INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Loteria Paragonowa - mądra kampania z korzyścią dla budżetu

4 maja 2016

Loteria paragonowa

Organizowana przez Ministerstwo Finansów loteria paragonowa cieszy się ogromną popularnością. W samym tylko październiku nasi rodacy zdecydowali się na rejestrację blisko 17 milionów paragonów. Pierwsze nagrody zostały już zresztą przydzielone, a Polacy oczekują na kolejne losowanie. Inicjatorem pomysłu jest Ministerstwo Finansów, a sama loteria paragonowa ruszyła w październiku. Jej głównym celem jest przekonanie Polaków o korzyściach płynących ze zbierania paragonów.

Badania przeprowadzone na zlecenie MF potwierdzają, że połowa naszych rodaków nie wie, czy wydawanie paragonu bądź rezygnowanie z tej czynności ma jakikolwiek wpływ na środki uzyskiwane przez państwo z podatków. Co więcej, nawet 1/3 ankietowanych jest skłonna przypuszczać, że związek taki nie istnieje. Jedynie co dwudziesty ankietowany utrzymuje, że jest skłonny zrezygnować z transakcji, gdy zaczyna mieć podejrzenia, że sprzedawca nie odprowadza podatku, a blisko czterdzieści procent respondentów utrzymuje, że nie ma to żadnego wpływu na ich decyzje.

Problemy z szarą strefą

Niestety, nie brakuje przedsiębiorców z premedytacją uchylających się od obowiązku instalowania kas fiskalnych, a wielu jest i takich, którzy nawet posiadając tego rodzaju urządzenie nie rejestrują wszystkich swoich obrotów ukrywając przynajmniej część dochodów. Ministerstwo Finansów zdecydowało więc o postawieniu na działania, które zwiększą liczbę nie tylko wydawanych, ale również pobieranych paragonów, może to bowiem przyczynić się do ograniczenia tak zwanej szarej strefy. Jednym z takich działań jest właśnie Loteria Paragonowa, która zakłada rejestrowanie paragonów, które zostały wystawione na kwotę wynoszącą przynajmniej 10 złotych. W tym celu przygotowana została specjalna strona internetowa – www.loteriaparagonowa.gov.pl. Rejestracja wymaga podania danych z paragonu oraz numeru kontaktowego do osoby, która go otrzymała. Warunkiem uczestnictwa jest ukończenie osiemnastu lat.

Jakie branże są premiowane?

Zakłada się, że loteria ma trwać dwanaście miesięcy. Każdego z nich wyłaniani będą zwycięscy mogący liczyć na cenne nagrody z Oplem Astrą włącznie. Co więcej, raz na kwartał można będzie też walczyć o nagrodę specjalną – Opel Insignia. W losowaniu tym biorą udział paragony z premiowanych branż. W pierwszym kwartale była to branża fryzjerska oraz firmy oferujące inne zabiegi kosmetyczne, planowane jest jednak również premiowanie w ten sposób prywatnej praktyki lekarskiej i stomatologicznej, firm odpowiadających za konserwację i naprawę samochodów osobowych, podmiotów, które sprzedają części i akcesoria samochodowe, restauracji oraz innych usług gastronomicznych.

Odzew, który pozytywnie zaskakuj

e Choć na losowanie nagrody specjalnej przyszło nam czekać aż do stycznia, już 16 listopada miało miejsce losowanie nagród wchodzących w skład głównej puli. W losowaniu wzięły udział te paragony, które zarejestrowano w październiku. Rejestracji takich było blisko 17 milionów, a aż 375 tysięcy paragonów dotyczyło premiowanej branży fryzjerskiej oraz innych zabiegów kosmetycznych. Jedynie ostatniego dnia października Polacy zarejestrowali ponad 2,3 miliony paragonów, a jeśli przeanalizujemy dane zbiorcze okaże się, że średnio dochodziło do rejestracji 23 tysięcy paragonów w ciągu godziny, co dawało oszałamiającą liczbę 500 tysięcy paragonów dziennie.

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)