INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Zakładanie spółki w systemie s24 – czy warto?

18 maja 2016

Rejestrowanie spółki

Jeszcze stosunkowo niedawno założenie spółki z.o.o kojarzone było z ogromnymi formalnościami i bardzo trudnym zadaniem. Dziś na szczęście władza idzie nieco na rękę przedsiębiorcom i stara się bardziej dopasowywać do ich potrzeb, między innymi tworząc specjalne systemy dzięki którym założenie takiej spółki staje się znacznie łatwiejsze. Przykładem jest tutaj system s24, stworzony specjalnie przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Korzystając z niego nadal musimy rzecz jasna wypełnić sporo formalności, ale i tak cały ten proces staje się tu o wiele łatwiejszy – przede wszystkim nie trzeba już przejmować się aktami notarialnymi.

Do skorzystania z tego systemu nie trzeba spełniać żadnych większych wymagań – właściwie jedynym warunkiem jest posiadanie podpisu elektronicznego. Korzystając z tych możliwości można przede wszystkim zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Koszty założenia takiej spółki są dzięki temu o wiele niższe. Ponadto zarejestrowanie spółki za pośrednictwem tego systemu jest znacznie mniej skomplikowane, niż w przypadku standardowych rozwiązań. Cały system jest bardzo prosty w obsłudze i czytelny nawet dla kompletnego laika. Dodatkowo można podzielić go na kilka etapów, co znacznie ułatwia przejście przez wszystkie wymagane tu formalności.

Pierwszym krokiem jest zarejestrowanie się w systemie – można zrobić to za pośrednictwem strony Ministerstwa Sprawiedliwości. Może zrobić to zarówno każdy wspólnik odpowiedzialny za założenie spółki jak i wyznaczony przez niego pełnomocnik. Konkretny proces rejestrowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością rozpoczyna się wypełnieniem specjalnego formularza, dostępnego już po założeniu konta w systemie. Należy wpisać w nim podstawowe informacje dotyczące spółki, takie jak jej nazwa oraz adres siedziby. W formularzu dostępny jest również zakres działań, przygotowany przez Polską Klasyfikację Działalności. Należy wskazać w nim, jakie działania zamierzamy prowadzić za pośrednictwem rejestrowanej spółki. Formularz musi obejmować również dane osób zakładających spółkę oraz przedstawić skład jej pierwszego planowanego zarządu. Kiedy już taki formularz zostanie zatwierdzony, wszyscy wspólnicy zakładający spółkę muszą zalogować się w systemie i potwierdzić umowę powołującą do życia nową osobowość prawną. Potwierdza się również w taki sposób przekazanie określonej części majątku na rzecz nowej spółki. Jak już powiedzieliśmy, wszystkie takie operacje mogą być dokonane przez wyznaczonego pełnomocnika.

Dokumenty zawierające pełnomocnictwa są dostępne w plikach PDF po zalogowaniu się do systemu. Opłatę za złożenie wniosku i rozpatrzenie go przez sąd można dzięki systemowi uregulować drogą internetową. Łączny koszt złożenia wniosku w taki sposób wynosi 350 zł. O tym, na jakim etapie znajduje się nasza procedura będziemy informowani również drogą internetową – wszystkie powiadomienia są tu przesyłane na pocztę elektroniczną. Również to stanowi sporą wygodę, pozwalającą na zaoszczędzenie zarówno czasu, jak i pieniędzy.

Trudno jest nie zgodzić się co do tego, że wprowadzenie systemu s24 stanowi ogromne udogodnienie dla polskich przedsiębiorców. Oczywiście, praktycznie nigdzie nie istnieje rozwiązanie całkowicie pozbawione wad – należy zatem pamiętać, że również tutaj musimy liczyć się z pewnymi słabymi stronami całego systemu które sprawiają, że niekiedy korzystanie z niego nie jest najlepszym pomysłem. Przede wszystkim wielu przedsiębiorców zwraca uwagę na to, że system jako taki jest dość mało elastyczny. W przypadku składania tradycyjnego wniosku mamy o wiele większe możliwości jeśli chodzi o dopasowywanie treści w nim zamieszczanych do własnych, indywidualnych potrzeb oraz charakterystyki zakładanej przez nas spółki. System dopuszcza natomiast jedynie postępowanie według ściśle ustalonego wzorca, co w niektórych przypadkach znacznie utrudnia nam zadanie. Przy zakładaniu spółki w taki sposób dopuszcza się wyłącznie wpłaty pieniężne, co również stanowi poważne utrudnienie. Niektórzy przedsiębiorcy wnoszą bowiem do spółki majątek w postaci nieruchomości albo aktywów – w tym przypadku nie mają takiej możliwości.

Korzystając z systemu s24 nie unikniemy wielu formalności, jakie towarzyszą również tradycyjnemu rejestrowaniu spółki. Muszą być przy tym obecni wszyscy przyszli wspólnicy. W niektórych przypadkach, kiedy nasze oczekiwania względem rejestrowanej spółki są nieco mniej standardowe, system okazuje się być nie najlepszym pomysłem. Wszystko to jednak nie zmienia faktu, że jego wprowadzenie znacznie ułatwiło zadanie bardzo wielu przedsiębiorcom. Być może nie jest idealnym rozwiązaniem w absolutnie każdej sytuacji, jeśli jednak ktoś może trzymać się tu bardziej standardowych procedur, to zarejestrowanie spółki w czasie nieporównywalnie krótszym niż wcześniej nie sprawi mu absolutnie żadnych problemów.

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)