INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Jak Polacy oszczędzają na emeryturę?

12 maja 2017

Okazuje się, że chociaż blisko połowa Polaków posiada jakieś oszczędności, to tylko 13% zgromadzi środki na emeryturę. Widać więc wyraźnie jak niska jest świadomość mieszkańców naszego kraju w kwestii zapewnienia sobie godnej starości. Przeraża wręcz fakt, że 55% z nas nie oszczędza wcale i nawet nie ma takiego zamiaru w najbliższym czasie.

Co wiemy o przyszłej emeryturze?

Z jednej strony nie oszczędzamy na emeryturę, z drugiej zaś zdajemy sobie sprawę, że wypłacane nam środki po zakończeniu aktywności zawodowej, będą niewystarczające na miesięczne utrzymanie. Mamy świadomość, że ZUS gwarantuje nam emeryturę o wartości 60-80% średniego wynagrodzenia, jakie otrzymujemy, pracując. Nie znane są również dokładne prognozy dotyczące wysokości świadczeń emerytalnych za kilkadziesiąt lat.

Dlaczego nie oszczędzamy?

Prawie 60% Polaków przyznaje, że nie stać ich na oszczędzanie. Często nie wystarcza im środków na bieżące wydatki do kolejnej wypłaty, skąd więc mieliby wygenerować jeszcze jakieś oszczędności? Jednocześnie nawet 70% Polaków planuje wdrożenie planu oszczędnościowego, na przykład poprzez planowanie codziennych wydatków.

Statystyki jasno pokazują, że Polacy nie mają zbytniej motywacji do generowania oszczędności. Zdecydowanie bardziej wolą wydawać niż odkładać. Każdego roku społeczeństwo polskie wzbogaca się, wzrasta też wartość konsumpcji. Zarabiamy coraz więcej, ale nie przekłada się to na wysokość „zaskórniaków”.

Z myślą o emeryturze

Nie wszyscy uznają jednak, że nie stać ich na odkładanie na przyszłą emeryturę. Ci, którzy starają się zadbać o swoją przyszłość, najczęściej inwestują zgromadzone środki, by je dodatkowo pomnożyć. 23% Polaków z myślą o emeryturze inwestuje na przykład w fundusze inwestycyjne – 15% wybrało IKE. Co piąty Polak wyraża też chęć inwestowania właśnie w ten instrument, jeśli oczywiście będzie w posiadaniu niezbędnych środków.

Praktycznie wszyscy posiadają też konta oszczędnościowe albo inwestują w lokaty długoterminowe. 31% Polaków odkłada pieniądze na kontach osobistych, a 28% osób wykupuje polisy ubezpieczeniowe.

Wiedza o sposobach oszczędzania na emeryturę

Okazuje się, że nawet zakładając konta oszczędnościowe czy podstawowe konta osobiste, nie mamy wystarczającej wiedzy na temat tych produktów banku. Nawet 1/3 Polaków nie potrafi nawet porównać oferowanych form oszczędzania. Większość nie wie, czym są fundusze inwestycyjne, nie zna cech charakterystycznych dla IKE. Najczęściej nie potrafimy też oszacować wysokości przyszłej emerytury.

Pocieszające jest to, że większość Polaków wyraża chęć oszczędzania w przyszłości. Priorytetem jest więc zwiększenie świadomości o możliwościach gromadzenia i pomnażania środków finansowych. Ważna jest edukacja na ten temat oraz realne wsparcie. Większość osób zapewnia, że pomnażanie „zaskórniaków” byłoby możliwe, gdyby tylko polski rząd oferował sprzyjające ku temu warunki. Same oferty banków nie zawsze są wystarczające.

 

Materiał partnera zewnętrznego

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)