INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Tarcza antykryzysowa – ulgi i odroczenia podatkowe dla przedsiębiorców

23 kwietnia 2020

Tarcza antykryzysowa ma uchronić przedsiębiorców przed kryzysem wywołanym pandemią koronowirusa. Zobacz, na jakie ulgi i udogodnienia podatkowe mogą liczyć firmy oraz jak prowadzić księgowość zdalnie.

Ulgi i odroczenia podatkowe dla przedsiębiorców

Tarcza antykryzysowa to zestaw rozwiązań wprowadzonych przez rząd w celu ochrony obywateli i firm przed skutkami kryzysu wywołanego pandemią korona wirusa. Skład się z pięciu elementów:

 • Ochrona miejsc pracy i bezpieczeństwa pracowników,
 • Finansowane przedsiębiorców,
 • Ochrona zdrowia,
 • Wzmocnienie systemu finansowego,
 • Inwestycje publiczne.

Tarcza ma ustabilizować gospodarkę, dlatego największy nacisk postawiono na ochronę firm, które ponoszą straty z powodu pandemii koronawirusa. W tym zakresie przedsiębiorcy mogą liczyć na szereg ulg i udogodnień, dzięki którym ma być im łatwiej przetrwać ten trudny czas. Tarcza antykryzysowa to w praktyce pakiet kilku ustaw przygotowanych m.in. przez Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Finansów.

Tarcza antykryzysowa, mająca przeciwdziałać negatywnym skutkom ekonomicznym związanym z epidemią  koronowirusa wywołującym COVID-19 zakłada:

 • Możliwość wstecznego rozliczania strat podatkowych w PIT i CIT – możliwość odliczenia straty do 5 mln złotych  poniesionej w 2020 r. od dochodu uzyskanego w 2019 r.
 • Możliwość rezygnacji przez „małych podatników” z opłacania zaliczek w formie uproszczonej.
 • Zaniechanie poboru opłaty prolongacyjnej
 • Zwolnienie ze stosowania tzw. ulgi na złe długi dla dłużników.
 • Ulga z tytułu darowizn przekazanych na walkę z korona wirusem.
 • Zawieszenie podatku od sprzedaży detalicznej.
 • Przesunięcie terminu do zapłacenia podatku od przychodów budynków.
 • Możliwość wprowadzenia przez gminy zwolnień z podatku od nieruchomości.
 • Możliwość wprowadzenia przez gminy przedłużenia terminów płatności rat podatku od nieruchomości.
 • Przedłużenie terminu składania rocznej deklaracji PIT do 31 maja.
 • Przesunięcie i zawieszenie terminów podatkowych:

- wprowadzenie prolongaty terminu przekazania przez pracodawcę zaliczek na podatek PIT od przychodów z szeroko rozumianej pracy, pobranych w marcu i kwietniu (tzw. PIT-4). Zapłata zaliczki, zamiast odpowiednio do 20 kwietnia i 20 maja 2020 r. będzie mogła być dokonana do 1 czerwca 2020 r.,

- wydłużenie terminu z 3 dni do 14 dni na złożenie zawiadomienia o dokonaniu zapłaty na rachunek spoza tzw. białej listy podatników VAT,

- przesunięcie wejścia w życie z dnia 1 kwietnia 2020 r. na dzień 1 lipca 2020 r. nowego pliku JPK_VAT

- przesunięcie wejścia w życie przepisów o nowej matrycy podatku VAT z dnia 1 kwietnia 2020 r. na 1 lipca 2020 r.,

- zawieszenie od dnia 31 marca do dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ale nie dłużej niż do dnia 30 czerwca 2020 r. terminów dotyczących raportowania schematów podatkowych. 

- przesunięcie terminu do dnia 13 lipca 2020 r. zgłoszeń do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych.

 

Comarch ERP Optima – księgowość i podatki zdalnie w stanie pandemii koronawirusa

W czasie pandemii koronawirusa przedsiębiorcy zostali zmuszeni nie tylko do pracy zdalnej, ale także do prowadzenia księgowości w tym systemie. Taki model działania umożliwia wiele systemów księgowych, choćby ten od firmy Comarch, działający w chmurze. Comarch ERP Optima to najpopularniejszy w Polsce program dla małych i średnich firm z każdej branży. Modułowa budowa, gdzie każdy moduł dedykowany jest osobnemu obszarowi biznesowemu (faktury, płace, kasa/bank, sprzedaż, handel z magazynem itd.) sprawia, że jest to obecnie najlepszy wybór, jeśli chodzi o system ERP do zarządzania firmą. To najchętniej wybierane oprogramowanie księgowe przez biura rachunkowe i doradców podatkowych. O wysokiej funkcjonalności świadczy fakt, że temu systemowi zaufało już ponad 70 000 polskich firm, z różnych branż. Lista wszystkich funkcji : https://www.comarch.pl/erp/comarch-optima/

