INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Bezpłatne leki dla seniorów

15 czerwca 2016

Na początku sierpnia bieżącego roku dowiemy się, które leki będą bezpłatne dla seniorów po 75 roku życia. Według słów Ministra Zdrowia, Konstantego Radziwiłła, lista będzie obowiązywała od 1 września.

Nie mogę podać dokładnej daty ale myślę, że około 1 sierpnia projekt listy powinien się pojawić; wejdzie ona w życie z dniem 1 września – powiedział Minister. W życie weszła już ustawa, wprowadzająca darmowe leki dla osób, które ukończyły 75. rok życia.

Osoby, które przekroczyły 75. rok życia, niezależnie od sytuacji materialnej, mają prawo do bezpłatnych leków, środków spożywczych oraz artykułów medycznych, znajdujących się na wykazie, ogłoszonym przez Ministra Zdrowia, Konstantego Radziwiłła. Wykaz ten nazywany jest listą "S" i będzie obowiązywać od września tego roku.

Leki dla seniorów należą się z racji wieku, nie ma żadnych innych kryteriów, jeśli chodzi o pacjenta – stwierdził minister.

Lista "S" będzie zawierać przede wszystkim lekarstwa przeciw chorobom wieku podeszłego. To będą leki, które są już na liście leków refundowanych, czyli leki, co do których skuteczności, bezpieczeństwa nie ma żadnych wątpliwości; są to również leki, które przeszły kryterium efektywności kosztowej – mówi Radziwiłł.

Minister podkreślił też, że głównym kryterium wyboru leków refundowanych na listę  „S” jest ich przeznaczenie tylko dla osób w określonym wieku, aby wyeliminować ewentualne ryzyko nadużyć.

Według informacji, jakie podał Minister, prace nad wykazem są już w przygotowaniu, ale w obecnej chwili żadne konkrety nie zostaną podane.
Będziemy starać się wybierać leki, nie te najtańsze, bo te nie są problemem dla przytłaczającej większości chorych; będziemy starać się wybierać z listy leków refundowanych takie, które są z jednej strony przypisane do starości, a z drugiej strony są nieco droższe i stosowane w chorobach przewlekłych, więc są rzeczywistym obciążeniem – powiedział Radziwiłł.

Lekarstwa refundowane mogą być przypisywane pacjentom przez lekarzy pierwszego kontaktu oraz pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej. Zezwolenie na wydanie takiego leku będą mieli też lekarze, którzy nie wykonują już swej profesji, ale zachowali prawo do wykonywania zawodu (dotyczy ich samych oraz najbliższej rodziny).

To, że recepty będą mogli wystawiać jedynie lekarze POZ, to - przypomina minister - pierwszy krok do nakłonienia osób chorujących przewlekle, aby leczyły się u lekarza rodzinnego, gdy nic nadzwyczajnego się nie dzieje. Osoby 75 plus to osoby, które mają wiele schorzeń; lekarz POZ zna pacjentów najlepiej, może koordynować, sprawdzać, czy leki, które przyjmują, mówiąc brzydko, nie gryzą się.

Ministerstwo Zdrowia udostępniło projekt nowelizacji, mówiącej o przepisywaniu recept dla osób w podeszłym wieku na bezpłatne lekarstwa. Tylko niektórzy lekarze są uprawnieni do ich wydawania.

Refundowane leki dla seniorów to jedno z zapewnień z expose premier Beaty Szydło.

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)