INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Na jaką szafę do przedpokoju się zdecydować?

17 maja 2018

Przedpokój to wnętrze, które podczas aranżacji domu często schodzi na dalszy plan, a przecież stanowi jego wizytówkę. Nie może w nim zabraknąć przede wszystkim pojemnej szafy, która sprawi, że będzie to funkcjonalne wnętrze. Jak wybrać mebel, aby pięknie się prezentował?

Jaka szafa do przedpokoju?

W przedpokoju nie może zabraknąć miejsca na przechowywanie i segregowanie odzieży wierzchniej, obuwia oraz innych elementów garderoby. Doskonale nadaje się do tego pojemna szafa. Jeżeli mebel będzie wystarczająco duży, zmieścimy w nim także odkurzacz, żelazko czy też środki czystości.

Nie zawsze jednak pojemna szafa to dobry wybór. Może bowiem przytłoczyć mały przedpokój i sprawić, że swobodne poruszanie się po nim będzie kłopotliwe. Wówczas warto zrezygnować z niej na rzecz minimalistycznej półki na obuwie i prostego wieszaka, na którym znajdzie się miejsce dla najczęściej używanej odzieży wierzchniej.

To, na jaką szafę się zdecydujemy, zależy zatem przede wszystkim od metrażu przedpokoju. Dopiero w dalszej kolejności znaczenie ma styl, w jakim urządzamy wnętrze, a także nasze indywidualne preferencje.

Szafy wolnostojące

To jedna z najchętniej wybieranych opcji, zwłaszcza jeśli dysponujemy dużym przedpokojem. Może stanowić niepowtarzalną ozdobę wnętrza, w szczególności gdy zdecydujemy się na mebel wykonany z litego drewna.

W takim przypadku lepiej zrezygnować z miękkiego drewna (na przykład sosna, brzoza, modrzew) na rzecz twardego (dąb, jesion). W przedpokoju nie trudno bowiem o uszkodzenia mechaniczne, a twarde drewno jest na nie po prostu bardziej odporne. Dodatkowo pięknie się prezentuje.

Unikać powinniśmy szaf wykonanych z materiałów drewnopochodnych. Chociaż są one tańsze i na pierwszy rzut oka równie ładnie się prezentują co te z litego drewna, odznaczają się mniejszą odpornością, zwłaszcza na wilgoć, a na uwadze warto mieć to, że w przedpokoju nietrudno o zachlapanie mebla wodą.

Jeśli jednak decydujemy się na materiały drewnopochodne, wybierzmy szafę lakierowaną. Nie tylko jest ona zabezpieczona przed szkodliwym wpływem wilgoci, ale również ładnie się prezentuje.

Szafy do zabudowy

Innym rozwiązaniem, które staje się coraz popularniejsze, są szafy do zabudowy. Poleca się je zwłaszcza w przypadku małych przedpokojów, gdyż maksymalnie wykorzystują dostępną przestrzeń. Wybierając tę opcję, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wypełnienie skrzydeł. Mogą one być wykonane między innymi z:

  • płyt wiórowych,
  • litego drewna,
  • szkła,
  • płyt rattanowych,
  • płyt bambusowych

Wszystkie powyższe opcje charakteryzują się unikalnym wyglądem i wysoką trwałością. Z powodzeniem możemy je zatem wykorzystać w przedpokoju, niezależnie od tego, w jakim stylu go urządzimy, chociaż trzeba przyznać, iż płyty rattanowe i bambusowe bardziej pasują do wnętrz tradycyjnych i w stylu morskim.

Ekspert sklepu Meblujesz.pl radzi, aby wybierając szafę do zabudowy, zwrócić uwagę także na sposób otwierania skrzydeł. Zdecydować możemy się na:

  • skrzydła łamane – sprawdzą się w niewielkim przedpokoju,
  • skrzydła przesuwne – podobnie jak pierwszy wariant będą dobrym wyborem w małym wnętrzu,
  • skrzydła otwierane uchylnie – będą odpowiednie w dużych przedpokojach.

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj szafy się zdecydujemy, musimy zwrócić uwagę na jej wypełnienie. To ono bowiem przesądza o funkcjonalności szafy. Koniecznie musi się w niej znaleźć drążek, na którym powiesimy na wieszakach płaszcze i kurtki. Nie powinno w niej zabraknąć półek i szuflad, gdzie przechowamy pozostałe części garderoby, takie jak czapki, szale czy też rękawiczki. W nowoczesnych szafach zwykle montowane są również uchwyty na żelazko czy też odkurzacz.

Podsumowując, wybór szafy do przedpokoju to nie lada wyzwanie. W pierwszej kolejności należy dopasować jej wymiary do metrażu pomieszczenia. Nie bez znaczenia jest również trwałość i estetyka mebla, o czym w zdecydowanej mierze przesądza materiał, z którego szafa została wykonana. Jeżeli szukamy praktycznego rozwiązania, koniecznie sprawdźmy także wypełnienie danego modelu.

 

Materiał zewnętrzny

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)