INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Najpotężniejszy włodarz FBI

23 lutego 2017

Są na świecie takie organizacje, o których istnieniu wie każdy, jednakże na tym zazwyczaj taka wiedza się kończy, gdyż ich dokładna działalność jest owiana tajemnicą, często państwową.

Jedną z takich organizacji jest z pewnością amerykańskie FBI, czyli Federal Bureau of Investigation. Historia tych służb jest bardzo ciekawa i wiąże swoje losy z człowiekiem o imieniu John Edgar Hoover, który stanął na czele amerykańskiego biura śledczego w 1924 roku i prowadził je aż do 1972 roku.

FBI to nie pierwsza lepsza agencja detektywistyczna, o czym każdy zdaje sobie sprawę. Do roku 1870, Stany Zjednoczone nie posiadały żadnej służby wywiadowczej. Dopiero jakiś czas po wojnie secesyjnej wydane zostało polecenie utworzenia takiego organu. Funkcjonował on z początku w niedalekiej odległości od Białego Domu, lecz nie budził tak dużych emocji wśród narodu, a co dopiero świata. Sprawę miał zmienić dopiero wspomniany Hoover.

John Edgar Hoover jest określany mianem twórcy potęgi FBI, jakie znamy dzisiaj. Młody Amerykanin wstąpił w szeregi służby chroniącej ojczyznę w 1917 roku i jego pierwszym przystankiem w karierze była praca w biurze Departamentu Sprawiedliwości, gdzie zajmował się identyfikacją oraz wyłapywaniem politycznie podejrzanych obcokrajowców, którzy mieszkali na terenie USA. Był dobry w swojej pracy, dlatego bardzo szybko awansował na kierownika, zaś w wieku 23 lat nadzorował 6200 obywateli Niemiec, którzy byli internowani oraz 450 tysięcy innych obcokrajowców. Opracował specjalny system katalogowania, który bardzo ułatwił mu pracę. Działał niczym prywatny detektyw w służbie swojego narodu.

Stanowisko szefa Biura Śledczego, John Edgar Hoover objął w 1924 roku. Miał pod sobą 650 pracowników, z których zaledwie 441 posiadało uprawnienia agentów specjalnych. Do swojej pracy podszedł bardzo poważnie, niemal trochę obsesyjnie – stworzył centralną bazę danych z informacjami o podejrzanych. Chciał za wszelką cenę zbudować centralny system powiązany z laboratorium śledczym, w którym możliwe byłoby rozpoznawanie śladów przestępstwa na podstawie badań materiałów organicznych.

Dalsze starania Hoover’a nadały FBI taki charakter, jaki znamy dzisiaj. Chociaż nie zawsze było łatwo, to poświęcił swoje życie na służbie ukochanej ojczyźnie. Zmarł w 1973 roku w swoim domu na zawał serca, czyli rok po zakończeniu służby. Polecam jeszcze głębsze zapoznanie się z losami tej postaci, których nie sposób zapisać na zaledwie jednej stronie.

Artykuł sponsorowany

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)