INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Inwestycje w fundusze? 5 argumentów dla osób, które jeszcze tego nie próbowały

25 maja 2017

Co robisz z nadwyżkami finansowymi? Chowasz do skarbonki, a może trzymasz na lokacie bankowej lub koncie oszczędnościowym? Jeśli do tej pory nie interesowały cię fundusze inwestycyjne, pora się im przyjrzeć!

Fundusze inwestycyjne to jeden z najpopularniejszych sposobów na jednoczesne oszczędzanie i inwestowanie. Warto zwrócić na niego uwagę zwłaszcza teraz, kiedy oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych jest rekordowo niskie. Oto najważniejsze zalety funduszy:

1. Niskie progi wejścia

W większości funduszy obowiązuje minimalna kwota wpłaty. Wiele osób z tego powodu unika inwestycji w fundusze. Niepotrzebnie! W większości przypadków przy nabyciu jednostek uczestnictwa funduszy  minimalna wpłata wynosi tylko 100 zł, tak jest np. w funduszach Legg Mason.  Większość funduszy inwestycyjnych jest otwartych dla każdego, bez względu na zawód czy zasobność portfela!

2. Szeroka oferta

Obecnie na rynku polskim działa kilkadziesiąt towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI), a każde z nich ma w ofercie co najmniej kilka zróżnicowanych produktów. W zależności od tego, czy klienta interesuje produkt związany z większym ryzykiem, np. fundusz akcji, czy produkt z mniejszym ryzykiem, np. pieniężny, każdy znajdzie coś dla siebie. Ryzyko zmian wartości inwestycji, którego wiele osób się obawia w związku z zakupem jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, oczywiście istnieje, ale w zależności od rodzaju funduszu może być ono wysokie, np. w funduszach akcyjnych lub niskie np. w funduszach pieniężnych. Trzeba pamiętać, że w każdym funduszu pracują profesjonaliści, dla których bezpieczeństwo środków powierzonych przez klientów jest priorytetem.

3. Dywersyfikacja ryzyka

Czy wiesz, co to znaczy dywersyfikacja ryzyka? To takie jego rozłożenie na kilka różnych obszarów, żeby było jak najmniejsze. Np. w przypadku nadwyżek finansowych dywersyfikacja ryzyka polega na tym, że nie trzyma się wszystkich środków w jednym miejscu. Dywersyfikować ryzyko można poprzez odkładanie części pieniędzy na lokacie w jednym banku, części na koncie oszczędnościowym w innym banku, a kolejnej części np.  w funduszach inwestycyjnych. Dywersyfikacja ryzyka dotyczy też każdego funduszu – w ramach jednego produktu prowadzonych jest wiele różnych inwestycji.

4. Szansa na zysk

Kiedy oprocentowanie lokat wynosi jeden procent w skali roku, zyski z funduszy mogą być wyższe. Zwłaszcza na przestrzeni kilku lat warto ocenić wybrane fundusze i porównać ich stopę wzrostu. Fundusze, inaczej niż lokaty, mogą mieć stopę wzrostu nieograniczoną. To znaczy, że może się zdarzyć, że w skali roku fundusz zarobi nie 5 procent, a nawet 30 czy 80! Niestety, ryzyko działa w obie strony, w przypadku złej koniunktury giełdowej fundusz może przynieść straty. Ważne, żeby nie panikować, kiedy cena jednostki uczestnictwa spada, ale obiektywnie ocenić sytuację rynkową. Na przestrzeni miesięcy i lat fundusz ma szansę znów poprawić swoje wyniki.

5. Łatwość obsługi

Jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego można wykupić dosłownie w każdej chwili. Zwykle wymaga to oczekiwania przez kilka dni roboczych, aż środki wpłyną na konto, ale w odróżnieniu od lokaty klient nie zobowiązuje się, że będzie trzymać swoje pieniądze w funduszu przez określony czas. To znaczy, że nawet jeśli pieniądze zostaną wycofane po tygodniu czy miesiącu, klient dostaje cały zgromadzony kapitał uwzględniający wypracowany przez ten czas zysk (lub też stratę). Jak kupować jednostki funduszy? Towarzystwa funduszy inwestycyjnych sprzedają jednostki uczestnictwa funduszy bezpośrednio we własnych punktach sprzedaży (także przez internet) lub przez pośredników, najczęściej oddziały banków lub biura maklerskie. Zdecydowanie najszybszy jest zakup online. Zajmuje to dosłownie chwilę, a internetowe systemy obsługi są niezwykle intuicyjne!

Materiał zewnętrzny

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)