Comarch ERP Optima umożliwia zarządzanie firmą bez wychodzenia z domu zdalnie poprzez przeglądarkę internetową. Zapewnia firmom szereg korzyści:

 • Bezpieczeństwo danych.
 • Niski próg wejścia: brak konieczności inwestowania dużych środków finansowych w zakup programu.
 • Zgodność z przepisami podatkowymi (VAT, JPK, Split Payment) i prawnymi (RODO, SENT itd.).
 • Oszczędność czasu dzięki możliwości pracowania w różnych lokalizacjach.
 • Niskie wymagania sprzętowe.
 • Brak kosztów związanych z administrowaniem oraz konserwacją serwerów.
 • Stała opieka konsultantów.
 • Praca zawsze na najbardziej aktualnej wersji programu.
 • Brak kosztów wdrożenia.
 • Miesięczne płatności abonamentowe.

Comarch ERP Optima w modelu usługowym oferuje szereg funkcjonalności, najważniejsze to:

 1. Księgowość – szybkie fakturowanie, księgowanie i rozliczanie z urzędami. Program posiada moduły do prowadzenia uproszczonej i pełnej księgowości online oraz zarządzania środkami trwałymi.
 2. Handel i magazyn – kompleksowe rozwiązanie handlowo – magazynowe, obsługa szybkiej sprzedaży detalicznej, mobilny program do inwentaryzacji.
 3. Rozwiązania dla biur – prowadzenie księgowości, kadr i płac, elektroniczna wymiana dokumentów i proste tworzenie różnorodnych analiz.

Dla mniejszych firm przeznaczone jest oprogramowanie Comarch ERP XT, które pozwala wystawiać faktury online, prowadzić księgowość, kontrolować stany magazynu, prowadzić sklep internetowy i analizować dane. Oba systemu wspierają obsługę nowego pliku JPK_V7.

Nowy jednolity plik kontrolny JPK_V7

Likwidacja deklaracji VAT i zastąpienie jej oraz dotychczasowej struktury JPK_VAT nowym JPK to kolejny etap uszczelniania systemu podatkowego w Polsce. Nowa wersja jednolitego pliku kontrolnego została rozbudowana o zupełnie nową cześć deklaracyjną, a dotychczasowa część ewidencyjna zawiera teraz bardziej szczegółowe dane dotyczące zakupów i sprzedaży. Przepisy miały być wdrażane etapami, jednak z uwagi na pandemię koronawirusa ostatecznie zaczną obowiązywać od 1 lipca 2020.

Nowy JPK ma dwie struktury:

 •  JPK_V7M – w przypadku rozliczania podatku VAT miesięcznie,
 • JPK_V7K – w przypadku rozliczania podatku VAT kwartalnie.

Nowy jednolity plik kontrolny JPK_V7 ma być przesyłany wyłącznie w formie elektronicznej tylko przez czynnych podatników VAT. Przedsiębiorcy, którzy korzystają ze zwolnienia z VAT, nie muszą składać i wysyłać plików JPK_VAT. Warto nadmienić, że wszystkie systemy Comarch ERP są przygotowane do pracy z nowymi strukturami JPK_V7. Najnowsza wersja oprogramowania Comarch ERP Optima ma możliwość automatycznego opisywania dokumentów w rejestrze VAT kodami i procedurami potrzebnymi dla nowych plików JPK_V7. Podobne rozwiązania wprowadzono także w systemie Comarch ERP XT.

Podsumowanie

Choć trudno dzisiaj przewidzieć, ile będzie trwał stan epidemii wywołany zagrożeniem zarażenia się koronawirusem, to jednak wydaje się, że dzięki ulgom i udogodnieniom podatkowym będącym elementem tarczy antykryzysowej oraz nowoczesnym rozwiązaniom technicznym i informatycznym, takim jak choćby systemom Comarch ERP umożliwiającym prowadzenie księgowości i rozliczanie podatków bez wychodzenia z domu – zdalnie, większość firm przetrwa i zachowa płynność finansową.

Artykuł partnera

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)