INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop?

19 lutego 2019

W każdym roku pracy przysługuje Ci prawo do corocznego, nieprzerwalnego i płynnego urlopu wypoczynkowego. Nie możesz zrzec się prawa do urlopu ani przenieść tego prawa na inną osobę. Pracodawca ma obowiązek udzielić Ci urlopu wypoczynkowego w przypadku, gdy świadczysz pracę na podstawie umowy o pracę. Za czas urlopu musisz otrzymać wynagrodzenie, jakie przysługiwałoby Ci gdybyś w tym czasie pracował. Korzystaj z praw pracowniczych i zaplanuj dni wolne udając się na zasłużony odpoczynek.

Ile przysługuje Ci dni urlopu?

Jeżeli jesteś zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, przysługuje Ci 20 dni urlopu w przypadku, gdy pracujesz krócej niż 10 lat, natomiast 26 dni, jeżeli jesteś zatrudniony co najmniej 10 lat. Wymiar urlopu zależy od okresu pracy i okresu nauki. Do stażu pracy, od którego zależy ten wymiar, nie wlicza się czasu prowadzenia działalności gospodarczej, pracy na podstawie umowy zlecenia oraz okresu urlopu bezpłatnego. Pamiętaj, że w przypadku, gdy wykorzystałeś urlop za dany rok kalendarzowy, a następnie uzyskałeś w ciągu tego roku prawo do urlopu w wyższym wymiarze, należy Ci się urlop uzupełniający. Jakie są zasady udzielania dni wolnych? Urlop uzyskasz w dni, które są dla Ciebie dniami pracy. W systemie podstawowym jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. Pozwól sobie na relaks i spędź urlop tak jak Ci wygodnie. Możesz w tym czasie nadrobić zaległości i zrobić rzeczy, na które wcześniej nie miałeś czasu. Pozwól sobie na małe przyjemności, chociażby na wypad do SPA. Obawiasz się wysokich cen zabiegów? Szybka gotówka pomoże zapomnieć Ci o kosztach odnowy biologicznej i pozwoli zrealizować plany urlopowe.

Zasady wykorzystywania urlopu

Urlop możesz podzielić na części tylko na Twój wniosek, z tym, że co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 dni kalendarzowych. Odpoczynek od pracy jest niezwykle ważny – pamiętaj, że przemęczony stajesz się podirytowany, zaczynasz mieć problemy z pamięcią, Twoja jakość pracy staje się bardzo niska. Bez regeneracji organizmu narażasz się na różnego rodzaju choroby. Dwutygodniowy urlop pomoże Ci zrelaksować się i nabrać nowych sił do pracy. Wyjedź na wakacje i zadbaj o higienę pracy. Nie musisz martwić się kosztami wycieczki, szybka gotówka, którą uzyskasz w prosty sposób, znacznie ułatwi Ci zaplanowanie wypoczynku.

Termin i przesunięcie urlopu

Zastanawiasz się czy ustalony termin wykorzystania urlopu możesz przesunąć? Tak, możesz złożyć wniosek umotywowany ważnymi przyczynami. Urlop przesunie się także w przypadku Twojej choroby i przedłożenia zwolnienia lekarskiego. Co dzieje się z niewykorzystanym urlopem? Możesz wykorzystać go najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Pracodawca ma obowiązek wysłać Cię na urlop zaległy nawet, gdy nie wyrazisz na to zgody. Wykorzystaj ten czas mądrze i spędź urlop aktywnie wybierając się na pływalnię, kort tenisowy lub plac painball. Myślisz, że Cię na to nie stać? Szybka gotówka, udzielana na jasnych zasadach, pozwoli Ci spędzić wolny czas tak jak lubisz.


​Artykuł sponsorowany

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)