające pożyczek online, weryfikują tożsamość osób składających wnioski pożyczkowe przy użyciu kont bankowych. Niezbędne jest wykonanie przez potencjalnego pożyczkobiorcę przelewu weryfikacyjnego na określoną, najczęściej symboliczną kwotę - 0,01 zł lub 1 zł. Może ona podlegać zwrotowi lub nie. Zadaniem klienta jest wykonanie przelewu na rachunek firmy pożyczkowej, ze swojego konta bankowego. Konto musi być zarejestrowane na takie same dane, jakie zostały wskazane we wniosku o udzielenie chwilówki online. Jeśli będą one zgodne i prawidłowo zweryfikowane przez pożyczkodawcę, wówczas klient uzyska szansę na otrzymanie pożyczki.

SMS potwierdzający tożsamość

Innym sposobem na potwierdzanie tożsamości klientów składających wnioski pożyczkowe online jest wykorzystanie w tym celu krótkiej wiadomości tekstowej SMS. Firma pożyczkowa generuje krótką wiadomość wysyłaną na telefon komórkowy klienta podany przy rejestracji w serwisie, albo na adres mailowy. Otrzymany kod trzeba wpisać w odpowiednie pole w serwisie pożyczkowym.

Rodzi to jednak niebezpieczeństwo, że oszust poda swój numer telefonu komórkowego, ale we wniosku znajdą się dane zupełnie innej osoby. Dlatego taki tryb autoryzacji tożsamości klienta jest wykorzystywany niezmiernie rzadko i nie w przypadku największych, najbardziej znanych i renomowanych pożyczkodawców pozabankowych w Polsce.

Systemy autoryzacyjne

Niektóre firmy pożyczkowe dysponują autorskimi systemami weryfikacji tożsamości pożyczkobiorców. Mogą one bazować na przykład na logowaniu się do serwisu transakcyjnego banku przez klienta. Połączenie, zgodnie z zapewnieniami pożyczkodawców, jest bezpieczne, ale i tak budzi kontrowersje i nie wszyscy klienci będą chcieli skorzystać z takiego systemu. Można jej dokonać także za pośrednictwem popularnych serwisów społecznościowych, takich jak Facebook.

Standardowa weryfikacja

Tradycyjny sposób weryfikacji tożsamości klienta może wymuszać na nim obowiązek podpisania papierowej umowy pożyczkowej, w obecności przysłanego przez firmę pożyczkową kuriera. Wydłuża to jednak czas oczekiwania na wypłatę pożyczki.

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)