INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Czy monitoring pojazdu może mieć wpływ na składkę ubezpieczeniową?

15 lutego 2017

Każdy z posiadaczy pojazdów przynajmniej raz w roku staje przed koniecznością kupienia polisy ubezpieczeniowej. Niestety stawki firm ubezpieczeniowych rosną i coroczny wydatek staje się coraz bardziej dotkliwy. Według porównywarek internetowych ceny polis tylko w 2016 roku wzrosły o ponad 60 procent. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, ale do najpoważniejszą jest wzrost wartości odszkodowań wypłacanych poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych.

Wzrost ten negatywnie wpływa na wyniki Towarzystw Ubezpieczeniowych, które zmuszone są podnosić składki.

Od czego zależy wysokość składki ubezpieczeniowej

To ile zapłacimy za polisę ubezpieczeniową zależy od wielu czynników. Najważniejszymi są wiek, nasze doświadczenie i dotychczasowy przebieg ubezpieczenia. Doświadczony kierowca, który od wielu lat nie spowodował żadnego wypadku zapłaci o wiele mniej niż taki, który dopiero co odebrał prawo jazdy lub powoduje kilka wypadków rocznie. Ale to nie jedyne czynniki, jakie mają wpływ na wysokość składki. Wśród pozostałych można wymienić między innymi:

  • miejscowość, w której mieszkamy,
  • ilość kilometrów, które pokonujemy w ciągu roku,
  • to czy będziemy użyczali pojazdu osobom trzecim,
  • jak często i na jak długo wyjeżdżamy zagranicę. 

Niektórzy ubezpieczyciele cenę polisy uzależniają również od koloru pojazdu, stanu cywilnego właściciela lub liczby dzieci. Dla niektórych ważny jest nie tylko fakt posiadania potomstwa, ale także jego wiek. Jednak są to w dużej mierze dane deklaratywne, które trudno zweryfikować.

W przypadku ubezpieczeń autocasco wpływ na wysokość opłaty ma także wartość pojazdu oraz zainstalowane zabezpieczenia antykradzieżowe.  

Zastosowanie monitoringu pojazdu jako element zmniejszający ryzyko

Korzystanie z rozwiązań umożliwiających monitorowanie sposobu wykorzystywania pojazdu pozwala ograniczenie kosztów eksploatacji. Powszechnie znane są możliwości zmniejszenia zużycia paliwa czy stopnia zużycia części. Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, że monitoring pojazdu może także przyczynić się do niższych kosztów ubezpieczenia. Tymczasem ubezpieczyciele coraz częściej wprowadzają rozwiązania, dzięki którym staje się to możliwe. Dla Zakładu ubezpieczeń możliwość analizy danych o stylu jazdy kierowcy ma ogromny wpływ na ocenę ryzyka. Dzięki temu kierowcy jeżdżący bezpiecznie będą mogli liczyć na niższe ceny polis. Z kolei Ci, którzy jeżdżą agresywnie i często przekraczają przepisy będą musieli liczyć się ze znaczną podwyżką.

Dodatkowo monitoring pojazdu traktowany jest przez ubezpieczycieli jako najlepsze z dostępnych zabezpieczeń antykradzieżowych. Dlatego kierowcy korzystający z takich rozwiązań mogą również liczyć na dużą zniżkę w przypadku ubezpieczenia autocasco.  

Korzystanie z monitoringu pojazdu może przynieść klientom firm ubezpieczeniowych także inne korzyści. Pozwoli na przykład na sprawne i szybie wysłanie pomocy w miejsce wypadku. Będzie także pomocne w procesie likwidacji szkody, gdyż pozwoli na maksymalne ograniczenie formalności.

Źródło: Finder S.A. - monitoring floty pojazdów

Materiał partnera zewnętrznego

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)