INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Zacznij oszczędzać na prądzie

23 maja 2016

Energooszczędne świetlówki

Trudno byłoby sobie wyobrazić normalne życie bez ciągłego korzystania z najróżniejszych sprzętów elektrycznych. Telefon, telewizor, komputer, lodówka i wiele innych – takie rzeczy umożliwiają nam sprawne funkcjonowanie, a większość z nas zwyczajnie nie umiałaby sobie bez nich poradzić. Trudno jest nie zgodzić się co do tego, że faktycznie w ogromnym stopniu ułatwiają one wiele codziennych czynności. Z drugiej jednak strony korzystanie z nich kosztuje.

Stale rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że rachunki za prąd przyprawiają nas nieraz o zawroty głowy. Warto w takim razie wiedzieć o tym, że winę za tak wysokie rachunki w bardzo wielu przypadkach ponosimy wyłącznie my sami. Nie chodzi nawet o korzystanie ze zbyt dużej liczby urządzeń czy wybieranie złego dostawcy prądu – wystarczy tylko przyjrzeć się swoim codziennym nawykom aby zrozumieć, jak wiele energii marnujemy każdego dnia. Mimo wszystko jest to dobra wiadomość, bowiem oznacza ona, że wystarczy tylko zmienić nieco swoje podejście aby móc znacznie zmniejszyć rachunki za prąd w swoim domu.

Przedstawiamy kilka najlepszych pomysłów i rad, dzięki którym można wykorzystywać energię w swoim domu w znacznie bardziej efektywny sposób. Jest to ważne nie tylko ze względów ekonomicznych, ale również z punktu widzenia szeroko pojętej ekologii – nadmierne zużywanie prądu przez każdego z nas bardzo szkodzi naszemu środowisku naturalnemu. Jednym z najczęściej spotykanych, szkodliwych nawyków jest zostawianie niektórych sprzętów elektrycznych włączonych nawet w przypadku, kiedy z nich nie korzystamy. Potrafimy zostawić włączone radio czy telewizor na cały dzień. Telewizor często jest również dla nas zwykłym tłem, chociażby przy czytaniu książki. Czasami oczywiście zdarza się to zupełnie przypadkowo, ale przez większość czasu jest to zwykły nawyk, który po prostu akceptujemy. Nie należy jednak tak łatwo tego przyjmować. Wydaje się to niewiele znaczącą rzeczą, ale w dłuższej perspektywie marnujemy w taki sposób mnóstwo prądu i oczywiście pieniędzy.

Przy kupowaniu jakichkolwiek urządzeń elektrycznych warto zwracać uwagę na to, jak dużo prądu pobiera konkretny model. Dziś dysponujemy nowoczesnymi technologiami, dzięki którym takie urządzenia są z reguły znacznie bardziej energooszczędne niż te, z których korzystało się jeszcze kilka lat temu. Osobną kwestią o której warto wspomnieć w tym temacie są również żarówki. Zwykle nawet w niewielkim domu znajduje się ich przynajmniej kilkanaście, i sami nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak dużo prądu pobierają przez cały dzień. Warto więc zainwestować w specjalne, energooszczędne żarówki. Nie ustępują one wydajnością czy jakością emitowanego światła tym tradycyjnym, a jednocześnie zapewniają znacznie niższe rachunki za prąd.

Dobrze jest również przyjrzeć się temu, jak wiele żarówek i lampek znajduje się w poszczególnych pomieszczeniach i pomyśleć, czy faktycznie potrzebujemy ich aż tylu. Lodówka jest jednym z najważniejszych urządzeń elektrycznych w domu, a jednocześnie – jednym z głównych "pożeraczy" prądu. Warto pamiętać, że odpowiednie jej ustawienie może znacznie zmniejszyć ilość pobieranej przez nią energii. Nie należy ustawiać jej w mocno nasłonecznionym miejscu ani też w pobliżu jakichkolwiek innych urządzeń, które emitują ciepło – coś takiego zmniejszy wydajność naszej lodówki i zmusi ją do pobierania większej ilości prądu. Czasami zakup nowego, nowocześniejszego urządzenia elektrycznego wiąże się z pewnymi wydatkami, ale równocześnie można potraktować to jako świetną inwestycję. Zużyte i stare sprzęty z biegiem czasu zaczynają pobierać coraz więcej prądu, a ich utrzymanie staje się coraz droższe. Wszystko to pokazuje, że lwią część naszych rachunków za prąd stanowią takie właśnie malutkie, niewiele z pozoru znaczące szczegóły.

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)